Reklama

Niedziela Lubelska

Zabujani w obłokach

Świętość zaczyna się tu i teraz, w codziennych chwilach naszego życia – mówi Zuzanna Sławińska.

Niedziela lubelska 8/2025, str. I

[ TEMATY ]

Lublin

KSM AL

Na tegorocznym balu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Na tegorocznym balu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnym polonezem rozpoczął się 29. Bal Młodych. W sobotni wieczór, 15 lutego, ponad 600 osób bawiło się w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie. Wyjątkowe wydarzenie od trzech dekad organizuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. W przygotowanie całonocnej imprezy zaangażowało się ponad 90 wolontariuszy i kilkunastu koordynatorów.

Reklama

– Celem balu jest integracja i zabawa w duchu chrześcijańskich wartości; pokazanie, że młodzi mogą i potrafią świetnie się bawić bez alkoholu i innych używek – mówi Zuzanna Sławińska, koordynatorka wydarzenia. Jak podkreśla, o wyjątkowości jedynej takiej nocy w roku świadczy również podejmowana tematyka zabawy. Tym razem hasło brzmiało „Zabujani w obłokach”. Dzień po „walentynkach”, w atmosferze miłości, wśród obłoków przywołujących radość nieba, młodzi udowodnili, że świętość jest wciąż aktualna. – Świętość zaczyna się tu i teraz, w codziennych chwilach naszego życia. Święty człowiek to radosny człowiek! Podczas balu chcemy dzielić się radością, szczęściem i wiarą w to, że bycie świętym jest możliwe – mówi koordynatorka. Jak wyjaśnia, zadaniem katolickiego stowarzyszenia jest ewangelizacja, a propozycja wspólnej zabawy jest dobrą okazją do świadectwa wiary. – Naszą noc spośród innych wyróżnia także unikatowy program, którego zwieńczeniem jest Msza św. ze słowem asystenta ks. Krzysztofa Krzaczka. Po całonocnej zabawie stajemy przed Bogiem, by podziękować za życie i za radość – mówi Zuzanna Sławińska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólnota, świadectwo i radość to trzy hasła, które w pełni oddają klimat całonocnej zabawy. Doświadczenie bycia razem, dzielenia się wiarą przeżywaną w kontekście różnych sytuacji, jest młodym szczególnie potrzebne. – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży daje mi wiarę i pozwala być z ludźmi oraz dostrzegać w nich Jezusa, wspólnota uczy mnie dostrzegania piękna i potrzeb drugiego człowieka – dzieli się Zuzanna Sławińska. Podkreśla, że wielką wartością KSM są prawdziwe przyjaźnie, zbudowane na trwałych wartościach, a przede wszystkim na Panu Bogu. To jest szczególnie potrzebne w kontaktach z rówieśnikami, wśród których nie wszyscy podzielają te same wartości, a bywa, że są wrogo nastawieni do Boga i Kościoła. – Czasem jest bardzo trudno wyznawać wiarę. Mamy sygnały, zwłaszcza od młodszych KSM-owiczów, że są wyśmiewani w szkole ze względu na wiarę, na swoje zaangażowanie w Kościele. Jednak świadomość, że obok jest też grupa osób, która żyje tymi samymi wartościami, pozwala pokonywać trudności i mimo przeszkód radośnie żyć wiarą na co dzień – mówi Zuzanna Sławińska.

Kościół jest młody i dla młodych – uważa ks. Piotr Iracki. Asystent KSM z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie wziął udział w balu wraz z młodzieżą ze swojej parafii. – Tańczę poloneza z prezes naszego oddziału, ale też towarzyszę młodym obecnością i rozmową – dzielił się tuż przed oficjalnym rozpoczęciem. – Chcę naśladować Pana Jezusa, który uczestniczył w weselu w Kanie Galilejskiej. Obecnością, ale też strojem, daję świadectwo – powiedział duszpasterz.

2025-02-19 10:54

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: Donia, czyli polsko-ukraińskie Okno Życia

W Lublinie powstało polsko-ukraińskie Okno Życia. "Ma kilka wymiarów, a jeden z nich nawiązuje do trwającej obecnie wojny" - mówi pomysłodawca inicjatywy, ks. Mieczysław Puzewicz, archidiecezjalny duszpasterz osób wykluczonych.

Okno powstało w siedzibie Centrum Wolontariatu przy ul. Gospodarczej 2 na lubelskich Tatarach. Nawiązuje do historii tego miejsca i aktualnego dramatu, jaki dzieje się za naszą wschodnią granicą. Nieprzypadkowa jest też data otwarcia. Dziś w Kościele przypada wigilia Uroczystości Zwiastowania NMP obchodzonej również, jako Dzień Świętości Życia.
CZYTAJ DALEJ

Abp Górzyński: możliwa beatyfikacja s. Barbary Samulowskiej przez papieża w Gietrzwałdzie

2026-06-21 07:09

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Barbara Samulowska

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Zdaniem metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego możliwa jest beatyfikacja siostry Barbary Samulowskiej przez papieża Leona XIV w Gietrzwałdzie wiosną 2028 r. Według niego Kościół i administracja państwowa powinny robić wszystko, by ten scenariusz był możliwy.

– To są dwa tematy, które są mi bardzo bliskie. Oba na dzisiaj są przeze mnie pozytywnie postrzegane, to znaczy jako całkiem realne i możliwe, ponieważ taki mamy przekaz z Watykanu. Zaproszenia zostały skierowane do Ojca Świętego zarówno przez Episkopat Polski, jak i władze państwowe – powiedział PAP abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński zastrzegł, że ostateczne decyzje co do wizyty Leona XIV w Polsce i w Gietrzwałdzie jeszcze nie zapadły.
CZYTAJ DALEJ

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Krakowa!

2026-06-21 22:55

archiwum organizatorów

W niedzielę 21 czerwca ulicami Krakowa przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny, organizowany pod hasłem „Polska wymiera. W dzieciach nadzieja!”.

W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy miasta, przedstawiciele organizacji społecznych, rodzinnych, patriotycznych i konserwatywnych, a także osoby pragnące wyrazić swoje przywiązanie do wartości takich jak życie, rodzina oraz troska o przyszłe pokolenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję