Reklama

Niedziela Małopolska

Bezpieczna przystań

Jesteśmy i modlimy się z młodymi i za młodych – mówi s. Pia Kaczmarczyk.

Niedziela małopolska 8/2025, str. III

[ TEMATY ]

Kraków

Gabriela Kupczyk, postulantka ze Zgromadzenia Ducha Św.

Spotkanie zakończyło się agapą

Spotkanie zakończyło się agapą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drugie z cyklu spotkań „PORT – Poznaj, Otwórz się, Rozeznaj, Trwaj” odbyło się w kościele Matki Bożej z Lourdes w Krakowie (przy ul. Misjonarskiej). Wydarzenie było propozycją dla wszystkich młodych ludzi pragnących pogłębić swoją wiarę, odkryć powołanie i doświadczyć wspólnoty. To pierwsza w Polsce inicjatywa duszpasterzy powołań, którzy spotkali się i wspólnie zorganizowali modlitwę.

Program

Spotkanie rozpoczął konferencją pt. „Otwórz się” ks. Mirosław Cichoń, z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, który mówił: – Każde powołanie jest czymś nadzwyczajnym. Tylko w przestrzeni wiary można mówić o powołaniu. Dlaczego? Bo tym, który woła, jest Jezus. Jest Bóg. A ja jestem tym, który na to odpowiada. Pan Bóg mówi przez pragnienia, na przykład budząc we mnie uczucie do konkretnej osoby. I puentował: – Nasze życie jest wyjątkowe, a odkrywanie powołania musi się dokonywać w nieustannym dialogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie adorowano Najświętszy Sakrament. Modlitwę uwielbienia poprowadził Zespół Ruah. Magdalena Klimek, koordynator zespołu, poinformowała: – Nazwa zespołu oznacza z hebrajskiego Tchnienie Ducha Świętego. Na co dzień posługujemy przy Duchackim Centrum Młodych Ruah, przy ul. Szpitalnej, w Krakowie. Prowadzimy wieczory uwielbienia i s. Pia zaprosiła nas do wspólnej modlitwy na POR-cie. Śpiewaliśmy różne pieśni, także z naszej autorskiej płyty W mocy Ducha.

Reklama

Kolejnym punktem programu były świadectwa, które wygłosili: br. Michał Stec, kapucyn oraz ks. Marcin Szydłowski. – Od liceum moje serce odkrywało zaproszenie do życia w posłudze księdza diecezjalnego – wyznał ks. Marcin i dodał: – Nawet, gdy wybrałem seminarium, ktoś czasem mnie pytał, dlaczego nie idę do nowicjatu. Jednak mnie pociągało życie księdza diecezjalnego.

Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość porozmawiania z osobami duchownymi i małżonkami. Żeby wszyscy mogli się lepiej poznać i poczuć wspólnotą, uroczysta agapa zakończyła spotkanie.

Adresaci

– Chcemy poprzez spotkania „PORT”, zaprosić młodych ludzi do zatrzymania się i rozeznania swego powołania. Nie chodzi o to, by „namawiać” ich do zakonu, ale o to, by każdy młody człowiek spotkał się z Jezusem i zapytał, co dalej. Ważne, żeby młodzi podjęli świadomie wolną decyzję, czy to o życiu małżeńskim, zakonnym, kapłańskim czy poprzez dawanie siebie innym, żyjąc samotnie. Jesteśmy i modlimy się z młodymi i za młodych – mówiła s. Pia Kaczmarczyk, duchaczka, pomysłodawczyni i organizator wydarzenia.

Izabela Cieślak, uczestniczka z parafii Bożego Ciała w Krakowie zachęcała: – Warto przyjść na „PORT”, bo można poznać wiele różnych zgromadzeń sióstr i księży, i rozeznać powołanie małżeńskie. To duża pomoc dla młodzieży, która się tutaj spotyka w rozeznaniu swej drogi życiowej.

Ciąg dalszy nastąpi

– Razem z ks. Wojciechem Kaczmarkiem, misjonarzem św. Wincentego a Paulo i z ks. Mirosławem Cichoniem do współpracy zaprosiliśmy duszpasterzy powołań, którzy posługują i mieszkają na terenie archidiecezji krakowskiej. Obecnie „PORT” organizuje ok. 25 osób z różnych zakonów żeńskich, męskich i kapłanów diecezjalnych. Liczba współorganizatorów ciągle się powiększa – informuje s. Pia.

Spotkania będą się odbywać cztery razy w ciągu roku. Kolejne zaplanowano na 8 marca w sanktuarium ECCE Homo, a następne odbędzie się 10 maja w Centrum Jana Pawła II „Nie Lękajcie się” na Białych Morzach.

2025-02-19 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: radość młodości i konsekracji

[ TEMATY ]

Kraków

kongres młodych osób konsekrowanych

Małgorzata Czekaj/Niedziela

Od czwartku 13 września trwa w Krakowie-Łagiewnikach III Kongres Młodych Osób Konsekrowanych. Ok. 900 uczestniczek i uczestników z ponad 100 zgromadzeń żeńskich i męskich oraz instytutów świeckich w Polsce i za granicą spotkało się w sanktuarium Bożego miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II. Wspólnie zastanawiają się nad tematem: "Wolni w Duchu Świętym". Kongres potrwa do niedzieli 16 września.

Jest i codzienna wspólna modlitwa, i Eucharystia, i Liturgia Godzin, a także spotkania w grupach i dzielenie się doświadczeniem życia w konsekracji oraz czas na odpoczynek, rozmowy i wspólną zabawę - nawet taniec! W sobotę uczestnicy wezmą udział w koncercie niemaGotu, ale trenują już teraz! Udało nam się niektórych (niestety, nie wszystkich...) "przyłapać" dziś z aparatem. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii:
CZYTAJ DALEJ

Ile byśmy nie zgrzeszyli, Bóg wciąż nas kocha

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 8, 1-4. <- KLIKNIJ

Piątek, 26 czerwca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera.
CZYTAJ DALEJ

Paliusz – znak jedności z Następcą św. Piotra

2026-06-26 13:54

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

archidiecezja łódzka

kard. Konrad Krajewski

Papież Leon XIV

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Już 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, kard. Konrad Krajewski – metropolita łódzki – otrzyma w Watykanie paliusz z rąk papieża Leona XIV. Czym jest ten wyjątkowy znak, jaka jest jego historia i dlaczego od wieków symbolizuje jedność z Następcą św. Piotra? O znaczeniu paliusza z ks. dr. Karolem Litawą, rektorem Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń, rozmawia redaktor „Niedzieli Łódzkiej” ks. Paweł Gabara.

Ks. Paweł Gabara: 29 czerwca, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, papież Leon XIV nałoży paliusz nowym metropolitom. Czym właściwie jest paliusz i dlaczego papież przekazuje go metropolitom?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję