Reklama

Kościół

Rośnie fala nienawiści

Szydzenie z wiary, sakralny wandalizm, przemoc słowna i fizyczna, a nawet coraz częstsze morderstwa kapłanów – to tylko niektóre przejawy szerzącej się nienawiści wobec wiary i ludzi Kościoła.

Niedziela Ogólnopolska 8/2025, str. 22-23

[ TEMATY ]

nienawiść

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Grzegorz Dymek

Ks. Grzegorz Dymek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Typowy zimowy wieczór w Kłobucku k. Częstochowy, 13 lutego. Każdy trzynasty dzień miesiąca jest uroczysty szczególnie w parafii Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej, bo tego dnia obchodzi się uroczysty dzień fatimski. Po Mszy św. i nabożeństwie proboszcz ks. Grzegorz Dymek wjeżdża samochodem do garażu na plebanii. Gdy tylko wysiada z samochodu, zostaje brutalnie zaatakowany, jest duszony, traci życie.

Reklama

Kapłana opłakują jego parafianie, ok. 2 tys. osób, rodzina, w tym niepełnosprawna mama, która tego feralnego dnia czekała w mieszkaniu na plebanii. Proboszcz z Kłobucka cieszył się bardzo dużą sympatią w całym mieście. To on od 1997 r. był twórcą parafii w wymiarze zarówno duchowym, jak i materialnym, był bowiem budowniczym kościoła i całego parafialnego zaplecza. Nic dziwnego, że wierni byli bardzo zżyci ze swoim księdzem proboszczem, a gdy mówią o tragedii, mają łzy w oczach. „Pozostawił po sobie nie tylko wspomnienia, ale i ślady swojej dobroci – te zwykłe, codzienne, jak piątki przybijane na przerwach, i te większe, które budowały wspólnotę: wyjścia na pizzę, lody, pielgrzymki do Wadowic, na Jasną Górę, w Beskid Śląski. Każdy gest, każde słowo, każda chwila spędzona z młodzieżą była przesiąknięta modlitwą, wiarą i niegasnącą miłością do Matki Bożej Fatimskiej i św. Jana Pawła II” – napisali nauczyciele szkoły podstawowej w Kłobucku, w której uczył zamordowany ks. Grzegorz Dymek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyzwolenie społeczne

Podejrzany sprawca został schwytany, prokuratura prowadzi śledztwo, bada, jakie były motywy zabójstwa. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo apeluje, by powstrzymać się zarówno od krzywdzących posądzeń, jak i od wykorzystywania tej tragedii do publicznej debaty, zwłaszcza w kontekście politycznym. „Zaczekajmy na ustalenie motywów działania sprawcy i wyjaśnienie powodów zabójstwa, by móc ocenić jego pobudki” – napisał abp. Depo w specjalnym liście.

Choć może się okazać, że głównym motywem przestępcy był cel rabunkowy, to jednak nic nie usprawiedliwia narastającego okrucieństwa tego typu zdarzeń. Kradzieże w kościołach i na plebaniach nie są niczym nowym, ale zwykle nie łączyły się one z tak brutalnym napadem, a tym bardziej z morderstwem. – Jeszcze 20-30 lat temu przemoc wobec duchownego była czymś nie do pomyślenia, bo wiązała się z mocno nieakceptowanym społecznie świętokradztwem. Polacy mieli respekt wobec świętości i kapłanów. Dziś natomiast w niektórych kręgach istnieje przyzwolenie na obrażanie księży, szydzenie z nich, a nawet używanie wobec nich przemocy – mówi mec. Robert Czarnowicz z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Brutalne morderstwa

Reklama

W listopadzie 2024 r. brutalnie zamordowano ks. Lecha Lachowicza, 72-letniego proboszcza ze Szczytna. Według prokuratury, sprawca wdarł się siłowo do budynku plebanii i zaatakował napotkanego na korytarzu sędziwego księdza. Zadał mu wiele ciosów metalowym toporkiem w głowę, co spowodowało rozległe obrażenia. Napastnika spłoszyła pracownica parafii, która użyła wobec niego gazu pieprzowego, a następnie zaalarmowała policję i wezwała pomoc medyczną. Jeden z policjantów stwierdził, że przez całą swoją służbę nigdy nie spotkał się z takim bestialstwem. Ciało księdza Lecha było nieruszone, głowa natomiast była zmasakrowana. – Widzimy, jakie jest podejście do duchowieństwa, widzimy ten hejt, który jest w internecie, różne nagonki na księży. Po prostu nie wiem, jakim trzeba być człowiekiem, żeby takie rzeczy wypisywać. Każdy, kto chociaż trochę przyłącza się do hejtu, jest w pewnej mierze współodpowiedzialny za kumulujące się zło, które później gdzieś się materializuje – powiedział ks. Jacek Bacewicz, który wtedy jako jeden z pierwszych dotarł na miejsce zbrodni.

W siedleckim sądzie nadal trwa proces człowieka oskarżonego o zabójstwo o. Maksymiliana Adama Świerżewskiego. Według prokuratury, franciszkanin został zaatakowany najprawdopodobniej młotkiem, gdy wieczorem 11 listopada 2021 r. spacerował po parku miejskim w Siedlcach. Zmarł kilka godzin później w szpitalu. Choć w tym przypadku nieznane są motywy sprawcy, to na pewno można mówić o brutalnym ataku na mężczyznę w stroju zakonnym.

Ataki na ulicy

Niestety, kapłani są coraz częściej atakowani nie tylko z powodów rabunkowych, ale też dlatego, że noszą strój duchowny. W 2023 r. we Wrocławiu młody ksiądz został uderzony od tyłu w głowę i zwyzywany przez agresywnego mężczyznę, który był pod wpływem środków odurzających. Zdezorientowany kapłan próbował pytać o powody tej agresji, mężczyzna jednak zaczął mu grozić i uderzył go kolejny raz, tym razem w twarz. „Kolejny atak na księdza, do którego doszło w ostatnim czasie we Wrocławiu, pokazuje skutki przyzwalania na hejt i język nienawiści w przestrzeni publicznej. Prosimy o zaprzestanie ataków na Kościół i osoby duchowne oraz o wzajemny szacunek w słowach i czynach” – napisano w komunikacie Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej.

Reklama

Podobny incydent ataku na księdza zdarzył się 18 stycznia 2025 r. w Sieradzu. Ksiądz został zaatakowany przez nieznanego sprawcę i znieważony zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Świadkiem zdarzenia był chodzący z kapłanem po kolędzie ministrant. Parafia zaapelowała do wiernych o ostrożność i zwracanie uwagi na osoby przebywające na klatkach schodowych oraz przed budynkami, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas wizyt duszpasterskich.

Chrystianofobia

Według Roberta Czarnowicza z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris, istnieje społeczne przyzwolenie na wandalizm i atakowanie obiektów kultu religijnego, ale także na agresję wobec duchownych. – Te nasilające się ataki należy też wiązać z brakiem odpowiedniej reakcji policji i prokuratury, czyli instytucji, które powinny interweniować w przypadku każdego przestępstwa obrazy uczuć religijnych. Gdyby organy ścigania reagowały tak samo na znieważenie osób duchownych, jak robią to w przypadku internetowych wpisów np. pod adresem Jerzego Owsiaka, to księża mogliby czuć się o wiele bezpieczniej – podkreślił mec. Czarnowicz.

Instytut Ordo Iuris w swoich corocznych raportach odnotowuje wzrost przestępczości na tle wrogości do chrześcijan. Podobne niepokojące zjawisko zauważają eksperci z Laboratorium Wolności Religijnej z Torunia. W ostatnich 5 latach zarejestrowano ponad 700 różnego typu naruszeń, w tym ponad czterdzieści ataków fizycznych na osoby wierzące i na duchownych. – W Laboratorium Wolności Religijnej zawsze zwracaliśmy uwagę na to, że proces stereotypizacji prowadzi do budowania uprzedzeń, których konsekwencją są prześladowania. To są etapy długotrwałego procesu budowania negatywnego klimatu wokół Kościoła i osób duchownych, które mogą prowokować także do przemocy – wyjaśnił ks. prof. Piotr Roszak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Uzasadniona krytyka Kościoła i osób duchownych jest dopuszczalna, ale permanentne stygmatyzowanie ich roli społecznej staje się niebezpieczne. Skutki tych procesów są widoczne w raportach polskich organizacji oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Ks. prof. Roszak podsumowuje: – Na przestrzeni ostatnich lat widzimy, że wzrastają agresja fizyczna na tle niechęci wobec religii oraz wandalizm. Nie jest to tylko bezmyślne niszczenie obiektów kultu religijnego, ale coraz częściej widzimy wandalizm podszyty ideologią i chrystianofobią. To zjawisko jest coraz szersze, ale niestety, nie słyszę w Polsce silnego głosu, by jakieś publiczne instytucje chciały się temu systemowo przeciwstawiać.

2025-02-18 13:38

Ocena: +21 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wysoka liczba przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan w Polsce. Raport Ordo Iuris dla OBWE

2025-05-05 13:52

[ TEMATY ]

Polska

Ordo Iuris

chrześcijanie

OBWE

nienawiść

przestęstwa

Ks. Hubert Sklorz

Instytut Ordo Iuris złożył do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie raport dotyczący przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan za rok 2024 r. Liczba przestępstw na tym tle wciąż jest wysoka – za ubiegły rok Instytut odnotował 84 takie przypadki. W raporcie opisano liczne akty dewastacji miejsc kultu religijnego oraz świętych symboli.

CZYTAJ DALEJ

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

wspomnienie

patronka

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Św. Rita

Św. Rita

Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęcał również papież Franciszek.

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dziecięca gala na cześć Maryi i wszystkich mam – 25 maja

2025-05-22 16:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dzieci

gala

Bożena Sztajner/Niedziela

Ponad 150 laureatów wyłonionych spośród 5 tysięcy uczestników to finał międzynarodowego konkursu twórczości maryjnej, muzycznej i plastycznej, dzieci i młodzieży organizowanego przez Stowarzyszenie "Sancta Maria”. Koncert galowy odbędzie się na Jasnej Górze w niedzielę, 25 maja, o godz. 17.00. Dedykowany jest Maryi i wszystkim mamom z okazji ich majowego święta, jest też zachętą by „z Mamą Jezusa nieść nadzieję światu”.

W konkursie wzięli udział mali artyści nie tylko z Polski, ale też m.in. z Ghany, Australii, Litwy, Stanów Zjednoczonych czy z terenów Ukrainy objętych wojną. - Cieszy, że ta inicjatywa zdobyła tak wielkie zainteresowanie - powiedziała pomysłodawczyni i organizatorka Anna Rybowicz ze Stowarzyszenia „Sancta Maria”. Wyjaśniła, że festiwal jest hołdem dla Matki Bożej, też z miłości do Niej zrodziła się jego idea. Odbywa się zawsze w okolicy Dnia Matki, 26 maja, i jest również „prezentem” dla wszystkich mam.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję