Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 5/2025, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Włodzimierz Rędzioch

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

DYSKRYMINACJA
Bp Osial ostro krytykuje MEN

– Te zmiany są działaniem naruszającym prawo. MEN łamie prawo, a przecież konstytucja mówi, że „organy publiczne działają na podstawie i w granicach prawa” – powiedział w rozmowie z KAI bp Wojciech Osial, odpowiedzialny za katechezę w ramach KEP. I kontynuował: – Zmiany wprowadzono bez wymaganego przez Ustawę o systemie oświaty porozumienia z Kościołem katolickim, innymi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Co to oznacza w praktyce? Rodzice w szkole podstawowej będą musieli przywozić swoje dzieci bardzo wcześnie rano (przed zajęciami obowiązkowymi) albo kazać im zostawać późno po południu (po zajęciach obowiązkowych). Proszę wczuć się w sytuację tych rodziców i ich dzieci. Czy to jest sprawiedliwe szanowanie praw wszystkich ludzi? Nauczyciele religii natomiast będą codziennie dwa razy przychodzić do szkoły, raz rano i drugi raz po południu. Czy oni są sprawiedliwie traktowani? A jak będzie wyglądał dowóz dzieci na terenach wiejskich?

Takie będą konkretne skutki motywowanej ideologicznie decyzji władz ministerstwa, niekryjących niechęci do wszelkiej religii, co przekłada się na jawną dyskryminację ludzi wierzących. Jeżeli prawo stoi na przeszkodzie w wyrugowaniu religii ze szkół, to – cytując klasyka – tym gorzej dla prawa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KOMUNIKACJA
Abp Galbas do dziennikarzy

Reklama

Kościół potrzebuje rozumieć media i ich rolę, także to, że media mają prawo, a nawet obowiązek go krytykować. Ale i one powinny umieć rozumieć Kościół, który ma prawo istnieć społecznie, mieć poglądy i jasno je komunikować – to najważniejsze zdanie wypowiedziane przez abp. Adriana Galbasa, pallotyna, 20 stycznia podczas spotkania z dziennikarzami w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich. Spotkanie było otwarte. Mogli w nim uczestniczyć wszyscy, także dziennikarze z tzw. nowych mediów, działających w internecie. Metropolita warszawski, tłumacząc powód spotkania, powiedział, że chodzi mu o budowanie mostu między Kościołem a szeroko rozumianym światem mediów. – Przez most przechodzi się na drugą stronę po to, aby zobaczyć, czego nie widzi się z własnej strony – wyjaśnił ideę spotkania.

Mianowanie abp. Galbasa na metropolitę warszawskiego było pewnym zaskoczeniem. Przede wszystkim dlatego, że nieco wcześniej objął on ważną stolicę metropolitalną w Katowicach. W Warszawie prezentuje taki sam styl jak w Katowicach. Otwarcie wychodzi do wszystkich, w dialogu, broni prawa Kościoła do istnienia, bycia i zabierania głosu w debacie publicznej.

WIERNY OPIEKUN
Film o św. Józefie

Reklama

Na ekrany kin w całej Polsce 31 stycznia wejdzie wyjątkowy film dokumentalny pt. Serce Ojca. To poruszająca opowieść o św. Józefie – wiernym opiekunie Maryi i Jezusa, który od wieków otaczany jest czcią przez Kościół. Uznawany za wzór pokory, ciszy i wypełniania woli Bożej jest on patronem rodzin, małżeństw, ojców, a także dobrej śmierci. Od 8 grudnia 1970 r. to również patron Kościoła. Obraz w reżyserii Andrésa Garrigó z Hiszpanii przenosi widzów do miejsc na całym świecie, gdzie św. Józef jest szczególnie czczony: Włoch, Francji, Kanady, Hiszpanii i Polski. W naszym kraju aż 264 kościoły są pod jego wezwaniem, a sanktuarium w Kaliszu należy do nielicznych miejsc na świecie, które w sposób szczególny oddają mu hołd. W dokumencie widzowie poznają liczne świadectwa działania św. Józefa – nawróceń, uzdrowień i pomocy w najtrudniejszych momentach życia. To opowieść o dobroci, sile wiary, nadziei i miłości, która inspiruje do pełnego zawierzenia woli Bożej. Jak podkreślają twórcy filmu, historia życia św. Józefa, mimo jego milczenia w Ewangeliach, była kluczowa dla dzieła zbawienia. To święty, którego orędownictwo jest szczególnie potrzebne w dzisiejszym, pełnym wyzwań świecie. Można jednak zauważyć, że od kilku dekad rodzice rzadko obierają go za patrona dla swoich dzieci. Być może – i niech tak się stanie – dzięki temu filmowi będzie ich nieco więcej.

MEDIA
Jubileusz dziennikarzy

Reklama

– Starajmy się nieść radosną nowinę ubogim, głosić wyzwolenie jeńcom i niewidomym przejrzenie, uwalniać uciśnionych i ogłaszać rok łaski Pana. Wtedy przemienimy świat zgodnie z wolą Boga, który stworzył go i odkupił z miłości – powiedział papież Franciszek 26 stycznia w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Ojciec Święty przewodniczył tam Mszy św. w Niedzielę Słowa Bożego, w której udział wzięli uczestnicy Jubileuszu świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji. W czasie Liturgii udzielił też posługi lektoratu czterdzieściorgu wiernym świeckim, mężczyznom i kobietom, z różnych krajów: czterem osobom z Albanii, trzem z Argentyny, pięciu z Austrii, jednej z Boliwii, czterem z Brazylii, pięciu z Filipin, jednej z Islandii, sześciu z Włoch, pięciu z Meksyku, jednej z Polski, pięciu ze Słowenii. Każdej z nich Franciszek wręczył egzemplarz Biblii. – Zbawienie, które (Jezus – przy red.) nam daje, nie jest jeszcze w pełni dokonane; jednak wojny, niesprawiedliwość, cierpienie, śmierć nie będą miały ostatniego słowa w sprawie narodów ziemi i naszej historii: ponieważ Ewangelia jest słowem żywym i pewnym, które nigdy nie zawodzi – podkreślił papież. Takie są słowa chrześcijańskiej nadziei w świecie coraz bardziej niepewnym, a obecna sytuacja jest jeszcze potęgowana przez niezmienną zasadę przekazu: good news is a bad news. Medialny obraz przeważnie jest czarny i przez to czasem sprawia wrażenie, że zło dominuje, ale to Jezus zwyciężył świat – i ten przekaz dominował na jubileuszu medialnym.

PIELGRZYMOWANIE
Na Szlaku św. Jakuba

Blisko pół miliona „composteli” wydało w 2024 r. Biuro Pielgrzymkowe w Santiago de Compostela. Jest to liczba bezprecedensowa w historii Szlaku św. Jakuba. Dla porównania w 2004 r. „compostelę”, czyli świadectwo pielgrzyma, odebrało niemal 180 tys. osób, w 2010 r. – ponad 272 tys., natomiast w 2022 r. – ok. 438 tys.

Pielgrzymów jest z pewnością dużo więcej, bo ocenia się, że tylko jedna trzecia z tych, którzy docierają do celu, odbiera swoją „compostelę”. Pozostali albo nie spełniają minimalnych wymagań, albo nie mają motywacji religijnej, albo przeszli Szlak św. Jakuba już wiele razy. Według tych obliczeń, rzeczywista liczba pielgrzymów wynosiłaby ok. 1,5 mln osób.

Rośnie też liczba Polaków na szlaku. I choć nadal palmę pierwszeństwa dzierżą Amerykanie, to Polacy już depczą im po piętach. Najliczniej do Santiago de Compostela pielgrzymują też pątnicy z Włoch, Niemiec, Portugalii, a także z Korei i Meksyku. Najchętniej wybierane są szlak francuski albo szlaki portugalskie.
k.w.

ŻAGLOWIEC
Kościół na pełnym morzu

Reklama

Okazuje się, że łaski duchowe związane z Rokiem Jubileuszowym 2025 będzie można uzyskać nie tylko w Rzymie lub w specjalnie wyznaczonych na świecie kościołach, ale także na morzu. Żaglowiec włoskiej marynarki wojennej „Amerigo Vespucci” został bowiem jednym z miejsc jubileuszowych. Każdy więc, kto znajdzie się na jego pokładzie w trakcie trwania Roku Jubileuszowego, będzie mógł uzyskać odpust zupełny, jeśli spełni określone wymogi duchowe.
a.k.

ZNACZĄCY SYMBOL
Papież: przyjmijmy wspólną datę Wielkanocy

Wszyscy otrzymaliśmy tego samego Ducha i to jest fundamentem naszej drogi ekumenicznej – powiedział papież Franciszek w czasie drugich Nieszporów w święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, którym przewodniczył w rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zachęcił do „dawania świadectwa rosnącej jedności” między wyznawcami Chrystusa i wezwał „do podjęcia zdecydowanego kroku w kierunku jedności” w postaci przyjęcia „wspólnej daty świętowania Wielkanocy”. Znaków i symboli podzielonego świata chrześcijańskiego jest wiele. Mają one różną historię i różne przyczyny. Ale ponieważ wiara w Zmartwychwstanie jest wspólna i fundamentalna, to wspólne świętowanie Wielkanocy, w sensie: w jednym terminie, byłoby znaczącym symbolem.

PRO-LIFE
Trump ułaskawia obrońców życia

Prezydent Donald Trump ułaskawił 24 stycznia dwadzieścioro troje działaczy pro-life i tym samym spełnił obietnicę złożoną podczas kampanii prezydenckiej. Stało się to w przeddzień Marszu dla Życia. Prezydencki akt łaski dotyczy osób, które zostały pozbawione wolności za naruszenie federalnej ustawy o swobodzie dostępu do klinik aborcyjnych. Niektóre z nich są w podeszłym wieku i w złym stanie zdrowia. Zapewne naruszenie tej ustawy polegało na tym, że ludzie stali w okolicach klinik aborcyjnych i się modlili.

2025-01-28 13:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 32/2023, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Sejm ustanowił patronów roku 2024. Obok rodziny Ulmów jest nim abp Antoni Baraniak, salezjanin (1904-77). Był sekretarzem prymasów Polski – Augusta Hlonda oraz Stefana Wyszyńskiego, biskupem pomocniczym gnieźnieńskim i arcybiskupem metropolitą poznańskim. We wrześniu 1953 r. razem z kard. Wyszyńskim został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. W więzieniu był poddawany okrutnym torturom, które miały wymóc na nim zeznania obciążające prymasa Polski. Przesłuchiwano go ponad 148 razy, mimo to nie złamał się. Dzięki swej postawie nazywany jest Biskupem Niezłomnym. Zmarł w 1977 r. Podczas jego pogrzebu kard. Wyszyński powiedział, że abp Baraniak wziął na siebie cały ciężar odpowiedzialności za losy polskiego Kościoła. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, abp Baraniak został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. W 2017 r. rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: przed konklawe nie dostrzegam żadnych “frakcji”

2025-04-26 18:33

[ TEMATY ]

konklawe

kard. Kazimierz Nycz

frakcje

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Ogromna liczba delegacji z całego globu na pogrzebie Franciszka świadczy o tym, że świat wciąż potrzebuje autorytetu Kościoła katolickiego - ocenia kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski, który uczestniczył w rzymskiej uroczystości, a wkrótce weźmie udział w konklawe wyznał w rozmowie z KAI, że rozmawiając z kardynałami z całego świata nie dostrzegł wśród nich żadnych zwalczających się “frakcji.”

Duchowny pozostaje pod wrażeniem ogromnej liczby ludzi zgromadzonych na pogrzebowej Mszy św. Wedle mediów 250 tys. ludzi obecnych było na Placu św. Piotra i na via della Conciliazione, a około 150 tysięcy żegnało Franciszka na trasie trasie przejazdu papieskiej trumny do bazyliki Santa Maria Maggiore.
CZYTAJ DALEJ

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

2025-04-26 22:27

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Medalion Franciszka w Bazylice św. Pawła za Murami od dnia jego śmierci nie jest już oświetlony

Rankiem 21 kwietnia w Bazylice św. Pawła za Murami zgaszono światło oświetlające medalion z podobizną Franciszka. Wewnątrz Bazyliki, wzdłuż naw biegnie ciąg medalionów z portretami wszystkich papieży, od św. Piotra do Papieża Bergoglio. Oświetlana jest tylko podobizna urzędującego Biskupa Rzymu, która wyróżnia go spośród wszystkich pozostałych, które pozostają w cieniu.

Bazylika św. Piotra została wzniesiona na grobie Apostoła, na stoku wzgórza Watykańskiego, natomiast bazylika ku czci św. Pawła znajduje się niedaleko miejsca zwanego Tre Fontane, gdzie ścięto Apostoła Narodów. Ciało św. Piotra kazała pogrzebać przy drodze prowadzącej do Ostii św. Lucyna, a Papież Anaklet postawił na nim kaplicę. Za cesarza Konstantyna rozpoczęto budowę bazyliki, która stanie się drugą, po św. Piotrze, najważniejszą świątynią Rzymu. Bazylika spłonęła w dużej części w 1823 r. Odbudowano ją w rekordowym czasie, również dzięki pomocy, która płynęła z całego świata. I to w odbudowanej świątyni zaczęła się tradycja mozaikowych medalionów z podobiznami papieży na złotym tle. Wcześniej, w starożytnej bazylice znajdowała się także galeria obrazów Biskupów Rzymu, ale w formie malowanej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję