Reklama

Niedziela Wrocławska

Pierwsze normy

Po dwóch miesiącach wytężonej pracy pierwsze normy przygotowane przez pięć komisji synodalnych trafiły do parafialnych i tematycznych zespołów synodalnych.

Niedziela wrocławska 49/2024, str. VI

[ TEMATY ]

synod diecezjalny

Tomasz Lewandowski

W specjalnym losowaniu wyłoniono dekanaty, które będą opracowywały odpowiedzi na normy konkretnych komisji

W specjalnym losowaniu wyłoniono dekanaty, które będą opracowywały  odpowiedzi na normy konkretnych komisji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zauważa bp Jacek Kiciński, przewodniczący Komisji Głównej Synodu, celem kolejnego etapu synodu o nawróceniu i odnowie było stworzenie dokumentów, które będą odpowiedzią na postulaty zawarte w syntezie diecezjalnej: – To był bardzo intensywny, ale i piękny czas – integracja członków komisji, rozeznawanie, praca i podejmowanie decyzji, które zaowocowały powstaniem roboczego dokumentu. Komisje stanęły przed konkretnymi wyzwaniami i problemami zasygnalizowanymi w syntezie diecezjalnej i nad nimi się pochylały.

– Bardzo dziękuję wszystkim członkom komisji, którzy poświęcali długie godziny, swój wolny czas, weekendy, a czasem nawet noce, żeby wypracować te dokumenty. Dla komisji drugiej, której tematem jest misja współdzielona, te dwa miesiące już były doświadczeniem współdzielenia misji: razem jako księża, świeccy, osoby życia konsekrowanego rozmawialiśmy o współodpowiedzialności. A to coś więcej niż współpraca. Współpraca jest często prostym rozdzielenie zadań i rozejściem się do swoich obowiązków, a misja współdzielona to dzielenie życia, wiary, wspólna odpowiedzialność za Kościół – podkreśla bp Maciej Małyga, przewodniczący 2. komisji „Misja współdzielona – formacja do posługi w Kościele”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bez pudrowania rzeczywistości

Reklama

30 listopada abp Józef Kupny i zespoły synodalne otrzymały dokumenty z konkretnymi propozycjami rozwiązań opracowanymi przez komisje synodalne. – Pojawił się pomysł powstania w naszej diecezji Centrum Formacji i Modlitwy: jak miałoby funkcjonować, komu miałoby służyć. Są nowe propozycje rozwiązań dotyczące przygotowań do sakramentu małżeństwa, bierzmowania, I komunii czy katechizacji dorosłych. Pojawiły się propozycja, jak mogłaby funkcjonować parafia, aby być bardziej synodalna, by ludzie mogli coraz bardziej być współodpowiedzialni za Kościół. Komisja numer 5 zaproponowała ciekawe pomysły, jak zadbać o ewangelizację w naszej diecezji – wymienia Adriana Kwiatkowska, sekretarz generalny synodu.

– Postawiliśmy na szczere rozmowy, nikt nie pudrował rzeczywistości – to była bardzo duża wartość – o pracy komisji opowiada Tomasz Piechnik, przewodniczący 5. komisji „Młode wino, nowe bukłaki – Ewangelizacja”. – Nie chcieliśmy, żeby nasza komisja odpowiadała tylko doraźnie na problemy, które są teraz, ale by szła dalej, patrzyła, jaki będzie Kościół za pięć lat. Wiemy, że jesteśmy w procesie laicyzacji – jak zacząć już teraz ewangelizować, żeby budować nowy fundament dla młodych, dla ludzi, którzy są na peryferiach. Co musi się zadziać w strukturach naszego lokalnego Kościoła, żeby można to było zrobić systemowo. Szukaliśmy rozwiązań, które będą długofalowe, które będą szerokie, które będą wymagały pewnej przebudowy, dlatego m.in. chcielibyśmy powołać w kurii wydział ds. ewangelizacji i wydział ds. wspólnot, a pod te wydziały „podpiąć” archidiecezjalną radę ds. wspólnot i archidiecezjalną radę ds. ewangelizacji – tłumaczy Tomasz Piechnik i dodaje: – Jesteśmy bardzo ciekawi opinii zespołów parafialnych, jakie oni będą mieli spojrzenie na wypracowane przez nas normy.

Potrzeba dopełnienia

Kolejnym ważnym etapem synodu diecezjalnego będzie analiza i ocena powstałych w komisjach norm przez zespoły parafialne i tematyczne. – Obraz zarysowany przez komisje potrzebuje dopełnienia, dlatego to, co wypracowały komisje, stanie się przez następne tygodnie przedmiotem rozeznawania w parafiach – jak widzą zaproponowane rozwiązania w konkretnej rzeczywistości ich życia, co uważają za trafne, co należałoby doprecyzować. A później wszyscy zabierzemy głos, jak odnowa i nawrócenie w naszej diecezji mają wyglądać – tłumaczy Adriana Kwiatkowska. – Synod to nasza wspólna droga, dlatego potrzebny jest głos zwrotny diecezjan – podkreśla bp Kiciński.

2024-12-03 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zauważyliśmy swoje miejsce w Kościele

Niedziela kielecka 20/2023, str. I

[ TEMATY ]

synod diecezjalny

T.D.

Zespół Synodalny Diecezji Kieleckiej podczas inauguracji. Trzeci od lewej ks. dr hab. Jarosław Czerkawski

Zespół Synodalny Diecezji Kieleckiej podczas inauguracji. Trzeci od lewej ks. dr hab. Jarosław Czerkawski

O tym, co pokazał synod na etapie diecezjalnym, i o tym, czego pragną wierni w Kościele, z ks. dr. hab. Jarosławem Czerkawskim rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Agnieszka Dziarmaga: Co wykazał synod na etapie diecezjalnym i na ile okazał się cenny? Ks. Jarosław Czerkawski: Synod na etapie diecezjalnym pokazał zainteresowanie świeckich Kościołem i ich zaangażowanie. Aktywizowanie świeckich i powołanie zespołów synodalnych miało sens. Z dokumentu inaugurującego synodu wynikały konkretne kwestie, do których powinny ustosunkować się zespoły synodalne i one faktycznie w tym kierunku pracowały. Samo powstanie tych zespołów pokazało zainteresowanie tematyką synodu. Założenia były takie, że naszym zadaniem, tzn. członków zespołów, nie jest ocena i krytyka, ale zauważenie Kościoła, czyli nas wszystkich ochrzczonych. W wielu diecezjach ten dokument został źle zrozumiany, gdyż np. zapraszano środowiska LGBT, a one wcale nie były tym zainteresowane. Myślę, że w naszej diecezji zespoły pracowały dobrze. Wypracowały syntezę, odpowiedziały na postawione 10 pytań i powstała ogólnodiecezjalna synteza, którą opracował kilkuosobowy zespół synodalny. Podzieliliśmy pracę w zespole wg konkretnych środowisk, np. młodzieżowych, akademickich, parafialnych czy zakonnych. Większość zespołów pracowała pod przewodnictwem księży.
CZYTAJ DALEJ

Można stać blisko rzeczy świętych i nie żyć w posłuszeństwie

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Agata Kowalska

Tekst opisuje pierwszy wielki cios zadany Judzie przez Babilon. Młody Jojakin panuje krótko. Nabuchodonozor bierze Jerozolimę i przeprowadza deportację. Wywożeni zostają król, matka króla, urzędnicy, wojownicy, rzemieślnicy oraz kowale. To nie jest przypadkowy wybór. Imperium zabiera głowę państwa i ręce zdolne do pracy oraz do walki. Zostawia kraj osłabiony, zależny i łatwy do kontroli. Autor podaje liczby, by pokazać skalę ciosu. Szczególne znaczenie ma wywiezienie skarbów świątyni i pałacu. W świecie starożytnym trofea ze świątyni miały świadczyć o wyższości zwycięskiego boga. Pismo odrzuca ten sposób myślenia. Nie mówi o porażce Pana. Mówi o sądzie nad niewiernością ludu. Bóg nie przegrywa z Babilonem. Dopuszcza upokorzenie, by odsłonić prawdę o sercu swego narodu. Zmiana imienia nowego króla podkreśla zależność Judy. Człowiek na tronie nie panuje naprawdę. Znamy też drobny ślad tej historii z tabliczek babilońskich, gdzie pojawia się imię Jojakina i wzmianka o racjach żywności. Pismo i historia spotykają się tu w punkcie bardzo ludzkim. Wygnanie nie jest ideą. Jest losem ludzi żyjących na obcej ziemi. Właśnie tam Bóg zacznie oczyszczać nadzieję swego ludu.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

2026-06-24 21:24

Renata Czerwińska.

We wspomnienie św. Jana Chrzciciela toruńska katedra obchodziła swoje święto patronalne.

Eucharystii w intencji miasta i jego mieszkańców przewodniczył i homilię wygłosił bp Arkadiusz Okroj. Mszę św. koncelebrowali również bp Józef Szamocki, biskup senior Andrzej Suski, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński oraz wielu zaproszonych kapłanów. W świątyni zgromadzili się m.in. proboszcz parafii prawosławnej ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, przedstawiciel Zakonu Bożogrobców, przedstawiciele władz miasta, województwa i samorządu, siostry zakonne oraz wielu wiernych świeckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję