Chór powstał 26 stycznia 1999 r. Jego pierwszym prezesem była pani Józefa Bryg, a dyrygentem znany muzykolog prof. Klemens Gudel. Na pierwsze spotkanie zgłosiło się aż 68 osób, które chciały wspólnie śpiewać. Pierwszy publiczny występ chóru „Emmanuel” miał miejsce podczas rezurekcyjnej Mszy św. 4 kwietnia 1999 r.
U Jana Pawła II
Klemens Gudel dyrygował chórem przez 3 lata. Potem zastąpił go Roman Olszowy, który dyryguje chórem do dziś, czyli już ponad 22 lata. Ciekawostką jest, że prof. Gudel był bliskim przyjacielem Jana Pawła II. Ich przyjaźń zrodziła się jeszcze podczas studiów profesora w Krakowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwsza pielgrzymka chóru „Emmanuel” prowadziła do Włoch, podczas której miał zaszczyt śpiewać na placu św. Piotra w czasie Mszy św. odprawianej przez Jana Pawła II. Kulminacyjnym momentem dnia była prywatna audiencja u Ojca Świętego, możliwość osobistego spotkania z papieżem i wspólne zdjęcie.
Ponad tysiąc występów
Reklama
Chór „Emmanuel” w trakcie swojej działalności wziął udział w ponad 1000 różnego rodzaju wydarzeniach związanych z publicznym śpiewem. Odbył 33 pielgrzymki do miejsc kultu religijnego w kraju i za granicą oraz 9 wyjazdów o charakterze wycieczkowym. Siedem pielgrzymek prowadziło poza granice kraju. Były to Włochy (2000 r.), Litwa (2001 r.), Ukraina (2004 r., 2005 r., 2009 r., 2015 r.). W 2011 r. pielgrzymował do Francji i Włoch. We Francji śpiewał dwa koncerty w sanktuarium Matki Bożej w La Salette, a we Włoszech w bazylice św. Antoniego w Padwie.
W Polsce chór śpiewał w wielu znanych miejscach kultu religijnego m.in. w Częstochowie, Krakowie, Kaliszu, Kalwarii Pacławskiej oraz Zebrzydowskiej, na Górze Świętej Anny, w Licheniu, Piekarach Śląskich, Warszawie, Zakopanem i in.
„Emmanuel” uczestniczył w 122 koncertach i przeglądach pieśni religijnej. Przygotował oprawę muzyczną dla ponad 330 Mszy świętych oraz uroczystości parafialnych w kościele św. Judy Tadeusza w Rzeszowie, jak też w ponad 110 Mszach świętych odprawianych poza macierzystą parafią. Prezentuje się także podczas innych wydarzeń, jak np. Drogi Krzyżowe i adoracje, które oprócz śpiewu zawierają modlitwy i rozważania. Corocznie przygotowuje w kościele św. Judy Tadeusza w Rzeszowie w formie koncertu: adorację Dzieciątka Jezus w żłóbku, adorację Chrystusa w grobie i koncert pieśni patriotycznych. Śpiewa także podczas procesji Bożego Ciała oraz moderuje rozważania modlitewne podczas Drogi Krzyżowej. W każdy pierwszy czwartek miesiąca „Emmanuel” moderuje także adorację Najświętszego Sakramentu. Przygotowuje okolicznościowe adoracje oraz procesje prowadzone w formie rozważań słowno-muzycznych.
Płyty i laury
Reklama
Chór ma w dorobku 3 indywidualne płyty z kolędami. Natomiast w 2009 r., wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej oraz innymi chórami uczestniczył w nagraniu płyty Polskie Pieśni Patriotyczne. Chór „Emmanuel” był wielokrotnie nagradzany podczas Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo”, trzykrotnie II miejscem, raz miejscem III oraz dwukrotnie wyróżnieniem. W 2020 r. chór został uhonorowany nagrodą Marszałka Województwa Podkarpackiego „Artystyczny Znak Podkarpacia”. Swoją działalność „Emmanuel” prezentuje na stronie internetowej i dokumentuje w kronikach. Obecnie chórem dyryguje Roman Olszowy, prezesem jest Włodzimierz Stec, a opiekę duchową nad chórem sprawuje ks. Marek Dzik, proboszcz parafii.
Gratulacje i wyróżnienia
Okazją do świętowania jubileuszu był XXV Koncert Pieśni Wielkanocnej „Alleluja”. Uroczystość poprzedziła Msza św., podczas której śpiewały zaprzyjaźnione chóry: „Credo”, „Ave Maria”, „Sancta Familia”, „Resonantae”. Na zakończenie zaśpiewał chór „Emmanuel”.
Po Mszy św. prof. Anna Maria-Kamińska, prezes rzeszowskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr złożyła chórzystkom i chórzystom „Emmanuela” życzenia oraz wręczyła honorowe odznaki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Złote odznaki otrzymali: Józef Drozd, Aleksander Nazimek, Anna Zięba; srebrne: Maria Rzucidło, Włodzimierz Stec, Renata Wróbel; brązowe: Daniel Budnik, Krystyna Dziama, ks. Marek Dzik, Marek Haber, Maria Kałamarz, Ryszard Paluch, Krystyna Ryczek, Danuta Salamon, Irena Sobolewska, Andrzej Sopel, Helena Stachura, Kazimiera Wolańska, Maria Zając.
Życzenia chórzystom „Emmanuela” złożyli także: Stanisław Kruczek w imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego; Adam Majka, dyrektor GCKSiR w Trzcianie i prezesi chórów obecnych na uroczystości.