Policjanci zostali zaproszeni 9 lipca przez kapelana, ks. Zbigniewa Kuleszę, na modlitwę do kościoła św. Jadwigi w Miłkowie, a następnego dnia oficjalne uroczystości odbyły się w Teatrze Miejskim w Jeleniej Górze.
Dlaczego ten kościół? Z jednej strony dlatego, że ks. Kulesza od 9 lat sprawujący funkcję kapelana Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, po nieodżałowanej pamięci zmarłym ks. Jerzym Gniadczyku, jest tu proboszczem. Ale też i z tego względu, że jest tu czczony obraz św. Michała Archanioła, patrona policjantów. Dlatego miejsce to jest im bliskie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dziękczynienie i prośba
– To okazja do uczczenia patrona, modlitwy dziękczynnej za dotychczasowy przebieg służby, za rodziny policjantów, a także za zmarłych z ich rodzin, czy za policjantów, którzy zginęli na służbie – mówi ks. Kulesza. Mszy św. z udziałem pocztu sztandarowego, delegacji policjantów i ich rodzin przewodniczył ks. Krzysztof Kowalczyk dziekan dekanatu Jelenia Góra Wschód.
Niewidzialni
Reklama
– Przyzwyczailiśmy się i już czasem was nie zauważamy. Jesteście jakby „niewidzialni”, nie przez to, że się ktoś ukrywa, ale przez to weszliście w naszą codzienność, w niedziele i święta, w dzień i w nocy można was wezwać i prosić o pomoc. Czuwacie, w trosce o bezpieczeństwo innych, jak pasterz troszczący się o powierzone owce – jak słyszeliśmy w Ewangelii – mówił w homilii ks. Kowalczyk. – Dziś dziękujemy za waszą posługę, życząc, by Bóg was umacniał i błogosławił we wszystkim, co robicie dla dobra Ojczyzny, społeczności i drugiego człowieka.
Region
O specyfice pracy mówi komendant jeleniogórski, inspektor Leszek Zagórski. Zwraca uwagę, że jest to region turystyczny. – Okres letni to czas wielu imprez, eventów, wydarzeń, w których staramy się uczestniczyć, zapewniając bezpieczeństwo. Stąd lipcowe święto to czas, w którym ludzie wolą nas widzieć pełniących służbę niż na świętowaniu, stąd i dzisiaj część z nas jest tutaj, a część pełni służby – mówi komendant.
– Święto Policji to zawsze jest dla nas bardzo ważna uroczystość. Podczas nich policjanci otrzymują awanse i wyróżnienia, a to oznacza, że są doceniani nie tylko przez przełożonych, ale i władze samorządowe, bo przecież jest to praca niełatwa, stresująca, trudna i nie jest to zwykła praca, tylko służba – dodaje oficer prasowy podinsp. Edyta Bagrowiska.
Kapelan
– Funkcja kapelana to nie tylko udział w oficjalnych uroczystościach, to bycie do dyspozycj policjantów w każdej chwili. Położenie tej parafii i kościoła trochę na uboczu sprawia, że często tu przyjeżdżają z różnymi sprawami. Czasem chodzi tylko o to, żeby mogli z kimś porozmawiać, bo ciągle podlegają różnym presjom. Wiedzą, że rozmawiają z księdzem, więc okazują dużo zaufania i dzielą się otwarcie swoimi problemami – mówi o roli kapelana ks. Kulesza.