Reklama

Niedziela plus

Włocławek

Bogu miły

Co wyjątkowego znajduje się w Dobrowie? Jakie najważniejsze wydarzenie jest związane z kultem cudotwórcy pustelnika?

2024-06-11 13:33

Niedziela Plus 24/2024, str. II

[ TEMATY ]

Włocławek

Maria Szkudlarek

Procesja z relikwiami świętego

Procesja z relikwiami świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród rozlewisk rzek: Warty i Teleszyny, w otoczeniu dębów, w Dobrowie wiódł pustelnicze życie bł. Bogumił. Eremita słynął z niezwykle pobożnego życia, wypełnionego modlitwą, kontemplacją i nauczaniem. Regularnie odwiedzał kościół, w którym też sprawował Msze św. oraz głosił kazania – w ten sposób współpracował z ówczesnym proboszczem. Rzekomo miał nauczać nad rzeką na wzór św. Jana Chrzciciela.

Procesja do pustelni

Jak do tego doszło? – Według legendy, pustelnia powstała w czasie, gdy Bogumił zrezygnował z pełnienia funkcji arcybiskupa gnieźnieńskiego i powrócił do Dobrowa, gdzie wcześniej był pierwszym proboszczem parafii Trójcy Świętej – opowiada ks. Artur Nowak, proboszcz parafii w Dobrowie, na której terenie znajduje się pustelnia. To dzieło św. Bogumiła, który chciał rozwijać swoje życie duchowe i dlatego wybudował sobie pustelnię. Tam podobno – jak podają niektóre źródła – spędził ok. 10 lat życia. Tam też zmarł, 10 czerwca 1182 r. Na pamiątkę tego wydarzenia każdego roku w niedzielę po 10 czerwca, czyli po liturgicznym wspomnieniu św. Bogumiła, w Dobrowie odbywa się odpust ku jego czci. Tegoroczna uroczystość odbędzie się 16 czerwca – początek o godz. 12. Jest ona najważniejszym wydarzeniem związanym z kultem pustelnika cudotwórcy. Tego dnia przed kościołem gromadzą się wierni, wśród których są m.in.: przedstawiciele pocztów sztandarowych lokalnych OSP, orkiestra, asysta i panie z zespołu ludowego „Dobrowianki”. O godz. 11.30 wyruszą sprzed kościoła parafialnego w procesji z relikwiami świętego do pustelni. Tam o godz. 12 będą uczestniczyć we Mszy św. polowej. Po Liturgii powrócą w procesji eucharystycznej z Najświętszym Sakramentem do kościoła, gdzie po błogosławieństwie odśpiewają uroczyste Te Deum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaplica św. Bogumiła „na Puszczy” (Puszcza Dobrowska) została zbudowana w 1788 r. W jej wnętrzu znajdują się ołtarz barokowy z pocz. XVIII wieku oraz kamienny sarkofag z rzeźbą św. Bogumiła z 1890 r. W 2018 r. kaplica została wyremontowana i poświęcona przez ówczesnego biskupa diecezjalnego Wiesława Meringa. Czciciele św. Bogumiła i turyści odwiedzają to miejsce i modlą się w pięknej, zabytkowej drewnianej pustelni, a w każdą sobotę od maja do października w kaplicy jest odprawiana Msza św. o godz. 9. Sobotnia Eucharystia gromadzi sporą liczbę wiernych, zarówno dobrowian, jak i gości – mówi ks. Nowak. Na tym terenie kult świętego pustelnika trwa nieprzerwanie od ponad 800 lat. W 2006 r. parafia w Dobrowie otrzymała tytuł diecezjalnego sanktuarium bł. Bogumiła. W każdy czwartek o godz. 17, przed Mszą św., odprawiane jest nabożeństwo ku czci świętego. Rok 2023 obfitował w liczne pielgrzymki do dobrowskiego sanktuarium. Przybywają tu zarówno pielgrzymki autokarowe, jak i indywidualni pątnicy czy turyści.

Reklama

Ścieżka po Ziemi Bogumiłowej

Dla wszystkich, którzy docierają do Dobrowa, DOM, czyli Dobrowska Organizacja Międzypokoleniowa, w 2021 r. oddała do użytku przygotowaną przez siebie pieszo-rowerową Ścieżkę Dydaktyczną po Ziemi Bogumiłowej (zawiera 4 tablice informacyjne). Jedna z tablic znajduje się przy pustelni, przy studni, z której – jak głosi tradycja – czerpał wodę święty pustelnik. Tam znajdują się też ławeczka, a obok drewniana rzeźba św. Bogumiła z otwartą księgą z napisem: „Pocieszyciel strapionych”. W tym miejscu pielgrzymi czy turyści powierzają mu swoje sprawy i podziękowania. Trasa o długości ok. 11 km łączy dwie wsie związane z życiem i działalnością św. Bogumiła – Dobrów i Koźmin. Drugi etap tej ścieżki (ok. 9 km, trzy tablice informacyjne) powstał w 2023 r. i wiedzie z sanktuarium w Dobrowie do parafii św. Bogumiła w Kole. Projekt jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W każdym roku na przełomie lipca i sierpnia na pierwszym etapie ścieżki są organizowane rajdy rowerowe, na drugim etapie natomiast pierwszy rajd rowerowy wyrusza w czerwcu.

Reklama

„Bogumiłek”

– DOM powstał w 2016 r., aby promować nasze sanktuarium i naszego św. Bogumiła – opowiada z dumą Maria Szkudlarek, prezes stowarzyszenia DOM. I tłumaczy: – Dlatego powstały „Bogumiłki”, czyli ciastka z ciasta piernikowego w kształcie świętego, zdobione lukrem królewskim, sprzedawane z okazji odpustu czy lokalnych wydarzeń. Odbyły się również warsztaty ich wypiekania i dekorowania. „Bogumiłek” chlubi się tytułem „lokalnego certyfikowanego produktu”, nadanym przez Lokalną Grupę Działania Turkowską Unię Rozwoju – T.U.R., a także tym, że w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego na potrawę i cukiernictwo zdobył pierwszą nagrodę za promowanie lokalnych osób, lokalnych świętych. Kolejny projekt realizowany przez stowarzyszanie to „Zakątek Bogumiłowy”. Powstał on obok kościoła i obejmuje: boisko do gry w piłkę siatkową plażową, bieżnię i miejsce widokowe. W tym miejscu DOM planuje organizować koncerty.

Arcybiskup i pustelnik

Urodził się i żył w średniowieczu, dlatego pewne wydarzenia z jego życiorysu są owiane tajemnicą i giną w pomroce dziejów. W źródłach nie ma jednomyślności, jeżeli chodzi o szczegóły z biografii świętego. Bogumił, późniejszy arcybiskup i pustelnik, urodził się najprawdopodobniej w 1116 r. w Koźminie. Jak się przyjmuje, pochodził z rodu Porajów, herb Róża. Zgodnie z tradycją przekazywaną ustnie już od najmłodszych lat był wychowywany w duchu głębokiej wiary. Jego rodzina spokrewniona była blisko ze św. Wojciechem, pierwszym patronem Polski. Bogumił utworzył w Dobrowie parafię, wybudował kościół Świętej Trójcy i tam został proboszczem. Piastował także godność dziekana katedry gnieźnieńskiej. O tym, co wydarzyło się w tym okresie, w którym łączył te funkcje, opowiadają legendy. Bogumił miał w cudowny sposób przemieścić się i przejść suchą stopą przez rzekę Wartę czy przywołać ławicę ryb, aby nakarmić głodujących mieszkańców. Około 1167 r. został arcybiskupem gnieźnieńskim. Znany był z hojności. W trakcie swej posługi zasłynął tym, że znaczną część swego majątku przekazał na cele kościelne, m.in. na założenie klasztoru Cystersów. Po kilku latach posługi ustąpił z urzędu arcybiskupa gnieźnieńskiego i osiadł w Dobrowie. Zmarł w swej pustelni. Jak podają źródła, przed śmiercią ukazała mu się Maryja w otoczeniu patronów Polski, co było namacalnym znakiem potwierdzającym jego świętość. Nabożeństwo żałobne zostało odprawione w kościele w Dobrowie, gdzie złożono jego doczesne szczątki. Został pochowany w stroju arcybiskupim, z pierścieniem na palcu i ze złotą tabliczką z wyrytym imieniem, dniem i rokiem zgonu. Po jego śmierci do Dobrowa zaczęły przybywać liczne pielgrzymki. W tym czasie pojawiły się informacje o cudach i znakach otrzymywanych za jego wstawiennictwem. Około 1232 r. jego relikwie zostały przeniesione z grobu i zainstalowane w świątyni w Dobrowie. Decyzją abp. Mikołaja Prażmowskiego w 1668 r. relikwie świętego trafiły do kolegiaty w Uniejowie, aby w ten sposób kult mógł bardziej się rozwijać. Dekret o jego świętości wydano dopiero w 1925 r. ogłoszeniem, że Bogumiłowi przysługuje tytuł: beatus vel sanctus (błogosławiony bądź święty).

Obecnie kult świętego rozwija się szczególnie tam, gdzie są przechowywane jego relikwie, czyli w: Dobrowie, Uniejowie, Gnieźnie i Kole. Podejmowane są też inicjatywy, by zainteresować tym świętym ludzi w każdym wieku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Mering udzielił dyspensy od niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej

[ TEMATY ]

bp Wiesław Mering

koronawirus

Włocławek

Bożena Sztajner/Niedziela

W związku z zaostrzeniem sytuacji epidemicznej i wprowadzonymi przez władze państwowe ograniczeniami liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. strefach żółtych i czerwonych, obowiązującymi od dnia 17 października br., mając na uwadze trwające wciąż zagrożenie dla zdrowia i życia, zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, bp Wiesław Mering udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane wiernym Diecezji Włocławskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie. Dyspensa będzie obowiązywać do dnia 15 listopada br.

Ponadto biskup włocławski zaapelował o przestrzeganie norm sanitarnych w kościołach, umożliwienie wiernym przyjmowania Komunii Świętej na rękę oraz powrót do śpiewu Suplikacji na zakończenie każdej Mszy świętej.

CZYTAJ DALEJ

Nowi prorektorzy UKSW

2024-07-03 18:49

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

Od lewej: ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz., ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz.

Od lewej: ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz., ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz.

- Zaangażowanie, współpraca, poczucie odpowiedzialności za dobro UKSW to elementy, które będą stanowić trzon naszej współpracy w kolejnych latach - powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, wręczając powołania nowym prorektorom uczelni na kadencję 2024-2028.

Kolegium rektorskie rozszerzy się o stanowiska prorektora ds. kadr i projektów oraz prorektora ds. promocji i współpracy z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Nowi prorektorzy UKSW

2024-07-03 18:49

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

Od lewej: ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz., ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz.

Od lewej: ks. dr hab. Ryszard Sadowski, prof. ucz., ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz., ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., dr hab. Sebastian Sikorski, prof. ucz.

- Zaangażowanie, współpraca, poczucie odpowiedzialności za dobro UKSW to elementy, które będą stanowić trzon naszej współpracy w kolejnych latach - powiedział ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, wręczając powołania nowym prorektorom uczelni na kadencję 2024-2028.

Kolegium rektorskie rozszerzy się o stanowiska prorektora ds. kadr i projektów oraz prorektora ds. promocji i współpracy z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję