Reklama

Niedziela Lubelska

Bezcenny skarb

Ten najlepiej oddaje cześć Matce Bożej, kto Ją naśladuje, kto wierzy jak Maryja, kto darzy Boga i człowieka taką miłością, jak Ona – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 23/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Kapłani zawierzyli parafię Matce Bożej

Kapłani zawierzyli parafię Matce Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Agnieszki w Lublinie świętowała jubileusz 125-lecia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Uroczystość poprzedziły rekolekcje maryjne, prowadzone przez o. prof. Mirosława Chmielewskiego ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Ojców Redemptorystów). – Naszym celem jest przypomnienie, ożywienie i odnowienie nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz zachęcenie parafian do wspólnej modlitwy maryjnej – powiedział proboszcz i dziekan ks. Kazimierz Gacan. – W każdą środę o godz. 18 w świątyni na Kalinowszczyźnie sprawowana jest Msza św. i nabożeństwo do Matki Bożej. Przychodzą na nie wierni, by uczcić Matkę Najświętszą, która nieustannie pomaga i polecić Jej swoje troski, by je złożyła u stóp Jezusa Chrystusa – powiedział duszpasterz, zapraszając do wspólnej modlitwy.

W szkole Maryi

Reklama

Uroczystej Liturgii przewodniczył abp Stanisław Budzik. – Pełni wdzięczności oddajemy chwałę Trójcy Świętej za dzieło stworzenia, odkupienia i uświęcenia. Powodem dziękczynienia jest też 125 lat kultu obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Od Maryi uczmy się, jak z wiarą przyjmować wolę Boga Ojca, z jaką miłością przyjmować do serca Jezusa, z jaką radością otwierać się na natchnienia Ducha Świętego – powiedział metropolita. W pasterskiej refleksji wskazał, że po Zwiastowaniu Maryja udała się do Elżbiety, by ją wspierać. Spieszy z pomocą, bo jest Matką gotową nieustanie pomagać; wszystko rozumie, sercem ogarnia wszystkie troski. – Wpatrujmy się w Maryję, podziwiajmy dzieła Boże, jakie się w Niej dokonały, a nade wszystko naśladujmy Ją w naszym życiu, jak Ona nieustannie pomagajmy – zaapelował abp Budzik. Wskazując, że nie wystarczy uciekać się pod płaszcz matczynej opieki, ale trzeba okazać się dobrym dzieckiem, podobnym do matki, za św. Janem Pawłem II zaapelował o „wyobraźnię miłosierdzia”, wierną służbę Bogu i gotowość niesienia nieustannej pomocy bliźnim na wzór Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wdzięczność i zawierzenie

Na zakończenie jubileuszowych uroczystości ks. Kazimierz Gacan zawierzył Matce Bożej Nieustającej Pomocy wspólnotę parafialną, a szczególnie rodziny, by „rozwijały się we wzajemnej miłości i kształtowały nowych ludzi na wzór Chrystusa, odpowiedzialnych za przyszłość Kościoła, Ojczyzny i parafii”. – Maryjo, dziękujemy Bogu za Twoją obecność i orędownictwo przez 125 lat w tej świątyni w ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z jubileuszową wdzięcznością nasza wspólnota pragnie uroczyście odnowić powierzenie się Twojej opiece. Bądź nam pomocą, ratunkiem, wsparciem i nadzieją – prosił ksiądz proboszcz. Jak podkreślili wierni, przed ikoną Matki Bożej od ponad wieku modlili się ich przodkowie, upraszając orędownictwa Maryi. – We współczesnych czasach, gdy wyznawane przez nas wartości są czasem interpretowane w imię źle pojętej wolności człowieka, pomoc Maryi jest nam szczególnie potrzebna. Dziękujemy za przypomnienie, jaki skarb posiadamy w zasięgu naszego wzroku. Patrząc na ikonę Matki Bożej, będziemy otwierać nasze serca i zanosić dziękczynienia i prośby. Dołożymy starań, aby Maryja, która zawsze prowadzi nas do swego Syna, była bardziej znana i kochana – zapewnili przedstawiciele Rady Duszpasterskiej, Legionu Maryi i Żywego Różańca.

Według dokumentów zgromadzonych w archiwum parafii wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy, znajdujący się kościele św. Agnieszki w Lublinie, został sprowadzony z Rzymu w 1899 r. dzięki staraniom i ofiarom parafian z Kalinowszczyzny. Jest to dokładna kopia oryginału znajdującego się od 1866 r. u Ojców Redemptorystów w kościele św. Alfonsa Liguoriego w Rzymie. Pierwszą Mszę św. przed obrazem w lubelskim kościele sprawował pasterz diecezji lubelskiej bp Franciszek Jaczewski 23 maja 1899 r. Ten dzień uznany został za datę sprowadzenia wizerunku Matki Bożej do parafii i rozpoczęcie kultu.

2024-06-04 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Budzik: im bliżej Chrystusa, tym bliżej jedności chrześcijan

Pełna jedność wśród chrześcijan jest wciąż dla nas celem. Im bliżej będziemy Chrystusa i Jego nawrócenia tym bliżej będziemy siebie, jako Jego wyznawcy – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski przewodniczył mszy świętej na zakończenie lubelskiego tygodnia modlitw o jedność chrześcijan. W piątkowej liturgii wzięli udział przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich.

W homilii abp Budzik mówił o patronie dnia, którym był św. Paweł z Tarsu, jako orędowniku dążeń do jedności chrześcijan. – Od momentu nawrócenia, Jezus stał się dla niego wszystkim. Nie pragnął niczego innego jak Chrystusa i jego krzyża, mimo że wcześniej był prześladowcą Kościoła. Tylko przez nawrócenie serc, Bóg może wyzwolić nas z naszych niewierności, słabości i podziałów – mówił metropolita lubelski.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję