Inauguracja Roku św. Ottona w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej miała miejsce w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, podczas Mszy św. sprawowanej w szczecińskiej archikatedrze przez administratora apostolskiego archidiecezji bp. Zbigniewa Zielińskiego wraz z bp. Henrykiem Wejmanem oraz przybyłymi kapłanami.
Nieprzypadkowa data
Gromadzimy się w tej szacownej archikatedrze, Matce kościołów archidiecezji na Mszy św., która inauguruje w naszej archidiecezji Rok św. Ottona – powitał wiernych bp Zieliński. – W uroczystość Zesłania Ducha Świętego we wszystkich świątyniach naszej archidiecezji podczas Mszy św. wspólną modlitwą dzisiejszego dnia inaugurujemy Rok Ottonowy. […] Przygotowywaliśmy się do tego jubileuszu w parafiach od września ubiegłego roku przez Nowennę Odnowy Wiary […]. Centrum diecezjalnych modlitw przygotowujących nas do rozpoczynającego się roku były miejsca, w których św. Otton głosił dobrą nowinę i udzielał chrztu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Szczególnej wymowy przydaje moment inauguracji, co podkreślił bp Zieliński: – W uroczystość, gdy przywołujemy narodziny Kościoła, inauguracja ta, przywołująca narodziny Kościoła nad Odrą i Bałtykiem nabiera szczególnego znaczenia. Duch Święty, który niezmiernie jest duszą Kościoła, ożywia go nadzieją, napełnia radością, ożywia także tę naszą wspólnotę. Mamy nadzieję, że w tym czasie jubileuszu pomnoży także duchowe dobra, które zostały powierzone wspólnocie tego Kościoła. […] W dniu Zesłania Ducha Świętego powstaje Kościół, który od samego początku jest posłany do wszystkich narodów i to właśnie owocem tego wydarzenia jest Ottonowa misja, której 900-lecie dziś przywołujemy. To właśnie św. Otton, przybywając do nas z Bambergu, był jednym z tych apostołów, którzy nie tylko usłyszeli szum Ducha Świętego, który spoczął nad głowami apostołów tych sprzed dwudziestu wieków i tych z kolejnych wieków i pokoleń. Pozwolił temu Duchowi zadziałać w swoim sercu, a przełożyło się to nie tylko na jego gorliwą wiarę, ale także na postawę apostolską, odkrywając, że nie ma tego skarbu li tylko dla siebie. Swoich darów udziela Duch Święty wszystkim członkom Kościoła, ale dokonuje się to przez apostolstwo jednych wobec drugich.
Wielkie zadanie
Biskup Zieliński wskazał na ciągłą potrzebę troski o duchową kondycję Kościoła. – Stajemy dziś […], aby przywołując początki Kościoła, także początki Kościoła, który rodził się na tych ziemiach przed 9 wiekami, nadać Kościołowi, który współtworzymy w teraźniejszości jeszcze pełniejszy wymiar, korzystając z tego powiewu Ducha Świętego, który dzieli się z nami swoją mocą, napełnia nas nią i sprawia, że rzeczy niemożliwe stają się możliwe – mówił bp Zieliński. – To bardzo ważne wyzwanie, zważywszy, że dzisiaj coraz częściej w wielu wymiarach jako wspólnota Kościoła w tym rozhukanym, głośnym, zabieganym i często pozerskim świecie, przypominamy raczej małą trzódkę z początków Kościoła aniżeli tę, która byłaby dumna, jaka jest. Te obserwacje, zarówno nasze jak i tych, którzy przyglądają się nam z zewnątrz, z pewnością są cenne po to, byśmy mogli odkryć znaki czasu, jeszcze lepiej zrozumieć, co Duch mówi do Kościoła, który współstanowimy i jakie wyzwania stają przed nami.
Odpust jubileuszowy
W związku z inauguracją Jubileuszu kanclerz kurii metropolitalnej szczecińsko-kamieńskiej ks. dr Sławomir Zyga odczytał dokument Stolicy Apostolskiej, ustanawiający możliwość uzyskania przez wiernych w czas trwania Roku Ottonowego jubileuszowych odpustów. Oto jego fragment:
Reklama
„Penitencjaria Apostolska z polecenia Ojca Świętego Franciszka udziela z przychylnością szczerze pokutującym i przejętym miłością wiernym Odpustu zupełnego, który można zyskać od dnia 19 maja 2024 r., aż do 29 czerwca 2025 r., pod zwykłymi warunkami. Mogą go również ofiarować jako wsparcie dla dusz wiernych w czyśćcu cierpiących, jeśli pielgrzymując nawiedzą którykolwiek kościół parafialny w archidiecezji i tam wezmą pobożnie udział w obchodach jubileuszowych, albo przynajmniej przez określony czas zanosić będą do Boga modlitwy o wierność chrześcijańskiemu powołaniu dla Narodu Polskiego, o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego oraz o zachowanie porządku w rodzinie ludzkiej, odmawiając na koniec Modlitwę Pańską, Wyznanie wiary oraz wezwania do NMP i św. bp. Ottona”.
U stóp Matki Kościoła
20 maja przypadało święto NMP Matki Kościoła, głównej, obok św. Ottona, patronki archidiecezji szczecińsko--kamieńskiej. To także Dzień Jedności Wspólnot, rozpoczynający Tydzień Ewangelizacyjny. Przewodniczący w tym dniu liturgii bp Zbigniew Zieliński zaznaczył: – Z narodzinami Kościoła stajemy u początków Kościoła tej ziemi, przywołując to, co legło u jego zarania – Ottonową misję na tych ziemiach głoszenia Ewangelii, udzielania chrztu. Wczorajszy dzień w szczególny sposób zmobilizował nas do otwarcia się na dary Ducha Świętego, które pochodzą z hojnego serca Boga (...).
Biskup Zieliński wielokrotnie zwracał się do przedstawicieli wspólnot, ruchów i stowarzyszeń działających w ramach Kościoła wskazując, jak ważne jest ich powołanie. – Najbardziej skutecznym narzędziem apostolskim nie jest wybitny talent lidera albo niezwykła gorliwość szeregowego członka grupy – mówił biskup. – Jest nim jedność Chrystusowych apostołów. (...) Wlewa w nas Duch swoją moc, daje nam mądrość, wnosi w nasze serca pokój i daje siłę. Od nas zależy, czy na te dary się otworzymy.
Odbyło się też posłanie ewangelizatorów, którego dokonał bp Zieliński. – Posłanie ewangelizatorów do naszego miasta to zawsze bardzo ważny moment dla naszych grup, wspólnot, stowarzyszeń – wyjaśnia ks. Andrzej Zaniewski, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii metropolitalnej szczecińsko-kamieńskiej. – To też ważny moment dla tych, których na mieście spotkamy. W czasie, kiedy będzie się odbywała ewangelizacja naszego miasta, w archikatedrze będzie prowadzona adoracja Najświętszego Sakramentu, która potrwa do godz. 21. Będzie modlitwą w intencji tych, którzy ewangelizują o liczne, dobre, błogosławione owoce tego czasu.