Reklama

Niedziela Małopolska

Czas odnowy i umocnienia

Parafia to przede wszystkim żywe serca ludzi… – powiedział przełożony generalny michalitów ks. Dariusz Wilk.

Niedziela małopolska 37/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Gorzków

MFS/Niedziela

Parafianie przynieśli do ołtarza jubileuszowe dary serca

Parafianie przynieśli do ołtarza jubileuszowe dary serca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota parafialna w Gorzkowie, koło Wieliczki, przeżywała w niedzielę 27 sierpnia główne uroczystości trwającego Roku Jubileuszowego z okazji setnej rocznicy erygowania parafii. To także czas wspomnień i podsumowań tego, co się w tym czasie wydarzyło, a nawet wcześniej, bo już na początku XX wieku zbudowano tu kościół, wokół którego tworzyła się wspólnota wiary, modlitwy i zaufania Bogu (historię powstania parafii można przeczytać na: www.zyciezakonne.pl/wiadomosci/kraj/michalici-jubileusz-100-lecia-erygowania-parafii-w-gorzkowie).

Powitanie

Na uroczystości do kościoła Matki Bożej Częstochowskiej przybyli liczni goście, w tym m.in.; kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, a nade wszystko parafianie. Uczestników w świąteczny nastrój wprowadzała orkiestra dęta „Hejnał” z Byszyc pod dyrekcją Adriana Drzewi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczącego Sumie odpustowej abp. Marka Jędraszewskiego powitali przedstawiciele parafii. Najmłodsi – Patrycja Chojna i Oskar Kania – prosili o błogosławieństwo i podkreślali: „...bo jesteś zawsze taki kochany, dobry, troskliwy i wciąż roześmiany...”. I obiecywali modlitwę.

Reklama

W imieniu rady parafialnej metropolitę krakowskiego witali Agnieszka Jędrzejczyk i Rafał Ślęczka, który zaznaczył: – Głęboko tego doświadczyliśmy, że Bóg w historii działa poprzez ludzi, dlatego dziękując za Jego czuwającą nad nami przez te 100 lat Opatrzność, chcemy podziękować Mu również za tych, którymi posłużył się, udzielając nam swego wsparcia i pomocy. Wyraził wdzięczność za obecność abp. Marka Jędraszewskiego na jubileuszu, zapewniając: – Chcemy słuchać słów, które przez ciebie Pan zechce łaskawie skierować do nas. Dodał, że wierzy, iż Maryja wyprosi wspólnocie łaskę pięknego jubileuszu, który przyczyni się do odnowienia i umocnienia ich wiary.

Parafianie podarowali metropolicie krakowskiemu piękny krzyż wykonany przez wielickich górników. A proboszcz parafii, ks. Stanisław Słowiński, michalita przywołał m.in. słowa, zapisane w dekrecie erygującym parafię: „Ku większej chwale Boga i dla ułatwienia sprawy zbawienia dusz”, napisane w 1923 r. przez księcia kard. Adama Stefana Sapiehę. I zwracając się do abp. Jędraszewskiego, powiedział: – Proszę o ofiarowanie tej Mszy św. za nas wszystkich, bo to jest najwspanialsze dziękczynienie.

Pierwotny sens

W homilii abp Jędraszewski przypomniał historię trwającego przez wieki na polskich ziemiach kultu Matki Bożej, która w drugiej połowie XVI wieku objawiła się we Włoszech jezuicie i zapytała, dlaczego nie nazywa jej „Królową Polski”. – Mancinelli przybył do Krakowa z tą wieścią o swoich objawieniach i to dzięki niemu – mało kto o tym wie – na głównej hejnałowej wieży kościoła Mariackiego w Krakowie właśnie w latach 20. XVII wieku umieszczono wielką koronę, Królowej Polski – opowiadał hierarcha.

Reklama

Przywołał również historię związaną z odzyskiwaniem wolności po ponad 100 latach niewoli i rolę Matki Bożej w jednoczeniu Polaków, w tym apel narodu skierowany do Królowej Polski, gdy w 1920 r. pod Warszawę zbliżały się wojska bolszewickie. – To właśnie z tego zwycięstwa, z tego triumfu, że nasza Matka i Królowa ocaliła naród przed nawałą bolszewicką w 1920 r., zrodził się ten szczególny szacunek, kult i wdzięczność do Matki Bożej Częstochowskiej – zaznaczył abp Jędraszewski. I zauważył: – Echem tego kultu i tej wdzięczności sprzed 100 lat jest także ta parafia i to wezwanie, które wtedy w sercach Polaków było niezwykle czytelne i jasne i do którego dzisiaj, po stu latach chcemy wracać, odnajdując jego pierwotny sens.

Metropolita zacytował także fragmenty homilii Jana Pawła II z Jasnej Góry podczas pielgrzymki do Polski w 1983 r., kiedy Ojciec Święty mówił o wolności ducha i o suwerenności ojczyzny. – Im bardziej będziemy wierni naszej Królowej, tym bardziej możemy być pewni – będziemy wolni, jako państwo i jako naród – zapewnił hierarcha i dodał: – Im bardziej będziemy kochać Najświętszą Maryję Pannę jako naszą Matkę, tym bardziej będziemy Jej szczęśliwymi dziećmi.

Przedstawiciele parafian przynieśli do ołtarza jubileuszowe dary serca, przeznaczone dla kościołów misyjnych, dla ubogich i dla parafii. A w ramach świętowania metropolita krakowski poświęcił pamiątkową tablicę, upamiętniającą jubileusz.

Wdzięczność

Reklama

– Parafia to pewne terytorialne granice, parafia to wybudowana świątynia, cmentarz, parafia, to domy tych, którzy na tym terenie mieszkają – zauważył z kolei ks. Dariusz Wilk i podkreślił: – Parafia to przede wszystkim miejsce, w którym Bóg przeprowadza swoją drogę zbawienia wśród tych, którzy na tym terenie są, mieszkają, pracują. Parafia to przede wszystkim żywe serca ludzi, to przede wszystkim pragnące zbawienia ludzkie sumienia i dążące do prawdy ludzkie umysły. Wyraził Bogu wdzięczność za dobro, które przez te 100 lat się dokonało w parafii, za dar świętowania jubileuszu i dodał: – Chylimy czoła przed tymi, którzy we wspaniałomyślnym zaufaniu dobremu Bogu tworzyli przez te minione lata parafialną wspólnotę, którzy oddawali swoje talenty i zdolności po to, by tutaj, w Gorzkowie była ziemia święta, a wszyscy, którzy są związani z tą parafialną wspólnotą, przeżywali radość, szczęście, rodzinną atmosferę, by czuli się odkrywani i odnajdywani przez Boga.

Podziękował także metropolicie krakowskiemu za przewodniczenie Eucharystii i wygłoszoną homilię. Wyznał: – Zachwycamy się księże arcybiskupie twoją odwagą w głoszeniu prawdy, w ciągłym nawracaniu naszego myślenia do tego, byśmy w Bogu znajdowali siłę i moc. Dziękujemy za twoje, z taką odwagą i mocą głoszone, słowo, gdy chodzi o wiarę katolicką i naszą moralność. Dziękujemy za twoje świadectwo wierności Kościołowi i miłości do Kościoła.

Słowa wdzięczności i uznania skierował przełożony generalny michalitów także do organizatorów uroczystości, w tym proboszcza gorzkowskiej parafii, v-ce dziekana ks. Jana Mrózka i wspólnoty parafialnej.

Do podziękowań dołączył ks. Stanisław Słowiński: – W imieniu wszystkich parafian składam na twoje ręce, czcigodny nasz pasterzu arcybiskupie Marku, to podziękowanie za posługę w tej wspólnocie, za przewodniczenie głównym uroczystościom jubileuszowym. Poinformował, że świętowanie Roku Jubileuszowego potrwa do 1 października – daty erygowania parafii przed stu laty.

Po Sumie odpustowej jej uczestnicy przeszli w uroczystej procesji eucharystycznej. Wśród niesionych feretronów uwagę przyciągał tegoroczny wieniec żniwny, który miał kształt kościoła parafialnego.

2023-09-05 14:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogród Biblijny rozkwita

Niedziela kielecka 21/2024, str. II

[ TEMATY ]

Gorzków

Archiwum

Ogród Biblijny to też integracja

Ogród Biblijny to też integracja

Zapraszamy do drugiego w diecezji kieleckiej – po Proszowicach – Ogrodu Biblijnego.

Oba ogrody łączy kilka elementów: idea – roślinność Ziemi Świętej znana z kart Pisma Świętego, nazwisko twórczyni – prof. Zofii Włodarczyk oraz to, że oba są związane z placówkami Caritas Diecezji Kieleckiej.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV zawierzył swój pontyfikat wstawiennictwu św. Pawła Apostoła

2025-05-20 17:38

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

We wtorek po południu Papież Leon XIV udał się do Bazyliki św. Pawła za Murami, gdzie modlił się przy grobie św. Pawła – Apostoła Narodów a także przewodniczył Liturgii Słowa i wygłosił homilię.

Na początku liturgii, po przejściu przez Drzwi Święte, otwarte z okazji trwającego Roku Jubileuszowego, Ojciec Święty udał się na osobistą modlitwę do grobu św. Pawła Apostoła. Następnie, po wysłuchaniu fragmentu Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian, w osobistej homilii, zwrócił uwagę na trzy wielkie tematy, zawarte tym liście: łaskę, wiarę i usprawiedliwienie. Zachęcił, by „powierzając wstawiennictwu Apostoła Narodów początek tego nowego Pontyfikatu” zatrzymać się nad tymi trzema tematami i przez ich pryzmat spojrzeć na dar powołania.
CZYTAJ DALEJ

W Senacie zaprezentowano rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich

2025-05-20 16:58

[ TEMATY ]

senat

Tomasz Zielenkiewicz

Historyczne oryginały trzech ważnych dla polsko-niemieckiego pojednania dokumentów: rękopis listu biskupów polskich do biskupów niemieckich, ostateczną wersję tego Orędzia i odpowiedź hierarchów niemieckich zaprezentowano w Senacie. Wystawie towarzyszyła konferencja zatytułowana „Pojednanie dla Europy”.

W prezentacji wystawy wzięli udział Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, senator Halina Bieda i senator Kazimierz Michał Ujazdowski. Dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News podkreślał, jak ważne było Orędzie biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku i jak wyjątkowa jest ekspozycja. „Po raz pierwszy udało nam się pokazać te trzy ważne dokumenty razem. Jest to rękopis autorstwa arcybiskupa Bolesława Kominka, oryginał listu biskupów polskich do biskupów niemieckich podpisany 18 listopada 1965 roku w Rzymie i odpowiedź biskupów niemieckich, która też powstała w Rzymie. To dla nas bardzo ważny moment, że w tak prestiżowym miejscu, tak istotnym dla polskiego życia politycznego społecznego, możemy mówić o tym przesłaniu” – zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję