Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Ich misja

Ponad 30 lat małżeństwa zbudowanego na wartościach wyniesionych z domów rodzinnych. Te nauki przekazują swoim dzieciom i wnukom.

Niedziela Plus 32/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Tarnów

Mateusz Góra

Nasze życie zbudowaliśmy na modlitwie i służbie innym – mówią małżonkowie

Nasze życie zbudowaliśmy na modlitwie i służbie innym – mówią małżonkowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Państwo Beata i Alojzy Porembowie nie ukrywają tego, że wartości, które wynieśli ze swoich domów rodzinnych, są pielęgnowane także w ich rodzinie.

Wiara przodków

– Mamy dwóch dorosłych synów. Wychowując ich, wdrażaliśmy w ich życie wartości wpojone nam też przez naszych rodziców – mówi p. Beata i dodaje: – Razem z nimi modliliśmy się, uczestniczyliśmy w Eucharystii i celebrowaliśmy różne uroczystości. Teraz mają swoje rodziny i widzę, że podjęli w nich ten sam kierunek: przekazują swoim dzieciom, a naszym wnukom wiarę. Jak podkreśla kobieta, to, co jej synowie przekazują swoim dzieciom, nie wzięło się znikąd.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zarówno p. Beata, jak i p. Alojzy pochodzą z katolickich rodzin, mocno wierzących. To w nich poznali wartość modlitwy i zapałali miłością do Boga. – Podstawą naszych rodzin zawsze była wspólna modlitwa. Te fundamenty przenieśliśmy do naszego małżeństwa – mówią jednym głosem małżonkowie. A p. Alojzy podkreśla: – Najlepszym wychowaniem jest dawanie przykładu. Jeśli chcemy, by dzieci coś czyniły, to musimy im to pokazać. Pewne wartości, takie jak wiara, modlitwa i miłość, wynieśliśmy z naszych rodzinnych domów. Teraz jesteśmy dumni z tego, że nasi synowie realizują te zachowania we własnych rodzinach. Modlą się razem z naszymi wnukami, chodzą na Msze św. i wzrastają we wspólnej modlitwie i miłości.

Posłanie

Reklama

Państwo Porembowie są po ślubie 33 lata! Związek określają jako naprawdę długoletni. – Poznaliśmy się już w szkole średniej – wspomina p. Beata. – Można powiedzieć, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Odkąd się poznaliśmy, czuliśmy, że nie możemy bez siebie żyć. A p. Alojzy dodaje: – Od naszego pierwszego spotkania wiedziałem, że z tą dziewczyną chcę spędzać każdy dzień swego życia.

Państwo Porembowie pochodzą z parafii św. Mikołaja Biskupa w Moszczenicy Niżnej k. Starego Sącza (diecezja tarnowska). Prowadzą poradnie dla małżeństw i narzeczonych. Angażują się w przygotowanie dni skupienia dla przyszłych małżonków, a od niedawna współpracują przy organizacji i prowadzeniu kursów przedmałżeńskich. Para została również odznaczona medalem „Dei Regno Servire”. Nagroda ta przyznawana jest małżeństwom wyjątkowo zaangażowanym w duszpasterstwo rodzin diecezji tarnowskiej. Wyróżnieni odbierają ją z rąk biskupa tarnowskiego podczas Diecezjalnego Święta Rodziny w Starym Sączu.

– To odznaczenie to dla nas przede wszystkim wielkie zaskoczenie, ale i zaszczyt. Służymy innym rodzinom z własnej woli. Nie oczekujemy za to wyróżnień – przyznaje p. Alojzy.

Para od ponad 20 lat prowadzi poradnię rodzinną w Starym Sączu. Poza tym posługuje w duszpasterstwie rodzin przy parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu. Beata Poremba wyznaje: – Robimy to, bo jesteśmy świadomi naszego posłania. Wiemy, że Bóg posyła nas w świat. Widzimy, że dając nam siebie, przekazał nam też misję. Nasze życie nie kończy się na powiedzeniu sakramentalnego „tak” i zamknięciu Jego dobra w naszym domu. Mamy się nim dzielić z innymi. Czujemy potrzebę dzielenia się tym i jesteśmy wdzięczni, że możemy dawać świadectwo innym parom.

Służba

Małżeństwo swoją misję określa jako służbę pomocy tym, którzy jej potrzebują. Państwo Porembowie opowiadają: – Przychodzi do nas wiele małżeństw w kryzysie. Staramy się im pomóc, bo tak jak wszyscy przeżywamy kryzysy, ale wiemy, że opierając nasze relacje na Chrystusie i Świętej Rodzinie, ze wszystkim damy sobie radę. Do tego posyła nas Bóg – aby pokazać tę siłę, która wypływa z wiary i pozwala budować zdrową i silną rodzinę. Nie oczekujemy za to żadnych wyróżnień ani odznaczeń.

2023-08-01 08:06

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiele dobrego się tu dzieje

Niedziela małopolska 36/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

prezentacja parafii

Jacek Wrzesiński

Mieszkańcy Powiśla czczą Matkę Bożą Zwycięską

Mieszkańcy Powiśla czczą Matkę Bożą Zwycięską

To Matka Boża Powiślańska, której kult jest na całym Powiślu bardzo mocno zakorzeniony – podkreśla ks. Janusz Oćwieja, lazarysta – kustosz sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Odporyszowie.

Odporyszów leży w powiecie tarnowskim, nieopodal Żabna. To tutaj miała się objawiać Matka Boża mieszkańcom doświadczającym kolejnych najazdów wroga. Jak informują na stronie internetowej parafii (sanktuariumodporyszow.pl), pierwsze objawienie miało nastąpić w 1572 r., podczas napadu Kozaków i Tatarów. Gdy mieszkańcy okolicznych wiosek schronili się przed wrogiem w lesie, gdzie wspólnie modlili się przy dębowym krzyżu, właśnie na nim miał się ukazać wizerunek Matki Bożej. Modlący się odczytali to jako znak wsparcia ze strony Maryi i zaatakowali wroga, odnosząc zwycięstwo. Po raz kolejny Matka Boża ukazała się podczas najazdu kozacko--tatarskiego w 1654 r., a po raz trzeci – w czasie potopu szwedzkiego.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Koprianiuk: w sierpniu może zabraknąć biletów lotniczych na Światowe Dni Młodzieży w Seulu

2026-06-21 07:23

[ TEMATY ]

Światowe Dni Dzieci

ŚDM w Korei

Vatican Media

Na Światowe Dni Młodzieży w Seulu w 2027 r. zapisało się ponad 4 tys. Polaków, a do końca czerwca liczba chętnych może przekroczyć 6 tys., co będzie wyzwaniem logistycznym - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Przyznał, że w sierpniu może już zabraknąć biletów lotniczych.

W Polsce trwają przygotowania do 41. Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), które odbędą się w sierpniu przyszłego roku w stolicy Korei Południowej. Wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem „Odwagi! Ja zwyciężyłem świat!”. Słowa zostały zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana, a wypowiedział je Jezus do swoich uczniów.
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję