Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 23/2023, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze strażackim honorem

– Bóg, honor, Ojczyzna – to mamy w sercu i dopóki te wartości są na swoim miejscu, Polska jest bezpieczna. Strażakiem się nie bywa, strażakiem się jest z powołania – powiedział gen. bryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Z udziałem ok. 20 tys. osób na Jasnej Górze odbyła się 8. Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków. Honorowy patronat nad nią objął prezydent RP Andrzej Duda. W modlitwie uczestniczyli także przedstawiciele tej formacji mundurowej z Ukrainy.

W kazaniu bp Romuald Kamiński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Strażaków, wskazał na ogromną rolę strażaków nie tylko w ochronie życia, mienia i bezpieczeństwa Polaków, ale także w pielęgnowaniu narodowego dziedzictwa. Podziękował im za służbę i pomoc, którą okazują także uchodźcom z Ukrainy. Życzył, aby z każdej akcji wracali bezpiecznie do swoich rodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kapłani z Ducha

Reklama

Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika ma nowych kapłanów. W wigilię Zesłania Ducha Świętego święcenia prezbiteratu przez posługę biskupa pomocniczego arch. częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego przyjęło na Jasnej Górze dziesięciu diakonów: siedmiu Polaków, Słowak, Chorwat i Białorusin. – Jest was dziesiątka, jak w Dekalogu. Bądźcie wspólnotą, o której mówi Biblia, nawiązując do harfy o dziesięciu strunach, która ma piękne brzmienie. Wyświęceni, razem budujcie wspólnotę, bądźcie przypowieścią o wzajemnej miłości, przyjaciółmi Jezusa i ludzi – życzył młodym kapłanom bp Przybylski. Nowo wyświęceni prezbiterzy to: o. Paweł Sidun, o. Mateusz Wysocki, o. Marcin Śpiewak, o. Sylwester Guss, o. Patryk Mazgaj, o. Józef Chyrzyński, o. Bernard Palka, o. Vladimir Bartko ze Słowacji, o. Vinko Vuković z Chorwacji, o. Sergiusz Kaliuta z Białorusi.

Mistrzowie Polski złożyli swój złoty medal Matce Bożej

Czerwono-niebiescy z Rakowa Częstochowa złożyli Matce Bożej na Jasnej Górze szczególne wotum – złoty medal Mistrzostw Polski. Piłkarzom, trenerowi i władzom klubu pogratulował przeor klasztoru o. Samuel Pacholski. Zapewnił, że i paulini im kibicują. Piłkarze deklarują dalszą ciężką pracę i dziękują za wsparcie. – Pierwszy raz w ponadstuletniej historii klubu zdobyliśmy mistrzostwo. To dla nas bardzo ważny moment. Osiągnęliśmy coś wielkiego i mamy nadzieję, że tak jak kiedyś paulini bronili Jasnej Góry przed Szwedami, tak i my będziemy bronić tego tytułu – zapewnił z uśmiechem Mateusz Wdowiak.

Więcej o zwycięskiej drużynie – na s.49

368. Łowicka Piesza Pielgrzymka

W wigilię Zesłania Ducha Świętego dotarła na Jasną Górę 368. Łowicka Piesza Pielgrzymka. Przybyło ok. 270 pątników. Łowiczanie rozważali w drodze nauczanie św. Jana Pawła II, modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, o pokój i o wiarę w rodzinach. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

– Jestem z siebie dumna, że mimo bolących nóg po tygodniowej wędrówce dotarłam na Jasną Górę. Czuję wielką radość. Pokazujemy, że młodzi chcą być w Kościele, że coś nas do niego ciągnie i chcemy go tworzyć – wyznała Weronika.

Jasnogórski flesz

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przypada 8 czerwca. O godz. 10 na Jasnej Górze sprawowana będzie Msza św., po której wyruszy centralna procesja eucharystyczna do archikatedry Świętej Rodziny.

Reklama

• 5 czerwca – moderatorzy Duszpasterstwa Rolników;

• 7 czerwca – pielgrzymka redakcji Naszego Dziennika; Festiwal Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria;

• 9 czerwca – pielgrzymki: diabetyków, redaktorów i czytelników tygodnika Warszawska Gazeta, Zakonu Rycerzy Jana Pawła II;

• 9-11 czerwca – Jasnogórskie Dni Skupienia; rekolekcje Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski;

• 10 czerwca – Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Zawierzenia Jasna Góra – Łagiewniki; pielgrzymki: sportowców, Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym;

• 11 czerwca – pielgrzymki: służb weterynaryjnych, ogrodników i sadowników.

2023-05-30 13:56

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa za śp. papieża emeryta Benedykta XVI i dziękczynienie za jego posługę

Kościół częstochowski, wdzięczny Bogu za pontyfikat papieża Benedykta XVI, będzie dziękował za jego posługę oraz wypraszał miłosierdzie podczas Mszy św., które będą sprawowane pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w dniach 31 grudnia i 1 stycznia.

Joseph Ratzinger – papież senior Benedykt XVI zmarł w sobotę, 31 grudnia 2022 r. Był 265. następcą św. Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 r. do 28 lutego 2013 r. Po ustąpieniu z urzędu ostatnie lata spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Konrad Krajewski otrzyma paliusz od papieża Leona XIV

2026-06-24 12:00

[ TEMATY ]

Watykan

archidiecezja łódzka

kard. Konrad Krajewski

Papież Leon XIV

Joanna Popławska

Kard. Konrad Krajewski otrzyma w Watykanie paliusz z rąk Ojca Świętego Leona XIV

Kard. Konrad Krajewski otrzyma w Watykanie paliusz z rąk Ojca Świętego Leona XIV

W uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła kard. Konrad Krajewski, metropolita łódzki, otrzyma w Watykanie paliusz z rąk Ojca Świętego Leona XIV. Uroczystość odbędzie się 29 czerwca podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra.

Paliusz to szczególny znak jedności metropolity z papieżem oraz z Kościołem powszechnym. Jest noszony przez arcybiskupów metropolitów podczas sprawowania liturgii na terenie własnej metropolii. Ma formę białej wełnianej szarfy ozdobionej krzyżami, nakładanej na ornat.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję