Wydarzenie z okazji 140. rocznicy urodzin ks. Włodzimierza Szembeka (1883-1942), męczennika obozu koncentracyjnego w Auschwitz rozpoczęło się 23 kwietnia od uroczystej Mszy św. koncelebrowanej w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Skawie w intencji rychłej beatyfikacji salezjanów – ks. Włodzimierza Szembeka oraz ks. Ludwika Mroczka.
Powołanie
Eucharystii przewodniczył ks. Zygmunt Kostka, wikariusz Inspektorii Towarzystwa Salezjańskiego w Krakowie. Nawiązując do Ewangelii dnia, w której uczniowie Chrystusa, zawiedzeni śmiercią swojego Mistrza, udali się do Emaus, jednak po spotkaniu Jezusa Zmartwychwstałego powrócili do Jerozolimy, celebrans wskazał na podobieństwo w kształtowaniu drogi do kapłaństwa ks. Szembeka, mówiąc: – Jego rozczarowanie przybliżało go do Pana Boga. Podkreślił, że Włodzimierz decyzję o wstąpieniu do zgromadzenia podjął, będąc już człowiekiem dojrzałym, mającym ponad 40 lat. – Chrystus przemienił jego lęki, wyciągnął ku niemu rękę – zaznaczył ks. Kostka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Inspiruje młodych
Reklama
Sługa Boży ks. Szembek przebywał w Skawie od 1939 r. aż do aresztowania przez gestapo w 1942 r. W tym czasie gorliwie wypełniał obowiązki duszpasterskie. – Ofiarność ks. Włodzimierza Szembeka sprawia, że jest on dla nas niebywałym wzorem człowieka pokornego i oddanego wierze – powiedział wiceminister Edward Siarka podczas otwarcia konferencji poświęconej duchownemu. Kapłan pracował również z dziećmi i młodzieżą, ucząc katechezy w pobliskich szkołach. Jego postawa życiowa zainspirowała organizatorów do przygotowania gminnego konkursu plastycznego dla uczniów klas 3 i 4 szkół podstawowych oraz wiedzy dla klas 5-8 szkół podstawowych, młodzieży i całych rodzin pt. „Hrabia… ksiądz… salezjanin...Włodzimierz Franciszek Szembek – w drodze do beatyfikacji”. Podczas wydarzenia wójt gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz wraz z ks. Janem Hańderkiem nagrodzili laureatów.
Buduje lokalną społeczność
Prelegenci przybliżyli m.in. sylwetki umęczonych kapłanów oraz działalność zgromadzenia. – Dobrym podsumowaniem życia ks. Szembeka jest świadectwo salezjanina ks. Lucjana Strady, który napisał m.in.: „Należał do tych «szaleńców Bożych», którzy dla Boga potrafili wyrzec się dostatków, narażać na pośmiewisko i z radością wybrać męczeństwo” – powiedziała Zofia Nieć, mieszkanka Skawy i uczestniczka konferencji, która nie tylko opracowała szczegółowy biogram księdza, ale przygotowała monografię o salezjańskiej Skawie. – Moje zainteresowanie ks. Włodzimierzem Szembekiem rozpoczęło się wraz z planowaną konferencją naukową. Oczywiście, znałam tę postać z kroniki parafialnej oraz informacji okazjonalnych przekazywanych przez starszych salezjanów. Bliżej zapoznałam się z życiorysem i opracowaniami dotyczącymi tej postaci na prośbę ks. proboszcza Tadeusza Szamary, aby przygotować materiały dla dzieci i młodzieży do konkursu wiedzy o tym kapłanie. W oparciu o kronikę oraz źródła w archiwum salezjanów w Krakowie sporządziłam m.in. jego bogaty życiorys, zestaw stron internetowych o tej postaci, a także opracowałam scenariusz lekcji – katechezy, w celu przekazania informacji młodzieży do udziału w konkursie – wymienia p. Zofia.
Organizatorami uroczystości byli: Towarzystwo Historyczne im. Szembeków, parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Skawie przy współpracy wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki. Głównym partnerem wydarzenia została Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.