Bachledówka to wzgórze na Podhalu, na Pogórzu Gubałowskim, blisko Zakopanego, nad wsią Czerwienne. Okoliczna ludność przeczuwała od dawna, że ten uroczy górski zakątek będzie miejscem szczególnym. Nie tylko dlatego, że stanowi najwspanialszy punkt widokowy z jednej strony na całe Tatry, a z drugiej – na pasmo Gorców i Beskidów. Wspomnienia wielu ludzi świadczą o dziwnej jasności pojawiającej się nad wzgórzem po I wojnie światowej. Mówiono wtedy, że są to Boże znaki. Niezamieszkałe wówczas wzniesienie emanowało tajemniczością i niezwykłością...
Reklama
Historia Bachledówki jest ściśle związana z losami życia dwóch zamożnych kobiet: księżnej Marii Bułhak-Prińskiej i Heleny Kowieńskiej-Jarząbek z domu Prussan. Obie pochodziły ze wschodnich kresów i obie przyjechały na Podhale, uciekając przed represjami wiążącymi się z rewolucją październikową. W czasie II wojny światowej posesja Heleny Jarząbek stała się partyzancką skrytką. Niestety, dowiedziało się o tym gestapo i przeprowadziło tam brutalną rewizję. Helena przyrzekła wówczas Bogu, że jeśli przeżyje, a gestapowcy nie odnajdą ukrytych w jednym z uli partyzanckiej broni oraz radiostacji, wszystko, co posiada na Bachledówce, odda i poświęci Bogu. Żandarmi odeszli z niczym. W miejscu, w którym Helena złożyła Bogu swoje obietnice, postawiła wotum – kapliczkę z kamienia i zaczęła się starać o sprowadzenie na Bachledówkę jakichś zakonników.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po wielu staraniach 22 czerwca 1955 r. willa Heleny Jarząbek, o nazwie „Tebaida”, stała się miejscem zamieszkania Ojców Paulinów. Mieszkańcy Czerwiennego uroczyście i serdecznie przywitali zakonników, którzy przywieźli ze sobą kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Dwa lata później paulini uzyskali oficjalne pozwolenie na założenie swego nowego domu zakonnego na Bachledówce, który miał pełnić funkcję pustelni i ośrodka rekolekcyjno-wczasowego dla kapłanów archidiecezji krakowskiej oraz różnych grup młodzieżowych.
Nikt nie przypuszczał, że niezamieszkałe wcześniej wzgórze stanie się miejscem pobytu świętych naszych czasów. Przez 7 kolejnych lat (1967-73) przyjeżdżał tu na miesięczny wypoczynek kard. Stefan Wyszyński. W czasie jednego z pobytów poświęcił kopię jasnogórskiej ikony. Jego obecność na Bachledówce przyciągała wielu ludzi Kościoła. Towarzyszyli mu jego sekretarz i kapelan – ks. dr Józef Glemp, generał Zakonu Paulinów o. Jerzy Tomziński, a także członkinie Instytutu Ślubów Narodu; odwiedzał go też ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Ksiądz prymas nawiązał też pełną serdeczności relację z miejscowymi ludźmi, z którymi się modlił, rozmawiał, odpoczywał. Codziennie sprawował Mszę św. z homilią, a wieczorem uczestniczył w nabożeństwie, po czym odprawiał Apel Jasnogórski.
Reklama
Spotkanie z tak wybitnymi osobistościami, a zwłaszcza odczuwana obecność Maryi w kopii jasnogórskiej ikony, ożywiły szczególnie religijność mieszkańców Czerwiennego i Budza, którzy coraz liczniej uczestniczyli w nabożeństwach i w życiu sakramentalnym w kaplicy na Bachledówce. Od 29 maja 1988 r. na Bachledówce istnieje parafia Matki Bożej Częstochowskiej. Dla jej potrzeb została wzniesiona świątynia, której wieża jest widoczna już z daleka. Zapierająca dech w piersiach architektura wnętrza została zaprojektowana i wykonana przez miejscowych artystów. Kościół poświęcił 25 sierpnia 1991 r. kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski. On również 27 sierpnia 2000 r. dokonał konsekracji świątyni.
Od początku paulińskiej posługi na Bachledówce program duszpasterski był przeniknięty rysami maryjnymi oraz żywą pamięcią obecności w tym miejscu kard. Stefana Wyszyńskiego. To wyjątkowe miejsce corocznie odwiedza ok. 50 tys. pielgrzymów. Liczba ta bardziej wzrosła po beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Dla ich potrzeb powstaje na terenie przyklasztornym Dom Pamięci Błogosławionego.
Wszystkie te przesłanki skłoniły nas do starań o uczynienie tego miejsca ośrodkiem szczególnego kultu błogosławionego prymasa. Do naszej prośby przychylił się abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Na mocy jego dekretu 28 maja odbędzie się uroczystość ustanowienia kościoła na Bachledówce sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, czciciela Matki Bożej Jasnogórskiej.
Autor jest proboszczem parafii Ojców Paulinów na Bachledówce.