Abp Michalik podkreślił, że zdaniem Caritas jest nie tylko pomoc materialna, ale również duchowa i ukazywanie ubogim możliwości pomagania innym. – Łatwiej jest dać pieniądze albo bułkę, ale trzeba z nich wydobywać dobro – powiedział. - Caritas to nie może być tylko rozdawnictwo darów materialnych. To jest bardzo trudny problem – zaznaczył.
- Przez różne inicjatywy, które Caritas podejmuje mnoży się dobro, wyrabia się sumienia ludzi. Ale jednocześnie starajmy się pomagać tak, by to nie była to tylko pomoc zewnętrzna w doraźnych ludzkich potrzebach, ale żebyśmy próbowali wydobywać z nich dobro i uszlachetniać ich przez ukierunkowywanie sumienia – radził metropolita przemyski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Abp Michalik nawiązał także do odczytanej Ewangelii, w której Pan Jezus zaleca, aby na ucztę zaprosić nie zamożnych znajomych, ale tych, którzy nie mają się czym odwdzięczyć. Metropolita przemyski wskazywał, że taka postawa powinna cechować pracowników i wolontariuszy Caritas. Hierarcha wyjaśniał, że człowiek wierzący – cokolwiek by robił – musi liczyć się z wiecznością. Dodał, że obowiązkiem ludzi ubogich jest odwdzięczyć się modlitwą. – My wiemy, że u Boga żaden najmniejszy czyn nie zginie bez nagrody w dniu ostatecznym, jeśli jest czyniony ze względu na Boga, a nie ze względu na ludzi – podkreślił abp Michalik.
Reklama
Cieszył się także z działalności szkolnych kół Caritas, dzięki którym – jak mówił - w dzieciach i młodzieży zasiewana jest wrażliwość na potrzeby innych.
Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz zwrócił uwagę, że caritas, czyli pomoc potrzebującym, jest obok głoszenia Słowa Bożego i sprawowania sakramentów, istotą istnienia Kościoła. Zaznaczył, że pomoc potrzebującym jest obowiązkiem państwa, ale w każdym demokratycznym kraju obowiązuje zasada pomocniczości, dlatego Caritas i inne instytucje charytatywne wspomagają rząd w tych działaniach.
Caritas jest instytucją powołaną jeszcze w XIX wieku, ale w 1950 r. jej struktury zostały zlikwidowane przez władze PRL. Caritas Archidiecezji Przemyskiej została reaktywowana 29 czerwca 1990 r. przez abp. Ignacego Tokarczuka. Pierwszym dyrektorem, któremu przyszło tworzyć diecezjalne struktury tej instytucji był ks. Bronisław Żołnierczyk. Po nim funkcję tę sprawowali: ks. Jan Klich, ks. Marian Bocho i ks. Jacek Rosół. Obecnie dyrektorem jest ks. Artur Janiec.
Caritas Archidiecezji Przemyskiej podejmuje wiele działań charytatywnych. Włącza się w akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, rozprowadza również paschaliki i baranki na stół wielkanocny. Organizuje turnusy wakacyjne dla dzieci i młodzieży, prowadzi noclegownie, jadłodajnie i ośrodki wsparcia dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, pomaga ubogim w zakupie żywności, odzieży i opału. Kolejne pola działalności to pomoc uczniom poprzez program stypendialny „Skrzydła” oraz akcję „Tornister pełen uśmiechów”. Caritas pomaga także osobom dotkniętym różnymi kataklizmami.