Reklama

Niedziela plus

DIECEZJA TARNOWSKA

Pobożność i liczby

Podczas pandemii najwięcej ludzi w Polsce chodziło do kościoła w diecezji tarnowskiej!

Niedziela Plus 5/2023, str. V

[ TEMATY ]

diecezja tarnowska

Karol Porwich/archiwum Niedzieli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie najwyższe wskaźniki praktyk religijnych w Polsce są w diecezji tarnowskiej, gdzie najwięcej ludzi chodzi do kościoła i przyjmuje Komunię św. Z danych opublikowanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego za rok 2021 wynika, że tak było także podczas pandemii.

Statystyki niepokoją

W sytuacji obostrzeń wskaźnik dominicantes (osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św.) wyniósł w Polsce 28,3%, zaś communicantes (osób przystępujących do Komunii św.) – 12,9%. Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes odnotowano w diecezjach tarnowskiej (59,1%) i rzeszowskiej (49,7%) oraz w archidiecezji przemyskiej (46,9%). Najwyższy wskaźnik communicantes odnotowano również w diecezji tarnowskiej (21,9%) i kolejno w archidiecezji białostockiej (19,2%) oraz w diecezji drohiczyńskiej (18,4%) – podaje rocznik statystyczny ISKK.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W diecezji tarnowskiej najwięcej ludzi chodzi do kościoła w dekanacie Ujanowice – to prawie 81%. W tym dekanacie także najwięcej osób przystępuje do Komunii św. (33,5%). Wysokie wskaźniki są w dekanatach krynickim i limanowskim. Ponieważ w 2020 r. nie liczono wiernych w kościołach, to przy porównaniu danych z 2019 r. w diecezji tarnowskiej nastąpił spadek frekwencji o prawie 12%. W przypadku wskaźnika dotyczącego przyjmowania Komunii św. to spadek o ponad 4%.

Reklama

Jak mówi dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Tarnowskiej ks. dr Michał Dąbrówka, wiernych liczono w czasie, gdy kończyła się pandemia COVID-19: – Dane nas niepokoją, bo rzesza osób nie pojawiła się wtedy w kościele. W związku z trwającą pandemią wielu wiernych żyło w lęku, w obawie o zarażenie się.

Wyzwanie

Czy ludzie po pandemii wracają do praktyk religijnych? Wstępne rachunki z ostatniego liczenia wiernych w końcówce 2022 r. mówią o wzroście liczby wiernych w kościołach diecezji tarnowskiej. Wskaźnik ten wynosi 61,5%. – W rozmowach z duszpasterzami zauważamy jednak, że w kościołach jest mniej młodzieży i młodych małżeństw. To jest dla nas wyzwanie, jeśli chodzi o duszpasterstwo, żeby próbować do nich dotrzeć – podkreśla ks. Dąbrówka. Z danych zaprezentowanych przez ISKK za 2021 r. wynika, że pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na skalę uczestnictwa polskich katolików w niedzielnej Mszy św. oraz na ich życie sakramentalne.

Badanie praktyk niedzielnych w 2021 r. odbyło się 26 września, kiedy obowiązywały obostrzenia rządowe związane z pandemią: wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach (limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych) był też obowiązek zakrywania ust i nosa. Stąd te dane nie są miarodajne.

Dane

Z publikacji ISKK dowiadujemy się także, że w 2021 r. w Polsce działalność duszpasterską prowadziły 10 352 parafie katolickie, z których 672 to parafie zakonne. Największa liczba parafii znajdowała się na terenie diecezji tarnowskiej (453, w tym 17 zakonnych). Do polskich diecezji w 2021 r. inkardynowanych było 23 984 księży, czyli o ponad 200 mniej niż w roku poprzednim. Najwięcej księży było w diecezji tarnowskiej (1512) oraz w archidiecezjach krakowskiej (1145) i katowickiej (1007). Liczba alumnów diecezjalnych w 2021 r. wynosiła 1,3 tys. i jest to znaczący spadek w porównaniu z rokiem poprzednim (z wartości 1,6 tys.). Najwięcej alumnów diecezjalnych przygotowuje się do święceń kapłańskich w: archidiecezji warszawskiej (100), diecezji tarnowskiej (98) oraz archidiecezji poznańskiej (51).

2023-01-24 11:07

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ich rodak jest świętym

2026-06-16 14:47

Niedziela Plus 25/2026, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja tarnowska

ks. Tomasz Śpiewak/Diecezja Tarnów

W Podegrodziu podczas procesji parafianki noszą feretron z wizerunkiem św. o. S tanisława Papczyńskiego

W Podegrodziu podczas procesji parafianki noszą feretron z wizerunkiem św. o. S tanisława Papczyńskiego

Służył tym wartościom, które są niezmienne, ponadczasowe, zakorzenione w Bogu i ukazują godność, wielkość człowieka i ludzkiej natury – powiedział bp Andrzej Jeż.

Mija dokładnie dekada od ogłoszenia świętym o. Stanisława Papczyńskiego z Podegrodzia, na Sądecczyźnie. Polski kapłan i zakonnik, który głosił słowo Boże w XVII wieku, od lat jest znany w swej rodzinnej miejscowości. Kwitnie tu jego kult, a w 10. rocznicę kanonizacji urządzono 3-dniowe obchody przypominające postać tego wyjątkowego kaznodziei.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

„Wychowujemy dzieci dla Nieba” – czy to przesłanie jest dziś jeszcze możliwe?

2 lipca rozpoczyna się w Polsce peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux oraz jej rodziców – Zelii i Ludwika Martin. To wydarzenie przychodzi w czasie, gdy coraz więcej rodziców patrzy na swoje dorastające dzieci z niepokojem: odchodzą od wiary, dystansują się od Kościoła. I coraz częściej pojawia się pytanie – nie zawsze wypowiedziane na głos: czy jeszcze wiemy, dokąd chcemy je prowadzić?

Zelia i Ludwik Martin to pierwsze w historii Kościoła małżeństwo, które zostało wyniesione na ołtarze wspólnie jako para małżeńska. Ich historia mocnym znakiem sprzeciwu wobec współczesnego zamętu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję