Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Miłość do Ojczyzny w sercu

W powiecie lubaczowskim uroczyście obchodzono 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 48/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Dzień Niepodległości

Adam Łazar

W konkatedrze połączone chóry śpiewają pieśni patriotyczne

W konkatedrze połączone chóry śpiewają pieśni patriotyczne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wszystkich gminach powiatu obchodzono tę rocznicę niezwykle uroczyście, nie tylko w dniu 11 listopada. Organizatorzy zadbali o bogaty program. Wszędzie sprawowane były Msze św. w intencji Ojczyzny. Najwcześniej, bo 6 listopada, świętowanie rozpoczęła gmina Lubaczów w kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej. Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości połączono tu z 12. rocznicą odsłonięcia i poświęcenia pomnika, który upamiętnia mieszkańców wsi: Krowica Sama, Krowica Hołodowska, Krowica Lasowa, Budomierz, pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich z UON-UPA w latach 1944-1947, zamordowanych w niemieckim obozie w Dachau i w siedzibie NKWD w Charkowie oraz żołnierzy poległych na frontach II wojny światowej.

Ojczyzna jest własna

Reklama

Wydarzenie rozpoczęło się od montażu słowno-muzycznego poświęconego dążeniom Polaków do odzyskania niepodległości „Pamięć o tych, których już nie ma”, przygotowanym przez zuchy, harcerzy, uczniów Szkoły Podstawowej imieniem poety ks. Jana Twardowskiego, we współpracy z miejscowymi organizacjami: Klubem Seniora, druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej, zespołem śpiewaczym Niespodzianka. Następnie została odprawiona Msza św., koncelebrowana pod przewodnictwem ks. płk. Eugeniusza Łabisza, w intencji poległych i pomordowanych. Mottem homilii były słowa Seneki Młodszego: „Ojczyznę kocha się, nie dlatego, że jest wielka, ale dlatego, że własna”. Wójt gminy Lubaczów, Wiesław Kapel, dziękując miejscowej społeczności za przygotowanie uroczystości i liczny w niej udział, zwrócił uwagę na symbolikę pomnika. Umieszczono na nim 8 tablic z nazwiskami, imionami oraz wiekiem tych, którzy oddali życie na ołtarzu Ojczyzny. Jest krzyż – symbol zbawienia, orzeł – symbol dążenia ku wolności, drut kolczasty – symbol cierpienia. Delegacje przy pomniku złożyły wiązanki kwiatów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Muzyka przeplatana poezją

Reklama

W stolicy powiatu, w Lubaczowie uroczystości rozpoczęły się 11 listopada przy Pomniku Niepodległości, gdzie tradycyjnie złożone zostały wiązanki kwiatów i odbyły się okolicznościowe przemówienia, z którymi wystąpili: posłanka na Sejm RP Teresa Pamuła, poseł do Rady Najwyższej Ukrainy Paweł Bakunec i starosta lubaczowski Zenon Swatek. W ich trakcie mówiono wiele o niepodległości, wolności i suwerenności naszego kraju, o udziale młodych w walkach 1918 r. o Lubaczów, ale także o sytuacji i wojnie w Ukrainie. Były słowa podziękowanie za wszelką pomoc uchodźcom z Ukrainy. Uroczystości były ponadto okazją do wręczenia odznaczeń i awansów. Następnie w konkatedrze miało miejsce wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Zespołem Pieśni i Tańca Kresy, chórem dziecięco-młodzieżowym Canzonetta i chórem konkatedralnym pod kierownictwem Andrzeja Kindrata. Słowa pieśni przeplatane były strofami poezji o Ojczyźnie recytowanymi przez poetę ks. kan. Józefa Jana Dudka. Eucharystii koncelebrowanej przez czterech kapłanów przewodniczył dziekan i proboszcz parafii konkatedralnej ks. kan. Andrzej Stopyra. – Modlić się będziemy o to, byśmy mieli w sercu miłość do Ojczyzny, troskę o jej przyszłość, aby Polska wolna, niepodległa, suwerennie mogła się rozwijać, aby na tej polskiej ziemi wszyscy mogli szczęśliwie żyć, realizować swoje cele i pragnienia. Będziemy prosić Boga, by zawsze był pokój na polskiej, ale i na ukraińskiej ziemi – takie intencje wypowiedział celebrans na początku Eucharystii. Homilię wygłosił ks. dr Wiesław Banaś. Słowami młodych określił czym jest patriotyzm. Życzył świętości, bo ona otwiera pole na patriotyzm, umiłowanie tego, co piękne, dobre, pożyteczne, otwiera drogę do nieba.

Przy dźwiękach orkiestry

Nim Polska odzyskała niepodległość w 1918 r. stolicą powiatu był Cieszanów. Tu, 11 listopada, rocznicowe obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęto w kościele św. Wojciecha występem artystycznym dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Po prezentacjach odprawiona została Msza św. przez proboszcza ks. kan. dr. Stanisława Solilaka. Następnie uczestnicy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Cieszanowa przeszli na rynek, gdzie rozpoczęła się część oficjalna. Po wystąpieniu burmistrza Zdzisława Zadwornego Orkiestra Dęta wystąpiła z koncertem. Nie zabrakło wspólnego patriotycznego śpiewania z zespołem Niezapominajki. Wieczorem odbyła się potańcówka w stylu retro.

Pamięć o Marszałku

W Horyńcu Zdroju wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości trwały trzy dni. 10 listopada odbył się uroczysty apel przy obelisku Marszałka Józefa Piłsudskiego przy miejscowej Szkole Podstawowej, która nosi jego imię. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych w horynieckiej bibliotece odbył się wieczór z pieśnią patriotyczną oraz projekcja filmu „Ocalony z Katynia...”. W piątek 11 listopada zaplanowano oficjalną część uroczystości, która rozpoczęła się Mszą św. w kościele zdrojowym bł. Jakuba Strzemię a zakończyła się wieczorem poetyckim „Strofy o Ojczyźnie” w Gminnym Ośrodku Kultury. Sobota minęła pod znakiem rywalizacji sportowej i organizowanych od dawna w Horyńcu Zdroju zawodów pływackich „Płyniemy dla Niepodległej”.

Z projekcją filmu

W gminie Narol uroczystości odbyły się w dwóch miejscowościach. W mieście Narolu świętowanie rozpoczęto Eucharystią sprawowaną w parafialnym kościele przez proboszcza ks. Józefa Bednarza. Po niej, uczestnicy udali się pod Pomnik Niepodległości, gdzie odśpiewano hymn w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, wysłuchano wystąpienia burmistrza Grzegorza Dominika, delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Ośrodek Kultury przygotował Koncert Patriotyczny. W Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w cerkwi na Krupcu wieczorem wystąpili: Kapela Galicjanie, Galicjanki z Roztocza oraz Zespół Ziemi Narolskiej. Po koncercie odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Ostatnia bitwa 6. Dywizji. Cienie polskiego września 1939 r.”.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzegom. Bp Marek Mendyk o roli polskiej inteligencji

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Strzegom

Dzień Niepodległości

Krystyna Smerd

Uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp Marka Mendyka, w bazylice strzegomskiej

Uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp Marka Mendyka, w bazylice strzegomskiej

- Polska będzie żyła tak długo, jak długo będą biły dla niej nasze polskie serca. Nie wstydźcie się swojego pochodzenia, swojego języka. Poznawajcie karty swojej historii i pielęgnujcie patriotyczne postawy – mówił w Strzegomiu 11 listopada bp Marek Mendyk.

Uroczystą Eucharystię w intencji Ojczyzny poprzedziło podniesienie flagi państwowej przed strzegomską bazyliką przez poczet flagowy - kompanii honorowej Wojska Polskiego 10. Brygady Logistycznej w Opolu, która tworzyła asystę honorową.
CZYTAJ DALEJ

Quito: gdzie odbędzie się Kongres Eucharystyczny w 2028?

2024-09-16 12:42

[ TEMATY ]

wiara

Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

pattyjansen/pixabay.com

Następny, 54. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w 2028 r. w Sydney w Australii - ogłosił papieski legat kardynał Baltazar Porras Cardozo podczas Statio Orbis w stolicy Ekwadoru, Quito. Wydarzenie to zakończyło trwający od 8 do 15 września 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, poświęcony tematowi „Braterstwo dla uzdrowienia świata”.

Ponad 25 000 wiernych wypełniło esplanadę Parku Dwustulecia, aby uczestniczyć w Statio Orbis, której przewodniczył kardynał Baltazar Porras Cardozo, emerytowany arcybiskup Caracas i legat papieski. Uroczystą celebrację eucharystyczną poprzedziła sugestywna procesji poprzedniego wieczoru. W homilii pochodzący z Wenezueli kardynał podziękował narodowi ekwadorskiemu oraz „wielu braciom i siostrom, którzy przybyli ze wszystkich stron świata”. Przybywamy „na zakończenie 53. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego z sakwami pełnymi pełnych nadziei świadectw, z pewnością, że Eucharystia i nabożeństwo do Serca Jezusowego poszerzą horyzont naszego życia, aby lepiej służyć skłóconemu, zranionemu, ale odkupionemu w Chrystusie światu, z zadaniem jego przemienienia” - dodał purpurat. Zdaniem kard. Porrasa, „refleksja tego Kongresu na temat braterstwa pomogła nam pogłębić nasze zrozumienie tego pojęcia, ale także i przede wszystkim odkryć różnorodność jego wyzwań, wsłuchać się w to, co duch sugeruje jako odpowiedź i jego związek z Eucharystią”. „Braterstwo jest bowiem więzią zjednoczenia między ludźmi jako wyraz autentycznego synostwa, z poszanowaniem godności osoby, równych praw i wzajemnej solidarności, radykalnej znajomości twórczego ojcostwa i pocieszającego macierzyństwa”. Dla chrześcijan braterstwo „nie jest opcją, którą można przyjąć lub nie, ale jest współistotne z wiarą chrześcijańską, a także imperatywem ewangelicznym”.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: ograniczamy zaplanowane wydatki KPRP i przekazujemy je na walkę ze skutkami żywiołu

2024-09-16 17:11

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

powódź w Polsce (2024)

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

W ramach solidarności z Poszkodowanymi w wyniku powodzi, podjęliśmy decyzje o ograniczeniu zaplanowanych wydatków KPRP i przekazaniu pieniędzy do dyspozycji Ministra Finansów na walkę ze skutkami niszczycielskiego żywiołu.

Na polecenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy Szef KPRP Małgorzata Paprocka w piśmie do Ministra Finansów Andrzeja Domańskiego poinformowała, że w związku z bardzo trudną sytuacją powodziową w kraju, po dokonaniu pilnego przeglądu wydatków w części 01 – Kancelaria Prezydenta RP i ocenie możliwości ich zmniejszenia, przy zapewnieniu sprawnego funkcjonowania urzędu oraz ewentualności przesunięcia w czasie zadań inwestycyjnych, została podjęta decyzja o blokadzie środków w budżecie w wysokości 3.098.000 zł, obowiązującej do końca roku budżetowego, obejmującej w szczególności wydatki na:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję