Wyróżnienie dla działającej od 24 lat instytucji zostało przyznane w kategorii „Promocja godności człowieka”. Fundacja kierowana przez Tisę Żawrocką-Kwiatkowską została doceniona za „ewangeliczną afirmację życia dziecka z ciężką chorobą wykrytą przed urodzeniem, ofiarną opiekę paliatywną i hospicyjną okazywaną osieroconym niemowlętom oraz promowanie adopcji”. Statuetkę przedstawiającą anioła wzbijającego się do lotu odebrała prezes zarządu fundacji, która w przeszłości została uhonorowana m.in. Orderem Uśmiechu. Podczas swojego wystąpienia Żawrocka-Kwiatkowska wspomniała nie tylko o swoich podopiecznych (których jest ok. tysiąca), ale także o pracownikach, doceniając ich ogromne poświęcenie i zaangażowanie.
Fundacja Gajusz powstała, jak opisuje jej założycielka, pewnej zimowej nocy 1997 r., kiedy zrozpaczona matka, przebywając na pediatrycznym oddziale onkologicznym, zawarła „umowę” z „Siłą Najwyższą”. W zamian za ratunek dla jej siedmiomiesięcznego syna Gajusza, przyszła prezes fundacji obiecała założyć instytucję, która będzie pomagała małym, chorym pacjentom.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kilka dni później odebrano wyniki małego Gajusza. Wszystkie prawidłowe. Jak pisze Żawrocka-Kwiatkowska na stronie internetowej fundacji: „lekarze do dziś nie wiedzą, czy to był cud”. Tak narodziła się Fundacja Gajusz, która prowadzi obecnie trzy hospicja dziecięce, Centrum Terapii i Pomocy Dziecku i Jego Rodzinie oraz Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny. Jej pracownicy realizują także programy wsparcia dla dzieci chorych na nowotwory oraz ich rodzeństwa, a także dla tych, które już pokonały raka. Swoim działaniem obejmuje cały region łódzki.
Nagrody Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia są przyznawane od 2000 r. Statuetki trafiają do osób i instytucji, które w swoim działaniu kierują się nauczaniem św. Jana Pawła II, a co za tym idzie – rozpowszechniają ideę cywilizacji miłości. Laureaci są wyłaniani w czterech kategoriach: osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocja godności człowieka, propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz Totus Tuus medialny im. bp. Jana Chrapka. Dodatkowo jest także przyznawana Nagroda Specjalna.
W tym roku, oprócz łódzkiej Fundacji Gajusz, uhonorowani zostali również: Stanisław Leszczyński (w kategorii kultura chrześcijańska) oraz inicjatywa krakowskiego środowiska akademickiego pn. Dni Jana Pawła II (za propagowanie nauczania papieża – Polaka). Medialnego Totusa otrzymał Przewodnik Katolicki za „ukazywanie orędzia chrześcijańskiego z nadzieją i otwartością potrzebną współczesnemu człowiekowi oraz inspirowanie krytycznej debaty w łonie Kościoła, w zgodzie z duchem Ewangelii”. Natomiast wśród nominowanych do nagrody z Łodzi znaleźli się również Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej Łódzkiej Caritas oraz portal Maskacjusz.pl.