Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pojadą do Lizbony

Młodzi z naszej diecezji przygotowują się do Światowych Dni Młodzieży.

Niedziela bielsko-żywiecka 46/2022, str. VI

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Ks. Tomasz Koprianiuk

Młodzież z Mnisztwa prezentuje relikwie i logo

Młodzież z Mnisztwa prezentuje relikwie i logo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowe Dni Młodzieży w Portugalii odbędą się od 1-6 sierpnia 2023 r. Poprzedzą je Dni w Diecezjach. – Dla mnie ŚDM zaczęły się w 1991 r. Wtedy uczestniczyłem w nich po raz pierwszy na Jasnej Górze. Od 1997 r. jako ksiądz jestem na każdym kolejnym i zapraszam młodych, żeby ze mną pojechali. ŚDM to wielkie międzynarodowe spotkanie młodych z całego świata – tłumaczy diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM ks. Andrzej Wołpiuk. Zorganizował już grupę, która weźmie udział w spotkaniu. W ramach Dni w Diecezjach będą stacjonować w diecezji Coimbra 200 km na północ od Lizbony, gdzie studiuje wielu Polaków. – Wylatujemy 23 lipca z Krakowa. Lecimy do Lizbony, Fatimy, Coimbry i następnie znów do Lizbony. Tam zostajemy do 9 sierpnia. Po czym wracamy do Krakowa. W pakietach mamy fundusz solidarnościowy, aby pielgrzymi z Afryki czy Azji mogli również polecieć na ŚDM. Mamy też opłacone ubezpieczenie, noclegi, wyżywienie, transport w Coimbrze, zwiedzanie Fatimy i Lizbony oraz zakupiony pakiet pielgrzyma – polski, na który składa się m.in.: koszulka, flaga oraz chusta – precyzuje kapłan.

Reklama

Także w parafii w Milówce zorganizowano wyjazd dla młodzieży ze szkół średnich i starszej. Planują w drodze do Lizbony zatrzymać się w Lourdes i Avila oraz podjechać do Fatimy. Wracając, chcą zobaczyć Barcelonę. Młodzi diecezjanie mogą dołączać do następnych grup tworzonych przez kapłanów naszej diecezji. Informacji udziela ks. Andrzej Wołpiuk: xandrzejw@gmail.com. Dostępne są też na Facebooku: sdm.bielsko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Logo

ŚDM 2023 mają już swoje logo. Jak wyjaśnia ks. koordynator, składa się na nie krzyż, czyli znak Chrystusa, w kolorze zielonym – nadziei, jako symbol tego, że krzyż i Chrystus niosą ludziom nadzieję. Żółta ścieżka oznacza drogę człowieka z Chrystusem, nawiązuje do idei pielgrzymowania. – Patronką ŚDM i naszą nauczycielką będzie Matka Boża w sposób szczególny czczona w Portugalii jako Pani z Fatimy. Jej twarz jako młodej dziewczyny została wpisana w logo. Maryja, gdy się objawiła w Fatimie, prosiła pastuszków o odmawianie Różańca, czyli Różaniec jest także obecny w czasie naszego pielgrzymowania do Matki Bożej. Widzimy go na logo, na ścieżce odwołującej się do doświadczenia pielgrzymki – precyzuje kapłan. Przy tym zachęca do codziennej modlitwy dziesiątką Różańca za spotkanie w Lizbonie w ramach akcji: #dychadlalizbony. Prosi też o modlitwę każdego 23. dnia miesiąca, który jest oficjalnym dniem modlitwy za dzieło ŚDM.

Peregrynacja

Po naszej diecezji peregrynują relikwie bł. Carlo Acutisa, jednego z patronów ŚDM 2023. Do przyszłego roku będą gościć na dekanalnych spotkaniach młodych i w parafiach, do których zaproszą je kapłani z młodzieżą. Ks. Andrzej Wołpiuk, przebywając w Warszawie na spotkaniu koordynatorów ŚDM, wysłuchał świadectwo o. Zachariasza Hessa o jego fascynacji postacią błogosławionego Włocha. O. Hess zainicjował peregrynację relikwii w Polsce, chcąc w ten sposób pokazywać młodzieży przykład ich rówieśnika, który już w tak młodym wieku żył Bogiem, wzrastając w świętości. Ks. A. Wołpiuk wraz z diecezjalnym duszpasterzem młodzieży ks. Kamilem Kuchejdą postanowił, że pozyskają relikwie dla Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży i peregrynacja odbędzie się także w naszej diecezji. O. Hess przywiózł relikwie włosów z Asyżu, ks. koordynator zorganizował relikwiarz. Dzięki temu mógł je pierwszy raz zaprezentować publicznie na inauguracji roku formacyjnego w żywieckim amfiteatrze. Następnie relikwie trafiły do parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Cieszynie-Mnisztwie, gdzie powstało Diecezjalne Centrum Przygotowań do ŚDM i gdzie ks. Andrzej jest administratorem. Od 26 października wyruszyły w diecezję. Zagoszczą 20 listopada w Bielsku-Białej na os. Karpackim na ŚDM w diecezji z udziałem bp. Romana Pindla.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Między Częstochową a Lizboną – historia ŚDM trwa!

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Archiwum bp. AP

Kiedy podczas ceremonii otwarcia Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie pokazywano krótką historię tych spotkań nie mogło w niej zabraknąć migawek z VI ŚDM w Częstochowie.

Przypomniano między innymi słynne zdjęcie z 1991 roku, kiedy młoda dziewczyna z Afryki tuli się w ramionach św. Jana Pawła II. Kościół częstochowski jest szczególnym świadkiem tamtych dni, ale też nie może być nieobecnych w innych miejscach spotkania młodych z całego świata z następcą św. Piotra. Cieszy obraz młodych z Częstochowy spotykanych w Lizbonie zarówno na centralnych wydarzenia, jak i na katechezach oraz pośród młodych z całego świata na ulicach stolicy Portugalii. Na bieżąco relację z pobytu częstochowskiej młodzieży można śledzić m.in. na portalu „Niedzieli” i Radia „Fiat” oraz na profilu facebookowym Duszpasterstwa Akademickiego „Emaus”, czy parafii św. Maksymiliana w Radomsku. Oficjalnie w ŚDM w Lizbonie z archidiecezji częstochowskiej udział bierze dziewięciu księży diecezjalnych (ks. Adam Polak, ks. Michał Krawczyk, ks. Zbigniew Wojtysek, ks. Jan Skibiński, ks. Krzysztof Łęski, ks. Tomasz Halusiak, ks. Wojciech Biś, ks. Michał Pabiańczyk, ks. Kamil Cudak) oraz dwóch księży misjonarzy Krwi Chrystusa. Pośród młodych są również seminarzyści naszego Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego. Na ŚDM w Lizbonie obecny jest również bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy naszej archidiecezji. Młodzi zorganizowani są głównie przez duszpasterstwo akademickie, duszpasterstwo młodych archidiecezji częstochowskiej, ruch „Światło-Życie” i KSM. Wyjątkową grupę stanowią młodzi z parafii św. Maksymiliana w Radomsku. Jest to największa grupa z archidiecezji częstochowskiej zorganizowana przez parafię. Ufamy mocno, że ta silna reprezentacja archidiecezji częstochowskiej nie tylko nawiązuje do Światowych Dni Młodzieży, ale przywiezie do archidiecezji nowy zapał ewangelizacyjny i doświadczenie powszechności i piękna Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Pokora przed Bogiem i przed sobą działa podobnie jak oczyszczanie zaparowanych okularów

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock.pl

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 1-5. <- KLIKNIJ

Poniedziałek, 22 czerwca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Paulina z Noli, biskupa albo wspomnienie świętych męczenników Jana Fishera, biskupa, i Tomasza More'a.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję