Reklama

Niedziela w Warszawie

Dla modlitwy i odpoczynku

Coraz więcej osób przyjeżdża tu na rekolekcje, dni skupienia, konferencje, szkolenia, weekendy formacyjne i warsztaty. W „Dobrym Zakątku” schronienie znalazły także rodziny uchodźców z Ukrainy.

Niedziela warszawska 43/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Dom pielgrzyma

Archiwum DZ

W sierpniu br. uroczyście otwarto nowo wybudowany Dom Pielgrzyma. Pierwszy z lewej bp Piotr Jarecki

W sierpniu br. uroczyście otwarto nowo wybudowany Dom Pielgrzyma. Pierwszy z lewej bp Piotr Jarecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta historia zaczyna się w 1897 r. nad rzeką Jeziorką, w tym samym roku, w którym powstaje miasto-uzdrowisko Konstancin. Ówczesny arcybiskup warszawski Wincenty Teofil Chościak-Popiel (1825 – 1912) zakupił działkę w Skolimowie i ufundował tam dom formacyjno-wypoczynkowy z przeznaczeniem dla kleryków i wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie.

„Pałac Popiela”, bo tak zaczęto nazywać ośrodek formacyjno-wypoczynkowy w Skolimowie, nie uległ zniszczeniu ani podczas pierwszej ani podczas drugiej wojny światowej. W 1945 r., ze względu na brak pomieszczeń dla Liceum Ogólnokształcącego w Konstancinie-Jeziornie władze kościelne bezpłatnie użyczyły budynek i teren pod siedzibę szkoły. Od 1990 r. teren powrócił pod auspicje Archidiecezji Warszawskiej. Z inicjatywy najpierw kard. Józefa Glempa, prymasa Polski, następnie kard. Kazimierza Nycza i bp. Piotra Jareckiego odbudowano i odrestaurowano zabytkowy budynek oraz rozpoczęto budowę Domu Pielgrzyma.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dobry Zakątek”

Reklama

W 2018 r. kard. Kazimierz Nycz powołał fundację, której zasadniczym celem jest wspieranie funkcjonowania Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego „Dobry Zakątek” w Konstancinie-Jeziornej. Do zadań fundacji należy także inicjowanie i organizowanie działań kulturalno-artystycznych, zawodów sportowych, konkursów, gier, pomaganie młodzieży szczególnie zagrożonej wykluczeniem bądź uzależnieniami, tworzenie miejsc edukacji i rozwoju. Od 2019 r. funkcję prezesa fundacji i dyrektora Domu pełni ks. Bogusław Jankowski

– Kard. Kazimierz Nycz wyznaczył nam za główny cel działania wobec dzieci i młodzieży: zarówno w sferze wspierania nauki, edukacji, upowszechniania sportu i aktywności fizycznej, jak również, a może przede wszystkim działań na rzecz budowania silnych relacji rodzinnych, działań wychowawczych oraz religijnych, rekolekcyjnych i formacyjnych oparciu o Katolicką Naukę Społeczną – mówi Niedzieli ks. Bogusław Jankowski, dyrektor domu. – Nasze cele realizujemy przez organizowanie i prowadzenie działalności edukacyjnej w tym organizację konferencji, seminariów, rekolekcji oraz wydarzeń kulturalnych, festiwali, pikników edukacyjnych i rodzinnych czy koncertów. Również we współpracy z lokalnymi władzami i urzędami działamy na rzecz lokalnej społeczności – podkreśla ksiądz dyrektor.

Dom Pielgrzyma

Dwa miesiące temu, w sierpniu, nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanego Domu Pielgrzyma, który rozpoczął obsługę grup i gości indywidualnych.

Reklama

– Od początku działalności Domu Rekolekcyjnego niezwykle ważna była możliwość obsługi wszystkich grup i gości w zakresie posiłków: kawowych przerw konferencyjnych, jak i posilenia się między naukami i zajęciami. Dzięki budowie Domu Pielgrzyma możemy profesjonalnie obsłużyć restauracyjnie i cateringowo każdą grupę a wcześniejsze miejsce wydzielone w Domu Rekolekcyjnym służy za kawiarenkę i miejsce spotkań dla wspólnot i grup rekolekcyjnych – podkreśla bp Piotr Jarecki.

„Dobry Zakątek” to idealne miejsce na rekolekcje, dni skupienia, konferencje, szkolenia, weekendy formacyjne i warsztaty. Mile widziane są tu grupy pielgrzymkowe, wycieczkowe, szkolne oraz osoby indywidualne. Obiekt dysponuje 70 miejscami noclegowymi.

Spacery nad Jeziorką

Kaplica – otwarta przez cały czas do prywatnego skorzystania oraz udostępniana dla grup na liturgie i nabożeństwa. To właśnie w tej kaplicy 11 września kapłan upuściół konsekrowaną Hostię, która po włożeniu do liturgicznego naczynia z wodą nie rozpłynęła się, tylko częściowo zmieniła kolor na czerwony. Sprawa jest obecnie pieczołowicie badana.

Ponadto w Zakątku jest oratorium oraz wyjątkowa Droga Krzyżowa między drzewami to te miejsca w „Dobrym Zakątku”, które sprzyjają modlitewnemu skupieniu.

Ze względu na swój rys historyczny, urokliwe położenie, miejsce to przyciąga licznych spacerowiczów, którym w przechadzkach towarzyszyć mogą wiewiórki, dzięcioły, sarny czy bobry.

Położenie domu nad samą rzeką Jeziorką, w parku pośród wiekowych drzew, najlepiej oddaje mikroklimat całego uzdrowiska Konstancin-Jeziornej. Dodatkowo, przestronny teren umożliwia organizację zabaw integracyjnych oraz przygotowanie ogniska, grilla czy pikniku tuż nad rzeką.

Reklama

Samo uzdrowisko Konstancin i jego zabytkowa część Skolimów to również niezwykłe miejsce do podziwiania wspaniałej architektury m.in. willi i pałacyków, do spacerów w Parku Zdrojowym. A także inhalacji i odprężenia w tężni solankowej wraz z naturalną wodą leczniczą.

Wszystko, co dobre

Cenną inicjatywą Fundacji podejmowaną we współpracy z Aurea Polonia jest wysyłka na Ukrainę setek apteczek pierwszej pomocy dla osób cywilnych jak i profesjonalne wyposażenie dla żołnierzy w najbardziej potrzebujących regionach.

W „Dobrym Zakątku” schronienie znalazły także rodziny uchodźców z Ukrainy, które mieszkają od początku wojny a dzieci rozpoczęły kolejny rok szkolny z rówieśnikami z Konstancina.

W fazie projektu jest kolejny ambitny projekt – „Przedszkole Wszystkich Dzieci”. Są już niezbędne pozwolenia oraz przygotowany przez pracownię architektoniczną projekt.

– Zaczynamy już zbiórkę darowizn na drugi etap budowy. Przedszkole w całości będzie zbudowane z darowizn indywidualnych – mówi Maciej Piasecki, koordynator fundacji i specjalista ds. pozyskiwania funduszy. – To piękne miejsce jest idealne zarówno do nauki, jak i zabawy i rekreacji dla dzieci. A że będzie to przedszkole przy Domu Rekolekcyjnym, również będzie unikalnym miejscem dla dzieci osób, które przyjadą na nauki, dni skupienia czy weekendy formacyjne.

Bez wątpienia Fundacja „Dobry Zakątek” włącza się w to wszystko, co dobre.

– A przecież nie ma lepszej rzeczy niż dbanie o młode pokolenie. Dlatego „Przedszkole Wszystkich Dzieci”, które ma charakter integracyjny, stawia sobie za cel przede wszystkim wychowanie do samodzielności i odpowiedzialności, bezpieczeństwo oraz rozwijanie kreatywności i zdolności najmłodszych – dodaje ks. Bogusław Jankowski.

„Dobry Zakątek” wpisuje się w mikroklimat miasta-uzdrowiska. Dzięki walorom natury jest nie tylko domem modlitwy, ale i odpoczynku. Piękne otoczenie, niezwykła architektura oraz profesjonalna obsługa to tylko niektóre z zalet obiektu. Warto tu przybyć i poczuć się naprawdę dobrze.

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paulini z Jasnej Góry udostępnią medykom Dom Pielgrzyma

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

Dom pielgrzyma

medycy

Biuro Prasowe JG

Dom Pielgrzyma

Dom Pielgrzyma

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą pozostać poza domem.

To reakcja paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii. Miejsce nosi imię Jana Pawła II i jest trwałą pamiątką I pielgrzymki do Polski papieża z 1979 r.
CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników. Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę... Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego. W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.
CZYTAJ DALEJ

Związek Dużych Rodzin Trzy Plus inauguruje kampanię społeczną „Wybieram rodzinę”

2025-05-15 16:16

[ TEMATY ]

rodzina

Związek Dużych Rodzin

Adobe Stock

Pozytywny wizerunek rodziny, zachęta do budowania trwałych relacji oraz pokazanie, że rodzina może liczyć na wsparcie - takie m.in. cele przyświecają kampanii społecznej „Wybieram rodzinę”, zainicjowanej przez Związek Dużych Rodzin Trzy Plus. Oficjalna inauguracja kampanii miała miejsce dziś podczas spotkania w kawiarni Agere Contra w Warszawie. Podczas spotkania mówiono również o 13 Ogólnopolskim Zjeździe Dużych Rodzin, który zaplanowany jest od 6 do 8 czerwca w Zakopanem. Odbył się też krótki panel na temat problemów demograficznych.

O idei kampanii, zainicjowanej przez Elżbietę Majkę z ZDR opowiedziała Korina Bulenda - Nowak, specjalistka ds. komunikacji ZDR. Podkreśliła, że kampania „Wybieram rodzinę” skierowana jest przede wszystkim do młodych ludzi, którzy stają przed wyborem swojej drogi życiowej. Kampania ma pokazać wartość rodziny, wartość życia we wspólnocie, w której mamy z kim dzielić troski i radości. Zaznaczyła, że nie chodzi o to, by przedstawiać rzeczywistość wyidealizowaną i "cukierkową" ale taką, w której mimo różnych trudności jest w sumie więcej radości.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję