Reklama

Głos z Torunia

Być jak on

O działalności Laboratorium św. Jana Pawła II z Janem Wółkowskim rozmawia Beata Patalas.

Niedziela toruńska 42/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Laboratorium św. Jana Pawła II

Wiktoria Kaszuba

Ważne, aby młodym towarzyszyć i być autentycznym

Ważne, aby młodym towarzyszyć i być autentycznym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Beata Patalas: 22 października wspominamy postać św. Jana Pawła II. Kim dla Pana jest ten wielki święty?

Jan Wółkowski: Jan Paweł II jest dla mnie autorytetem i jest mi bardzo bliski. Jego odwaga i umiejętność dialogu budziła we mnie wielki szacunek i zawsze chciałem być tak odważny jak on. Były takie momenty w moim życiu, kiedy mi tej odwagi brakowało. Tymczasem człowiek dialogu i odwagi nie jest zamknięty na inne opinie, ale nie boi się posiadać własnego zdania. Jan Paweł II był człowiekiem prawdy i odwagi. Bardzo mnie ciekawiło to, co i do kogo mówił. Umiejętnie dobierał sposób mówienia do swojego przesłania. Zafascynował mnie również jako filozof i intelektualista. W szkole średniej ksiądz katecheta polecił mi jako zadanie dodatkowe przeczytać jedną z encyklik. Zacząłem wtedy głębiej patrzeć na relację człowiek-Bóg, zobaczyłem, jakie elementy życia eklezjalnego są najważniejsze i po co jest Kościół. To zawdzięczam Janowi Pawłowi II. Mój podziw wiąże się także z tym, jak w oparciu o relacje z Bogiem i z rodziną radził sobie w życiu mimo wielu trudności osobistych i rodzinnych dramatów dawał radę.

Reklama

Laboratorium św. Jana Pawła II działa na Wydziale Teologicznym od 2019 r. Skąd pomysł na taką działalność?

Laboratorium powstało z potrzeby badania i utrwalania spuścizny św. Jana Pawła II i tłumaczenia go na język współczesny, a także promowania go z uwagi na patronat nad województwem kujawsko-pomorskim. Co ciekawe – inicjatywa ogłoszenia go patronem województwa wypłynęła od władz samorządowych, co pokazuje, że dziś potrzebujemy mocnego autorytetu i przewodnika. Społeczność Wydziału Teologicznego ochoczo odpowiedziała na ten apel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Czym zajmuje się laboratorium?

Mamy trzy obszary działania: nauka, edukacja i promocja, służące rozwojowi patronatu w regionie. W edukacji laboratorium stawia sobie za cel kontakt z młodym człowiekiem. Organizujemy warsztaty, konkursy, seminaria popularno-naukowe, które ukazują się regularnie od zeszłego roku. W warsztatach próbujemy przedstawić myśl Jana Pawła II i pokazujemy współczesne zagadnienia, takie jak kwestia wyboru wartości przez młodego człowieka, relacja nauka-wiara, fenomen pielgrzymowania, dobrostan człowieka. W Janie Pawle II wspaniałe jest to, że żył ideałami, które głosił. Był człowiekiem wielkich wartości i sam zawsze dużo od siebie wymagał. Pamiętam rozmowę z jednym z jego współpracowników z Kurii Rzymskiej, który powiedział, że praca z papieżem Janem Pawłem II to ciężka praca – bo był wymagający – ale bardzo owocna. Tworzyło się wspólnie lepszy świat, a także zawsze można było liczyć na jego wsparcie i życzliwość. Jego myśl społeczna jest dla nas wzorem do mądrego układania relacji społecznych. Można wzorować się na nim w odkrywaniu tego, co jest ważne w relacjach rodzinnych. Fenomenem jest dla mnie jego relacja z bratem, który był człowiekiem wybitnym i pełnym pasji. Otworzył młodego Karola Wojtyłę na sport i pozwolił mu zrozumieć, że sport jest odskocznią – przestrzenią, w której można się realizować i czuć się szczęśliwym. Ich relacja pokazuje jak braterstwo pomaga człowiekowi przejść przez trudne momenty. Historia życia Karola Wojtyły, jest dowodem na istnienie Boga i Jego miłości. Bóg towarzyszy człowiekowi, nie zostawia go, ale wspiera.

Jak wygląda misja przekazania nauki papieża wśród młodych?

Młodzi na każdym etapie są wymagający, kiedy jednak wysilimy się i przekroczymy trochę swoje bariery, przełamiemy strach, w doświadczeniu pracy z młodzieżą wiele zyskamy. Jeśli naszą rozmowę będą czytać rodzice, którzy muszą wstawać do noworodka, to wiedzą, że dopiero poprzez cierpliwość są w stanie zrozumieć jego sposób komunikacji. Podobnie jest z młodymi. Trzeba nauczyć się komunikacji z nimi. Jeżeli coś jest nieautentyczne, oni tego nie kupią. To nie znaczy, że teraz trzeba na siłę być cool (śmiech), ale trzeba im mówić otwarcie o tym, że są sprawy, na których się nie znamy. Młodzi są wdzięczni za prawdę, za to, że inwestuje się w nich swój czas. Z mojego doświadczenia pracy z nimi wiem, że trzeba być autentycznym. Młodzi często się boją, że odkryją coś, co ich przerośnie albo coś, na co nie są gotowi, boją się braku akceptacji i bardzo potrzebują naszego czasu i świadomości, że się im towarzyszy. Jan Paweł II zawsze znajdował czas dla młodych. Chcemy, by młode pokolenie, które się tworzy, wzorowało się na nim. Młodzi potrzebują wzmocnienia. Następuje ono przez rozwój kompetencji i wspólne działania. Staramy się to robić, dostosowując metody przekazu. Wytworzyła się grupa ludzi, którzy z nami współpracują i kierują się w życiu nauczaniem Jana Pawła II. Dzięki nim pokazujemy, że można żyć pełnią życia i mądrze jak on, dlatego stworzyliśmy program Kuźnia Liderów Regionu.

Już 27 października odbędzie się Forum Dziedzictwa i Przyszłości. Proszę o tym opowiedzieć.

Jest to już trzecie z kolei Forum, podczas którego gromadzimy tych, którym leży na sercu rozwój patronatu Jana Pawła II. Zapraszamy do udziału instytucje edukacyjne, organizacje pozarządowe, organizacje religijne oraz instytucje kultury, które kierują się jego misją i nauczaniem. Staramy się, żeby forum miało temat przewodni. W tym roku poruszymy zagadnienie przywództwa, a naszym gościem specjalnym będzie dr Piotr Orłowski, przedsiębiorca, który odpowie na pytanie, czym jest przywództwo w XXI w., jakim przywódcą był Jan Paweł II i jak swoje przywództwo realizował. Wstęp jest bezpłatny, ale prosimy, by zgłosić udział przez stronę www.jp2.umk.pl .

Jan Wółkowski, teolog i pracownik Wydziału Teologicznego UMK

2022-10-11 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zełenski krytykuje Karola Nawrockiego. Porównuje prezydenta do Viktora Orbana

2026-06-22 07:07

[ TEMATY ]

Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki

PAP

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że "prezydent RP Karol Nawrocki zdecydował się na eskalację w kwestii odebrania ukraińskiemu przywódcy Orderu Orła Białego ze względu na wewnętrzną walkę polityczną w Polsce". Dodał, że Nawrocki "działa jak Viktor Orban, gdy był premierem Węgier".

Widzę w tym wyłącznie proces wyborczy. Prezydent Karol Nawrocki walczy o pozycję swojej partii wobec premiera (Donalda) Tuska. Nie mamy z tym nic wspólnego, to ich wewnętrzna sprawa – powiedział Zełenski w niedzielnym wywiadzie dla stacji telewizyjnej TSN, omówionym przez portal Ukrainska Prawda.
CZYTAJ DALEJ

Drużyna baseballowa traci mecz, ponieważ jej zawodnicy odmówili założenia koszulek wspierających LGBT

2026-06-22 08:15

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Mniej niż dziewięciu z 28 zawodników drużyny York Revolution w Pensylwanii zgodziło się wystąpić w tęczowych strojach. Klub przegrał mecz walkowerem i zamiast wesprzeć swoich zawodników, przekazał 10 000 dolarów organizacji LGBT.

Profesjonalna drużyna baseballowa York Revolution z Pensylwanii (Stany Zjednoczone) została zmuszona do przegrania meczu w czwartek 18 czerwca, po tym jak większość jej zawodników odmówiła założenia tęczowych koszulek zaplanowanych na „Noc Dumy”.
CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję