Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

RODZINA
Bez domów dziecka

Polska zrywa z instytucjonalną opieką nad dziećmi, które nie mogą wychowywać się w domu. Uchwalona nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wprowadza ograniczenia przy tworzeniu domów dziecka. W nowej sytuacji opieka nad takimi dziećmi przeniesie się do rodzin zastępczych, które mają mieć lepsze warunki pracy. Wynagrodzenie przysługujące rodzinie zastępczej zawodowej, osobie prowadzącej rodzinny dom dziecka, rodzinie pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego wzrośnie niemal dwukrotnie, ponadto wynagrodzenia będą waloryzowane. – Wprowadzamy zmiany dotyczące procesów adopcyjnych, wydłużamy urlopy dla rodziców zastępczych, zwiększamy pomoc pełnoletnim wychowankom pieczy zastępczej – powiedziała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. Zniesiona zostanie rejonizacja. Prowadzony będzie centralny rejestr pieczy zastępczej, co pozwoli m.in. szybciej i łatwiej znaleźć wolne miejsce dla dziecka. Starostowie nie będą mogli odmawiać przyjmowania dzieci spoza swojego powiatu do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.
j.k.

KAMPANIA PRO-LIFE
40 Dni dla Życia

Reklama

Organizacja pro-life „40 Dni dla Życia” rozpoczęła kampanię modlitewną przed klinikami aborcyjnymi na całym świecie. Potrwa ona do 6 listopada, a jej ideą jest 24-godzinna modlitwa przed ośrodkami, w których odbiera się życie nienarodzonym dzieciom. Wolontariusze będą się modlić także w Hiszpanii, choć to szczególnie trudne, bo w tym kraju wprowadzono przepisy przewidujące za to karę od 31 do 80 dni przymusowej pracy społecznej, a nawet więzienia – od 3 miesięcy do jednego roku. – Hiszpania jest krajem katolickim, więc jeżeli nie będziemy bronić życia właśnie w Hiszpanii, to gdzie? Naszym zadaniem jest podnieść głos, modlić się i w tej modlitwie się zjednoczyć, aby pokazać, że Hiszpania jest społeczeństwem pro-life, które akceptuje i kocha życie – zapewnił Tomislav Cunovic, dyrektor ds. międzynarodowych inicjatywy „40 Dni dla Życia”. Hasłem tegorocznej akcji modlitewnej w Hiszpanii będą słowa: „Im bardziej nas prześladują, tym bardziej zdecydowanie przyjmiemy ten Krzyż!”.
j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

E-HANDEL
Wygoda ważniejsza

Już 26 mln Polaków kupuje on-line, w ciągu kilku najbliższych lat liczba ta jeszcze wzrośnie o kolejne miliony. Trzy czwarte polskich e-konsumentów kupuje on-line od co najmniej 5 lat, ale dla wielu (8%) momentem zwrotnym była pandemia – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. W efekcie już 30% kupuje produkty przez internet kilka razy w miesiącu, a ponad 15% – kilka razy w tygodniu. Choć przy wysokiej inflacji coraz powszechniejszym kryterium wyboru towarów jest cena, w przypadku kupujących on-line najważniejsze są wygoda i dostępność o każdej porze dnia i nocy, co wskazuje średnio dwie trzecie badanych. O cenach i promocjach teraz średnio co drugi ankietowany. Sytuacja ekonomiczna oznacza, że coraz więcej klientów będzie szukało jak najniższych cen, a takie polowanie prostsze jest w internecie.
j.k.

BELGIA
Chłodzenie w Brukseli

Władze Brukseli postanowiły, że dzienna temperatura we wszystkich budynkach należących do miasta zostanie obniżona do 18°C. Ma to doprowadzić do znacznego obniżenia rachunków za energię. Nocą termostaty mają być obniżone do 16°C. W pomieszczeniach niewykorzystywanych przez dwie doby temperatura zostanie ustawiona na 8°C. W szkołach sale lekcyjne mają być ogrzewane do 19°C, korytarze – do 14°C, sale gimnastyczne i hale sportowe – do 15°C, a pomieszczenia z prysznicami – do 22°C. W basenach woda ma być ogrzewana do 27°C, zamknięte mają zostać sauny. Wytyczne dotyczące zmniejszenia zużycia energii elektrycznej obowiązują także w sektorze kultury. Temperatura w teatrach i w muzeach ma być ustawiona na 18°C.
j.k.

GOSPODARKA
Spowolnienie

W kolejnych miesiącach wzrost cen będzie skłaniał ludzi do ostrożności w wydatkach, a to będzie miało swoje skutki: słabnącą konsumpcję i stopniowe spowolnienia – oceniają ekonomiści banku ING. Ostatnie miesiące wskazywały na niski popyt na dobra trwałego użytku, co wiąże się z wysoką niepewnością i słabymi nastrojami konsumentów, oraz utrzymujący się wzrost sprzedaży dóbr pierwszej potrzeby (żywność, odzież i obuwie, farmaceutyki),w czym swój udział miał popyt ze strony uchodźców z Ukrainy. Wzrost ten nie jest jednak trwały. W kolejnych miesiącach podwyżki cen będą skłaniać konsumentów do ostrożności w wydatkach, zwłaszcza – wskazują w komentarzu ekonomiści ING – w związku ze zwiększonymi kosztami utrzymania mieszkań w okresie jesienno-zimowym (ogrzewanie, energia elektryczna).
j.k.

2022-09-27 13:11

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Wprowadzenie przez prezydenta Władimira Putina stanu wojennego w bezprawnie przyłączonych do Rosji obwodach Ukrainy to kolejny krok w celu eskalacji sytuacji na froncie. – Nie jest to zaskoczenie, choć oznacza kolejny krok ku spotęgowania agresji Rosji na Ukrainę. To konsekwencja bezprawnej aneksji części ziem ukraińskich – stwierdził zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Decyzja Putina tylko potwierdza, że Rosja ma plan długofalowej agresji na naszych wschodnich sąsiadów. Zwiastowała to wcześniej zmiana dowódcy wojsk rosyjskich na Ukrainie. Został nim Siergiej Surowikin, zwolennik brutalnych działań przeciwko Ukrainie, osławiony dowódca wojsk rosyjskich w Syrii – intensywne bombardowania miast za czasów jego dowództwa spowodowały, że zyskał przydomek „rzeźnik z Syrii”. Stan wojenny oznacza w praktyce wprowadzenie na okupowanych terytoriach godziny policyjnej, ograniczeń dotyczących pobytu i podróży, cenzury wojskowej, prac przymusowych i zakazu demonstracji. Dekret Putina przewiduje też utworzenie w zajętych ukraińskich regionach oddziałów rosyjskiej obrony terytorialnej oraz ograniczenia wjazdu i wyjazdu z sześciu rosyjskich regionów graniczących z Ukrainą i Krymem. W ocenie Mychajła Podolaka, doradcy ukraińskiego prezydenta, nowe uregulowania pozwolą agresorom usankcjonować szybkie przejęcie mienia, aby zdążyć przed wycofaniem się z zajętych obszarów.w.d.
CZYTAJ DALEJ

Francuscy biskupi ogłosili nowennę w intencji życia

2026-06-21 15:13

[ TEMATY ]

nowenna

Francja

Vatican Media

Od niedzieli 21 czerwca do poniedziałku 29 czerwca Konferencja Episkopatu Francji zachęca wiernych do modlitwy w związku z głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym nad projektem ustawy dotyczącej końca życia, zaplanowanym na 30 czerwca. „Niech Duch Święty oświeci sumienia i odnowi w nas nadzieję, aby godność każdego życia ludzkiego była uznawana, chroniona i szanowana” – podkreślają biskupi.

Nowennę zainaugurowała intencja modlitewna dotycząca tej kwestii ochrony życia, odczytana podczas Mszy św. w ramach modlitwy wiernych. „Na najbliższe dni przygotowano osiem kolejnych konkretnych intencji” – informują biskupi. „Możemy włączyć je do naszej codziennej modlitwy, dodając do niej ‘Ojcze nasz’, ‘Zdrowaś Maryjo’ i ‘Chwała Ojcu’. Niech Duch Święty, u progu nowych debat, oświeci sumienia i odnowi naszą nadzieję, aby godność każdego życia ludzkiego była uznawana, chroniona i szanowana” – podkreślają.
CZYTAJ DALEJ

Muzyka pełna energii

2026-06-21 21:30

ks. Łukasz Romańczuk

Wrocław - Zakrzów: W parafii św. Jana Apostoła odbył się finałowy koncert „ŚpiewaMy Gospel!”. Wydarzenie to było zwieńczeniem trzydniowych warsztatów wokalnych.

W warsztatach wzięła udział ponad pięćdziesięcioosobowa grupa, w tym chór “Vox Apostoli”. Ćwiczenia muzyczne odbywały się pod okiem profesjonalnych instruktorów: Anny‑Marii Mbayo, Marty Mrzygłód‑Chudyk, Filipa Kozłowskiego i Jakuba Szewczyka. Uczestnicy pracowali nad repertuarem w trzygłosowych aranżacjach, przygotowując się do wspólnego występu z towarzyszeniem combo jazzowego. Warsztaty poprzedzające koncert zgromadziły osoby w różnym wieku i z różnym doświadczeniem muzycznym. Organizatorzy podkreślali, że udział mógł wziąć każdy, kto lubi śpiewać — bez konieczności posiadania wykształcenia muzycznego czy umiejętności czytania nut .
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję