Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ewangelizator i motocyklista

Z chrześcijańską nadzieją wszyscy przyjęliśmy odejście do wieczności śp. ks. Piotra Kiliana, proboszcza w Janikowie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Ks. Robert Gołębiowski

Ks. Piotr zaszczepiał w ludzkich sercach głębokie wartości

Ks. Piotr zaszczepiał w ludzkich sercach głębokie wartości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Kilian odszedł w wieku 50 lat, po 24 latach wiernej służby Bogu i każdemu człowiekowi. Pięćdziesiąt lat w kontekście różnorodnych jubileuszy jest wiekiem dostojnym, gdyż odzwierciedla bogate dziedzictwo doświadczeń i wydarzeń. Jednak kiedy spojrzymy na całokształt ludzkiego życia, które kończy się po przeżyciu dopiero 50 lat, to inna jest perspektywa oceny mijającego czasu. Pan Bóg daje nam pewien odcinek drogi do zagospodarowania go bezcennymi darami serca i człowieczeństwa nawet, gdy jest on tak krótki, jak w przypadku ks. Piotra.

Lata posługi kapłańskiej

Reklama

Ksiądz Piotr Kilian urodził się 29 kwietnia 1972 r., a jego rodzinna wspólnota to parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipianach. To tutaj dorastał w atmosferze chrześcijańskiej rodziny razem z rodzicami, siostrą i bratem. Odczytał w sobie dar powołania do służby Bożej i w 1992 r. rozpoczął formację duchowo-intelektualna w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1998 r. w Szczecinie z rąk abp. Mariana Przykuckiego. Po przyjęciu prezbiteratu posługiwał jako wikariusz najpierw w Gryfinie, w parafii Niepokalanego Serca NMP (od 1 lipca 1998 r. do 25 sierpnia 2000 r.), a następnie przez pięć lat w Szczecinie u św. Stanisława Kostki (od 25 sierpnia 2000 r. do 25 sierpnia 2005 r.). Kolejne sześć lat kapłaństwa spędził w Trzebiatowie w Sanktuarium Macierzyństwa NMP (od 25 sierpnia 2005 r. do 22 sierpnia 2011 r.). Następną wspólnotą, w której dane było mu pracować była parafia w Pełczycach, gdzie przebywał przez pięć lat (od 22 sierpnia 2011 r. do 27 sierpnia 2016 r.). Po raz ostatni jako wikariusz pracował w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na os. Książąt Pomorskich (od 27 sierpnia 2016 r. do 1 września 2017 r.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z ogromną radością w sercu przyjął nominację na proboszcza parafii św. Jozefa w Jenikowie w dekanacie maszewskim, co miało miejsce 1 września 2017 r. Nikt nie przypuszczał wówczas, że podobnie jak w okresie posługi wikariuszowskiej przyjdzie mu służyć miejscowym wiernym tylko pięć lat do „nagłej i niespodziewanej” śmierci 24 sierpnia 2022 r., gdy Miłosierny Pan zaprosił ks. Piotra do swego Domu.

Pragnął dawać siebie

Ksiądz Piotr był kapłanem z niezwykłymi talentami. Troska duszpasterska to oczywisty wymiar pracy każdego kapłana, ale w kapłaństwie ks. Kiliana widać było doskonale, jak bardzo pragnął dawać całego siebie dla bliźnich, służąc im w ich potrzebach. Liturgia, sprawowanie sakramentów, a szczególnie kult św. Józefa mocno angażowały jego serce.

W Roku św. Józefa zorganizował Dzień Skupienia dla kilkudziesięciu kapłanów w Jenikowie. Wrażliwością serca otaczał stan materialny świątyń, a także plebanii, która diametralnie zmieniła swój wygląd wraz z otoczeniem, gdzie na placu pojawiła się figura św. Józefa oraz piękna infrastruktura zielona. Rok temu przygotował i z wielką ofiarnością przeprowadził Jubileusz 70-lecia istnienia parafii, a także uroczystość konsekracji świątyni parafialnej. Ksiądz Piotr był pełen pomysłów i inicjatyw. Skończywszy jedną, rozpoczynał kolejne.

Kapłan z pasjami

Reklama

Był także wielkim pasjonatem świata motocykli. Osobne wspomnienie powinno powstać przypominające jego duszpasterskie zaangażowanie w wiele rajdów, pielgrzymek, rekolekcji motocyklowych. Na kilka chwil przed wiecznością prowadził po raz kolejny Rajd „Od Krzyża do Krzyża” z Pustkowa pod Giewont, jeździł w rajdach śp. ks. Jana Zalewskiego, stworzył grupę w Trzebiatowie, był ważną postacią w Klubie Księży Motocyklistów „Gods Guard”. Jeśli tylko pozwalały mu obowiązki duszpasterskie, był prawie na każdym meczu żużlowej Stali Gorzów. I to, co takie piękne – z jego twarzy nie znikał uśmiech i pogoda ducha!

Pożegnanie proboszcza

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dwóch etapach. Najpierw w niedzielę, 28 sierpnia, w Jenikowie swojego proboszcza pożegnali najbliżsi wierni, a także licznie zgromadzeni przyjaciele – motocykliści, którzy poprowadzili również modlitwę różańcową. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył abp Andrzej Dzięga wraz z dziekanem ks. kan. Henrykiem Stanulewiczem, kapłanami z dekanatu maszewskiego, rocznika ks. Piotra i kapłanami-motocyklistami. Słowo Boże wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński, wyrażając hołd wdzięczności za kapłaństwo ks. Piotra i podkreślając duchowo-materialny dorobek jego posługi. Po Eucharystii trumna z ciałem wyruszyła w asyście motocykli do Lipian, gdzie nazajutrz w rodzinnej parafii odbyły się ceremonie pogrzebowe.

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp prof. Henryk Wejman w asyście dziekana Lipian ks. kan. Andrzeja Stolarskiego, dziekana Maszewa ks. kan. Henryka Stanulewicza, ponad 80 kapłanów z naszej archidiecezji, a także z licznym gronem kapłanów entuzjastów motocykli z całego kraju. Modlitwą szczególnie otoczyli ks. Piotra jego koledzy kursowi z rocznika święceń w 1998 r. Bardzo licznie zgromadzili się również wierni z Lipian i Jenikowa, a także parafii, gdzie sprawował posługę jako wikariusz. Wzruszającą homilię wygłosił ks. Jarosław Iwaniec, kolega kursowy a po podniosłym przebyciu drogi na cmentarz w asyście wszystkich motocykli, kapłanów i wiernych przedstawiciele różnych środowisk także wspominali ks. Piotra i wyrażali hołd wdzięczności za jego osobowość i głębokie wartości, które zaszczepiał w ludzkich sercach. Spoczął na rodzinnym cmentarzu w Lipianach. Otoczmy śp. ks. Piotra Kiliana naszą modlitwą proszącą o radość życia wiecznego w niebie!

2022-09-06 12:23

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan pełen dobroci

Niedziela zamojsko-lubaczowska 49/2023, str. IV

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Joanna Ferens

Śp. ks. Krzysztof Gajewski

Śp. ks. Krzysztof Gajewski

14 listopada po ciężkiej chorobie, w wieku 66 lat, zmarł ks. kan. Krzysztof Gajewski, proboszcz parafii Korytków Duży i duszpasterz strażaków rejonu biłgorajskiego.

W czwartkowy wieczór 16 listopada w kościele Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym w intencji zmarłego kapłana została odprawiona Msza św. żałobna. Eucharystii przewodniczył bp Mariusz Leszczyński, który w homilii wspominał życie śp. ks. Krzysztofa. – Urodził się 5 listopada 1957 r. w Żółkiewce, w ówczesnej diecezji lubelskiej, syn Zbigniewa i Haliny. Jego droga do kapłaństwa była niecodzienna, ale ks. Krzysztof wytyczył sobie jasno cel w życiu i poszedł za głosem Chrystusa. Po święceniach kapłańskich, w 1997 r. został wikariuszem w parafii Tyszowce, gdzie pracował 2 lata, potem w latach 1999-2000 pracował w Korytkowie Dużym, a następnie był proboszczem parafii Bukowa (2000-06) i od roku 2006 do śmierci był proboszczem w parafii w Korytkowie Dużym. Miał godność kanonika honorowego kapituły konkatedralnej w Lubaczowie i pełnił funkcję rejonowego duszpasterza straży pożarnej. Z wiarą trwamy dzisiaj przy jego trumnie, wdzięczni Panu Jezusowi Najwyższemu Kapłanowi za ofiarowany mu dar życia, za łaskę powołania kapłańskiego oraz za ofiarną i gorliwą służbę Bogu i ludziom – powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Żywy pomnik Jana Pawła II. 25 lat Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

2025-07-16 09:26

[ TEMATY ]

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

żywy pomnik

Karolina Jaworska

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Zamysł powołania fundacji, która byłaby „żywym pomnikiem” pontyfikatu Jana Pawła II, wcielającym w życie głoszone przez niego idee, zrodził się w trakcie przygotowań do papieskiej pielgrzymki w 1999 roku. Konkretnie - w gronie polityków i przedstawicieli świata biznesu, którzy powołali Komitet Honorowy Organizacji Wizyty Ojca Świętego, wspierający Komisję Sponsoringową Episkopatu Polski, działającą od grudnia 1998 r. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pieronka. W tym roku Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia obchodzi 25-lecie działalności.

Zgodnie z zamierzeniem inicjatorów, fundacja miała gromadzić środki finansowe na cele wskazane przez Episkopat Polski - przede wszystkim na wspieranie kultury i nauki katolickiej. Do Komitetu Honorowego z grona polityków weszli m.in.: Alicja Grześkowiak, Maciej Płażyński, Marian Krzaklewski, Franciszek Stefaniuk, Hanna Suchocka, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Emil Wąsacz, Janusz Steinhoff, Wiesław Walendziak, Wiesław Chrzanowski, Marek Zdrojewski i Paweł Łączkowski. Spośród biznesmenów członkami Komitetu zostali m.in.: Piotr Gaweł - przewodniczący Rady Poczty Polskiej, Wojciech Kwiatkowski - dyrektor generalny Poczty Polskiej, Zbigniew Nasiłowski - z firmy „Animex”, Henryka Pieronkiewicz - BPH, Maria Wiśniewska - PKO SA, Krzysztof Żmijewski - Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Władysław Jamroży - PZU SA, Andrzej Modrzejewski i Konrad Jaskóła - Petrochemia Płock, Tomasz Tywonek - Telekomunikacja Polska oraz Jerzy Zdrzałka - KGHM Polska Miedź.
CZYTAJ DALEJ

500 tysięcy podpisów nie może zostać zlekceważonych. Projekt „Tak dla religii i etyki w szkole” trafił do Sejmu

2025-07-16 18:54

[ TEMATY ]

katecheza

Andrzej Sosnowski

Mat.prasowy

Złożony pod koniec czerwca obywatelski projekt ustawy „Tak dla religii i etyki w szkole” został oficjalnie skierowany do pierwszego czytania w Sejmie RP. To ważny moment dla tysięcy obywateli, którzy aktywnie zaangażowali się w zbiórkę podpisów i debatę o roli wychowania do wartości w polskiej szkole.

Projekt ustawy, złożony 26 czerwca br., został przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, przy wsparciu licznych środowisk edukacyjnych, katechetycznych i obywatelskich. Pod dokumentem podpisało się ponad 500 tysięcy obywateli, co świadczy o silnym społecznym poparciu dla wzmocnienia obecności religii i etyki w systemie edukacji. Jak informuje Komitet, Marszałek Sejmu oficjalnie przekazał informację o skierowaniu projektu do pierwszego czytania, co oznacza, że temat trafi na forum sejmowe w nadchodzących tygodniach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję