Reklama

Niedziela Lubelska

Radość spotkania

Parafia Maryi Matki Bożej w Jawidzu-Rokitnie przeżywała wizytację kanoniczną, którą przeprowadził abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 34/2022, str. V

[ TEMATY ]

Wizytacja kanoniczna

Grzegorz Jacek Pelica

Powitanie abp. Stanisława Budzika przez parafian

Powitanie abp. Stanisława Budzika przez parafian

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 7 sierpnia metropolita lubelski wysłuchał sprawozdania proboszcza ks. Stanisława Kryszczuka, spotkał się z radą parafialną i przedstawicielami grup modlitewnych i formacyjno-duszpasterskich oraz udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży. Ksiądz arcybiskup wygłosił homilie i komentarze liturgiczno-duszpasterskie podczas trzech Mszy św., zapoznał się także w bezpośrednich rozmowach z troskami i radościami wiernych. Posługiwał w konfesjonale i nawiedził cmentarz parafialny. Na spotkaniach z pasterzem byli obecni przedstawiciele: kółek różańcowych (jedenastu po dwadzieścia osób), Bractwa Trójcy Przenajświętszej (czternaście osób), Legionu Maryi (osiem osób czynnych, dwanaście wspierających), grupy biblijnej oraz ministranci i lektorzy. Parafia liczy ponad 2 tys. mieszkańców; powstała w 1988 r.

W oczekiwaniu

Reklama

Pierwszą homilię abp Budzik poświęcił nadziei powtórnego przyjścia Chrystusa: – Przemija bowiem postać tego świata... Doświadczamy tego w naszym kruchym i zagrożonym życiu; jesteśmy poruszeni wypadkiem polskich pielgrzymów w Chorwacji. Ewangelia zachęca nas, abyśmy podobnie jak ludzie oczekujący na swego pana, który powróci z uczty weselnej, byli gotowi na jego przyjście. Ludzie, którzy na nic nie czekają, tracą sens swojego życia, motyw działania. Nie podając daty oczekiwanego przyjścia w chwale, Chrystus chce, aby wszystkie pokolenia trwały w gotowości na spotkanie z Nim. Na co oczekujesz? Jaki jest najgłębszy fundament twojej nadziei? Czy nie dajesz się uśpić przez natrętną reklamę tego świata, który łudzi nas tym, co nietrwałe i przemijające?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreślił ksiądz arcybiskup, nasze życie jest powołaniem, posłannictwem i służbą.

Twórcze czuwanie

Tematem kolejnej homilii była niewyobrażalność nagrody dla czuwających, gdy Pan Bóg przepasze się i będzie usługiwał. – Pan Bóg na usługach stworzenia? Wielka i zaskakująca obietnica! To niesłychane „postawienie na głowie” wszystkich obowiązujących dotąd reguł. „Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało”, co Bóg przygotował tym, którzy Go miłują w człowieku. Czuwajmy i niech nasze czuwanie będzie twórcze! Nie możemy pozostawić ziemi mocom ciemności i zła; odgrodzić się murem. Musimy ją przemieniać i kształtować – nauczał pasterz. Podczas adoracji patronalnego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Rokitnie powiedział: – Uczyńcie, co wam mówi Syn, przyobleczcie wiarę w czyn! Wierzyć wzorem Maryi to znaczy przekraczać granice własnej niemocy. Codziennie odpowiadać na słowo Jezusa, zarzucać sieć na głębię, mimo że dotąd trudziliśmy się nadaremnie. Przemieniać wodę naszej codzienności i szarzyzny w wino radości i święta. Trwać przy Bogu w godzinie krzyżowej próby cierpienia.

Wieczernik bierzmowania

Zwracając się do młodzieży, ksiądz arcybiskup przypomniał działanie Ducha Świętego. – Duch Święty wtargnął jak wicher do Wieczernika, otworzył na oścież drzwi i wyprowadził Apostołów na zewnątrz. Tak umocnieni poszli na cały świat. Kiedy ogień Ducha płonie w człowieku, zaczyna topnieć to, co skamieniałe; co ciemne, zaczyna świecić, zimne zaczyna grzać i promieniować. Duch Święty przezwycięża różnice pomiędzy przedstawicielami różnych kultur. Przez dar języków ludzie zaczynają się rozumieć – powiedział abp Budzik. – Pamiętajcie, że bez waszej współpracy dary Ducha Świętego się nie rozwiną. Nie rozwinie się w was kwiat życia Bożego, nie wyda owoców. Podejmijcie więc wielkie zadanie współpracy z łaską Ducha Świętego! – zaapelował do młodych.

Więcej na www.lubin.niedziela.pl

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z wizytą w Gościsławiu. Jedna parafia pięć kościołów

[ TEMATY ]

bp Adam Bałabuch

Wizytacja kanoniczna

Gościsław

ks. Jacek Stala

Stanisław Bałabuch

Powitanie bp Adama Bałabucha w progach kościoła parafialnego przez ks. Jacka Stalę

Powitanie bp Adama Bałabucha w progach kościoła parafialnego przez ks. Jacka Stalę

Dwudniowa wizyta (12 i 13 grudnia) bp pomocniczego Adama Bałabucha pozwoliła na odwiedzenie pięciu miejscowości, które wchodzą w skład parafii Gościsław w dekanacie Żarów.

Licząca 1420 mieszkańców parafia Gościsław, na czele której stoi ks. kan. Jacek Stala to kolejna wspólnota, którą odwiedził bp Bałabuch w ramach pięcioletniej biskupiej wizytacji kanonicznej. Ze względu na rozległość parafii, w skład której wchodzą miejscowości: Gościsław z kościołem parafialnym pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, Bogdanów z kościołem filialnym pw. Matki Bożej Anielskiej, Godków z kościołem filialnym pw. Siedmiu Boleści NMP, Mieczków z kościołem filialnym pw. św. Andrzeja Boboli oraz Osiek z kościołem filialnym pw. Wniebowzięcia NMP, bp Adam w dniach 12 i 13 grudnia spotkał się z mieszkańcami parafii, aby wejść w bardziej bezpośredni kontakt z niepokojami i troskami, radościami i oczekiwaniami ludzi, ofiarowując każdemu słowo nadziei.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu Polski słucha ks. DJ Padre Guilherme

2026-06-24 10:20

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

Padre Guilherme

EWTN Polska

W krótkim filmiku na mediach społecznościowych Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Apb Tadeusz Wojda, nie tylko słucha „Pan jest Pasterzem Moim” w wykonaniu Padre Guilherme, ale również zaprasza na Festiwal Prosta Droga do Boga w Gdańsku, na którym wystąpi znany na całym świecie ks. DJ - informuje portal EWTN Polska.

W krótkim filmiku na mediach społecznościowych Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, apb Tadeusz Wojda, nie tylko słucha Pan jest Pasterzem Moim w wykonaniu Padre Guilherme, ale również zaprasza na Festiwal Prosta Droga do Boga w Gdańsku, na którym wystąpi znany na całym świecie ks. DJ.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję