Takie spotkania są silnym przekazem rodzin pochodzących z różnych kultur i krajów, ale mających jeden cel: życie w Chrystusie, który jest Skałą – podkreśliła w czasie konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski uczestniczka polskiej delegacji Aldona Wiśniewska, która po raz trzeci z mężem Arturem bierze udział w spotkaniu rodzin. Małżonkowie są zgodni, że Światowe Spotkania Rodzin to wydarzenia ważne i bardzo potrzebne. Podkreślają, że jest to także czas, który pozwala na czerpanie wskazówek i wypracowanie nowych sposobów wspólnego spędzania czasu w rodzinie. Takim momentem jest zwłaszcza kończące każde spotkanie przesłanie Ojca Świętego.
– Na Światowych Spotkaniach Rodzin poznałem małżeństwa i rodziny z całego świata i usłyszałem świadectwa, które mnie głęboko poruszyły, ponieważ to były rodziny z Afryki, z krajów, gdzie chrześcijaństwo jest prześladowane. Oni musieli pokonywać bardzo wiele trudności, łącznie z niebezpieczeństwem zagrożenia życia, żeby być chrześcijanami, przyznać się do Jezusa – powiedział w rozmowie z Niedzielą bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Dodał, że był świadkiem, jak przedstawiciele tych rodzin mówili o tym jako o naprawdę wielkiej wartości; opowiadali, że Jezus ich umacniał i że dzięki wierze w Niego udało im się stworzyć piękne, wielopokoleniowe rodziny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W czasie konferencji i paneli dyskusyjnych w Rzymie poruszanych jest kilka istotnych tematów. To m.in. duszpasterskie towarzyszenie małżeństwom na różnych etapach ich wspólnego życia, kwestie przekazu pokoleniowego w rodzinach, podtrzymywanie wiary w erze cyfrowej czy znaczenie małżeńskiego katechumenatu. – Papież Franciszek podkreśla, że kondycja rodziny i małżeństwa zależy w dużej mierze od wiary. Nie wystarczy tylko przekazać rodzinom pewnych umiejętności społecznych, dialogu i pokonywania kryzysów, ale trzeba je wprowadzić w rzeczywistość wiary – wskazał bp Śmigiel.
Równolegle z wydarzeniami w Rzymie (22-26 czerwca) trwają obchody w diecezjach. Z tej okazji przygotowano do pomocy specjalny niezbędnik z materiałami duszpasterskimi. – Nie chodzi o to, aby powtarzać to, co odbędzie się w Rzymie. Materiały duszpasterskie są na tyle bogate, że poszczególne diecezje na pewno znajdą w nich coś przydatnego dla rodzin – zaznaczyła Beata Choroszewska, krajowa doradczyni życia rodzinnego.
W skład polskiej delegacji na X Światowe Spotkanie Rodzin weszli: pięć małżeństw z różnych diecezji, przewodniczący polskiej grupie bp Śmigiel, biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak – członek Rady ds. Rodziny, ks. Przemysław Drąg i ks. Robert Wielądek (dyrektorzy – ustępujący i nowy – Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin) oraz Beata Choroszewska. Do Rzymu udał się ponadto wraz z pięćdziesięcioma przedstawicielami rodzin polonijnych z całego świata bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Obecna jest tam także rodzina z Ukrainy, której pobyt w Rzymie sfinansował Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.