Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Przestrzeń dla wszystkich

We Frampolu przy ul. Zamojskiej 13 zostało oficjalnie otwarte Centrum Integracji Społecznej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 10/2022, str. IV

[ TEMATY ]

otwarcie

Joanna Ferens

Nowe miejsce będzie służyło integracji mieszkańców

Nowe miejsce będzie służyło integracji mieszkańców

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Placówka znalazła swoje miejsce w odrestaurowanej, rozbudowanej i zmodernizowanej byłej przychodni zdrowia, a głównym inicjatorem działań był ówczesny burmistrz Tadeusz Niedźwiedzki. Prace budowlane rozpoczęto w listopadzie 2019 r., a zakończono 22 grudnia 2021 r. Wykonane roboty budowlane obejmowały: rozbudowę budynku, niezbędne instalacje, termomodernizację i wyposażenie, utwardzenie terenu wokół budynku, nasadzenie zieleni, zbudowanie placu zabaw, siłowni zewnętrznej, oświetlenie i przygotowanie miejsc parkingowych. W budynku znajdują się m.in. sala audiowizualna, sale konferencyjno-szkoleniowe, pomieszczenia biurowe, pokój zabaw dla dzieci, pomieszczenia dla organizacji pozarządowych, klubów seniora, sala spotkań dla młodzieży, sala fitness, pracownia taneczna i pracownie tematyczne. Powierzchnia użytkowa zmodernizowanego miejsca wynosi 1340,52 m2. Budynek posiada 37 pomieszczeń, zaplecza sanitarne, windę i ciągi komunikacyjne. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie 5475473,32 zł, z czego 85% to środki unijne. W budynku swoją siedzibę znajdzie również Referat Budownictwa i Inwestycji Urzędu Miejskiego.

Na chwałę Bożą

Reklama

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego poświecenia budynku, którego dokonał ks. Paweł Zubrzycki, wikariusz parafii we Frampolu. – Naród wybrany, gdy uciekał do Egiptu, krwią baranka paschalnego naznaczał drzwi swoich mieszkań. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa dom i rodzina stanowiły podstawę ciszy, spokoju, oddania jeden dla drugiego, dobra i miłości. Poświęcimy ten budynek, aby pokój w tych murach pozostał. Dzięki staraniom naszych władz, mamy się czym cieszyć. Talenty, pasje, rozrywka, religia, kultura – tu się wszystko zmieści i za to też trzeba umieć Panu Bogu podziękować. Dlatego poświęcamy ten budynek na chwałę Bożą i pożytek ludzki – tłumaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budować lokalną tożsamość

Głos zabrał również burmistrz Frampola Józef Rudy, który w swoim wystąpieniu przybliżył szczegóły dotyczące powyższej inwestycji. – Oddajemy dziś do użytku piękny obiekt. Wierzę, że będzie to miejsce budujące lokalną tożsamość i poczucie solidarności, więzi mieszkańców, miejsce aktywnego spędzania czasu wolnego, zabawy i rekreacji. Obiekt, który będzie umożliwiał prowadzenie zajęć i warsztatów edukacyjnych, kulturalnych, artystycznych, terapeutycznych i rekreacyjnych. Niechaj będzie miejscem do samorealizacji oraz integracji obecnego i przyszłych pokoleń mieszkańców Frampola i gminy. Realizacja tego projektu to było ogromne wyzwanie, któremu udało się sprostać tylko dzięki pracy wielu ludzi, którym dziś pragnę gorąco podziękować. Dla mnie jest to wyjątkowy dzień i wielka satysfakcja, iż mimo wielu trudności i niesprzyjającej sytuacji spowodowanej pandemią, możemy oddać społeczeństwu obiekt na miarę XXI wieku – powiedział.

Miejsce integracji

Reklama

Swoją radość z powstania tego miejsca wyraziła poseł Beata Strzałka. – Patrząc dzisiaj na ten budynek zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz myślę, że wszystkim nam towarzyszy podziw dla tej inwestycji. Panuje tu dziś ogromna radość, nie tylko ze strony burmistrza czy władz, ale i mieszkańców, tych grup społecznych, które będą bezpośrednimi użytkownikami pomieszczeń. Szczególnie cieszy mnie integracja społeczna w każdym wymiarze, gdyż tu zarówno dzieci, młodzież, jak i starsi będą mieli swoje miejsce do rozwijania pasji i zainteresowań, w którym będą mogli się łączyć i jednoczyć. Mam też nadzieję, że to miejsce stanie również kuźnią wielu nowych talentów – zaznaczyła.

By rozwijać pasje

Okolicznościowy list gratulacyjny wystosowali marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i wicemarszałek Michał Mulawa. „Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tej niezmiernie ważnej dla społeczności lokalnej inwestycji przekazuję najszczersze wyrazy uznania i gratulacje. Cieszę się, że to przedsięwzięcie ma swój szczęśliwy finał i jestem przekonany, że nowo otwarty obiekt będzie przyjaznym miejscem, w którym zarówno starsi, jak i młodsi mieszkańcy Frampola znajdą komfortową przestrzeń do rozwijania swoich pasji i podejmowania różnorodnych inicjatyw kulturalnych, edukacyjnych czy społecznych. Wierzę, że będzie to miejsce tętniące życiem, w którym podejmuje się ciekawe działania autorskie, ale przede wszystkim doświadcza się autentycznej radości ze wspólnych spotkań z drugim człowiekiem” – skierowane słowa odczytała Ewa Płocica-Poślednik, przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Centrum życia i aktywności

Reklama

Wyrazy uznania i gratulacje złożył również władzom i mieszkańcom Frampola starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. – Serdecznie gratuluję tego budynku władzom i mieszkańcom całej społeczności miasta i gminy Frampol, gdyż to, jak sama nazwa wskazuje, jest Centrum Integracji Społecznej, a przez to jest budowana wspólnota. Uważam, że dla takich niewielkich społeczności lokalnych wspólnota, budowanie tożsamości, wzajemnego szacunku, relacji międzyludzkich, ale również rozwijanie pasji i talentów najmłodszych mieszkańców czy zagospodarowanie czasu i przestrzeni seniorom, jest niezwykle istotne dla rozwoju i tożsamości lokalnej i budowania małych ojczyzn. Człowiek od zawsze był i jest istotą społeczną. Socjalizacja i potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem są niezwykle istotne w naszym życiu. Przez to możemy realizować samych siebie, funkcjonować w dobrym zdrowiu i dbać o higienę zdrowia psychicznego. Dlatego takie miejsce, które dzisiaj oddajemy we Frampolu, jest bardzo ważne dla funkcjonowania społeczności lokalnej. Raz jeszcze gratuluję i życzę, aby stało się ono centrum życia i aktywności społeczeństwa lokalnego – podkreślił starosta.

– Cieszymy się, że powstało takie miejsce. Będą tu działać m.in. Młodzieżowa Grupa Wolontariuszy „Czemu”, członkowie chóru gminnego, klubu seniora „Kwiaty Jesieni”, klubu tanecznego, wędkarskiego, grupy nieformalne, samorząd Frampola, a także regionalni artyści, którzy zechcą się podzielić swoimi zbiorami czy talentami i zaprezentować je w tym budynku. Już od pierwszego tygodnia ferii ruszają nowe projekty dla dzieci i młodzieży m.in. warsztaty robienia fryzur, taneczne, malarskie, fotograficzne, a także wieczór z filmem i grami planszowymi – wyjaśniła Anna Oleszczak-Karp, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu.

Na wydarzenie złożyły się m.in. wystąpienia zaproszonych gości, część artystyczna w wykonaniu dzieci, młodzieży i seniorów działających przy MGOK we Frampolu, a także zwiedzanie budynku i poczęstunek.

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowe muzeum

Niedziela sandomierska 44/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

muzeum

otwarcie

ks. Wojciech Kania

Uroczystego otwarcia muzeum dokonali aktorzy, twórcy i przedstawiciele władz

Uroczystego otwarcia muzeum dokonali aktorzy, twórcy i przedstawiciele władz

W Baranowie Sandomierskim oficjalnie otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów.

Siedziba nowej placówki muzealnej znajduje się obok zespołu zamkowo-parkowego w Baranowie Sandomierskim. Na uroczystość zjechali się twórcy, aktorzy oraz gość honorowy, którego przy otwarciu muzeum nie mogło zabraknąć – Janusz Kukuła, dyrektor i reżyser Teatru Polskiego Radia. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych na czele z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem, wicemarszałek Ewa Draus oraz władze Baranowa Sandomierskiego, które reprezentował burmistrz Marek Mazur. Uroczystości rozpoczęła Joanna Rawik, wykonując swój wielki przebój Romantyczność, opartą na motywie Poloneza As-dur op. 53 Fryderyka Chopina. Na scenie wystąpili najwybitniejsi aktorzy polskich scen teatralnych, mający na swoim koncie również wiele kreacji w Teatrze Polskiego Radia – Magdalena Zawadzka, Emilia Krakowska, Piotr Fronczewski, Krzysztof Gosztyła oraz przedstawiciele młodszego pokolenia.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza przy grobie św. Jana Pawła II w 46. rocznicę inauguracji pontyfikatu

Wybrany na papieża 16 października 1978 r., św. Jan Paweł II oficjalnie rozpoczął swój pontyfikat 22 października 1978 r. W 46. rocznicę tamtego wydarzenia we wtorek 22 października br. o godz. 8.00 odbędzie się Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra, której przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W dzień rocznicy inauguracji pontyfikatu Papieża Polaka przypada również jego liturgiczne wspomnienie, podczas którego w tym roku zostaną posadzone tulipany św. Jana Pawła II w Ogrodach Watykańskich.
CZYTAJ DALEJ

Od ciemności do światła! „Potęga nawrócenia” prof. Wojciecha Roszkowskiego – 81 poruszających historii nawróceń z całego świata!

2024-10-21 12:15

[ TEMATY ]

książka

prof. Wojciech Roszkowski

Materiał prasowy

Od ciemności do światła! „Potęga nawrócenia” prof. Wojciecha Roszkowskiego – 81 poruszających historii nawróceń z całego świata!

Czy potrafisz sobie wyobrazić, że nawet najgłębsze rany duszy mogą się zabliźnić, a mroki przeszłości – ustąpić miejsca światłu? Czy wierzysz, że każdy z nas, bez względu na popełnione błędy, zasługuje na drugą szansę? „Potęga nawrócenia” – najnowsza, wstrząsająca książka prof. Wojciecha Roszkowskiego, wybitnego pisarza i naukowca, to lektura, która porusza do głębi, opowiadając o niezwykłych losach ludzi, którzy odważyli się zacząć wszystko od nowa. To podróż przez serca tych, którzy potknęli się czy upadli, ale powstali i podjęli decyzję o zmianie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję