Reklama

Miłość dzielona się mnoży

Ewangelizacja i praca z ubogimi to główny cel działania wspólnoty Przymierze Miłosierdzia. Od kilkunastu lat jest ona obecna i z powodzeniem rozwija się w archidiecezji poznańskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co ciekawe, pierwsza wspólnota nie powstała w Poznaniu, tylko w Buku. Stamtąd rozlała się na Poznań, Czarnków i Wolsztyn, gdzie dziś wiernie realizuje swoją misję i pokazuje, że Ewangelia jest cały czas żywa i ma moc przemienić każde życie.

Wezwani przez Boga

Przymierze Miłosierdzia jest prywatnym stowarzyszeniem wiernych, założonym w 2000 r. przez dwóch włoskich kapłanów – ks. Enriquego Porcu i ks. Antonella Cadeddu oraz misjonarkę świecką Marię Paolę. Jego statuty zostały przyjęte przez arcybiskupa Sao Paulo kard. Cláudia Hummesa w sierpniu 2005 r. Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Sao Paulo w Brazylii, natomiast wspólnoty i grupy Przymierza Miłosierdzia są obecne w 36 miastach Brazylii, a także w Portugalii, we Włoszech, Francji, w Belgii oraz w kilkunastu miastach w Polsce. Wspólnota gromadzi i jednoczy siły mężczyzn i kobiet, celibatariuszy i małżonków, kapłanów i ludzi świeckich. „Wezwani przez Boga na różne sposoby ewangelizujemy i ufając w moc Ducha Świętego: realizujemy wszelkie dzieła Miłosierdzia, na które pozwalają nam nasze siły. Naszą misją jest stać się żywą ekspresją miłości miłosiernej, rozlewającej się z serca naszego Boga, poprzez Swój Kościół, dla najbiedniejszych materialnie i duchowo” – czytamy na facebookowym profilu wspólnoty. Taki też cel stawiają sobie członkowie Przymierza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodsi starszym

Reklama

W ramach poznańskiej wspólnoty istnieją i formują się trzy grupy: młodsza – „Talitha kum”, starsza – „Ruah” i „Kana”, która jest grupą dla małżeństw. Powołaniem każdej z nich jest wypełnianie misji: „ewangelizować, aby przemieniać”. – Jako wspólnota wierzymy, że Ewangelia jest cały czas żywa i ma moc przemienić każde życie, by człowiek jeszcze bardziej mógł doświadczać wewnętrznej wolności i dobra. A to dzieje się wówczas, gdy człowiek jest kochany, doświadcza miłości od ludzi i Pana Boga. Dlatego głównymi kierunkami naszej działalności są wychodzenie do osób ubogich, bezdomnych i ewangelizacje uliczne. Mamy kontakt z ogrzewalnią dla bezdomnych na ul. Krańcowej i jadłodajnią prowadzoną przez siostry elżbietanki na ul. Łąkowej. Organizujemy zbiórki odzieży, ciepłych ubrań, na bieżąco wspieramy ubogich, o których wiemy, pomagamy osobom starszym z DPS-ów. Ostatnio panie pisały listy do św. Mikołaja i my te ich prośby i życzenia realizowaliśmy. Często była to ulubiona herbata, paczka chipsów, miś, kredki czy dezodorant. To było naprawdę poruszające doświadczenie. Widzimy, że takie akcje łączą pokolenia, a młodzi ludzie bardzo chętnie się w nie angażują. Przez to starsi młodszym mogą przekazać trochę życiowej mądrości, a młodsi starszym – trochę entuzjazmu i radości życia – opowiada Justyna Nowicka z Przymierza Miłosierdzia. – W tym roku bardziej skupiamy się na ewangelizacji młodych – rozwijamy grupę „Talitha kum” i staramy się bardziej profesjonalnie działać w mediach. Mamy kilka osób, które zajmują się tym zawodowo, i chcemy to wykorzystać, by w ten sposób dotrzeć do ludzi młodych. Przestrzeń internetu jest dzisiaj – jak powiedział Benedykt XVI – „cyfrowym kontynentem” i tam też nie może zabraknąć Przymierza Miłosierdzia.

Budować wspólnotę

Spotkania poszczególnych grup wspólnoty odbywają się co tydzień w Poznaniu. – W każdy pierwszy czwartek miesiąca przeżywamy Mszę św. połączoną z adoracją Najświętszego Sakramentu i modlitwą o uzdrowienie. Poza tym mamy spotkania formacyjne w drugi, czwarty i piąty (jeżeli taki przypada) czwartek miesiąca. Wtedy mamy konferencję, wspólną modlitwę i wspólny czas przy herbacie i ciastku. W każdy trzeci czwartek miesiąca mamy natomiast tzw. Wieczerniki – spotykamy się w naszych domach i rozważamy list, który ojcowie z Brazylii przygotowują dla nas co miesiąc z podkreśleniem wybranego aspektu naszej duchowości, a także przygotowujemy wspólną agapę, by jeszcze bardziej budować naszą wspólnotę. Z kolei małżeństwa z grupy „Kana” spotykają się w czasie dogodnym dla nich, kiedy mogą pogodzić formację z życiem rodzinnym, zwłaszcza jeśli mają małe dzieci – mówi p. Justyna. Dodaje, że w działaniach na zewnątrz Przymierze Miłosierdzia organizuje rekolekcje ewangelizacyjne, ewangelizację miasta – Misja „Talitha kum”, co odbywa się we współpracy z innymi ruchami i wspólnotami działającymi w Poznaniu.

Reklama

Każdy może zdecydować, w jakim stopniu chciałby się zaangażować w ramach wspólnoty. – Można uczestniczyć w spotkaniach i po prostu ze wspólnotą sympatyzować, można zostać misjonarzem przyjacielem, później misjonarzem przymierza, a także misjonarzem w świecie (osobą, która składa przyrzeczenia, jest konsekrowana, ale żyje w świecie) albo być misjonarzem wspólnoty życia, tzn. żyć we fraterni i całe życie oddać sprawie ewangelizacji, przemienianiu – wyjaśnia p. Justyna.

Doświadczenie różnorodności

Obecnie Przymierze Miłosierdzia, odpowiadając na proces synodalny zainicjowany w Kościele przez papieża Franciszka, aktywnie włącza się w konsultacje synodalne w archidiecezji poznańskiej. Weźmie w nich udział każda z poszczególnych grup wspólnoty. Do konsultacji dołączą także przebywający w Polsce misjonarze ze wspólnoty życia Przymierza Miłosierdzia, którzy w większości przyjechali z Brazylii. – Na pewno będzie to ciekawe doświadczenie różnorodności, do której zaprasza Franciszek; okazja, by usłyszeć różne głosy i z różnych stron posłuchać siebie nawzajem. Konsultacje będziemy organizować nie tylko dla członków naszej wspólnoty, ale także dla osób, którym pomagamy i do których wychodzimy, tzn. dla bezdomnych. Będą się one odbywać w Domu Charytatywnym „Przystań” w Poznaniu, a poprowadzi je kierownik ogrzewalni Caritas Grzegorz Galbierczyk. Do konsultacji chcemy również zaprosić osoby, które spotkamy podczas ewangelizacji ulicznych. To często ludzie, których nie widać w kościele na co dzień, a uważamy, że ich głos jest równie ważny w Kościele, choć być może niedostatecznie słyszany – mówi p. Justyna.

Fundament duchowy

– Nasze działania na zewnątrz wynikają z fundamentu duchowego. Przymierze Miłosierdzia chce żyć na wzór Maryi, która była oddana Ewangelii i zawierzyła się Panu Bogu. Filarami duchowości w Przymierzu są szkoła Ducha Świętego, szkoła Słowa Bożego, szkoła Maryi i szkoła ubogich. Poszczególne filary się przeplatają. Maryja żyła słowem Bożym, była pełna Ducha Świętego, a jednocześnie uboga. Jeżeli żyjemy Ewangelią, to żyjemy tak jak Ona – jako ubodzy, tzn. w prostocie i nieprzywiązaniu do rzeczy, w wierności Słowu i otwarciu na Ducha Świętego. I to w pewien sposób powinno nas kształtować, tak by Ewangelia nie była ograniczona przez nasze przyzwyczajenia czy schematy, ale by była taka, jaka ona jest. Byśmy byli nią przemienieni i mogli mówić o tym z nadzieją, że także inni zachwycą się Chrystusem, że zaangażują się w przemienianie świata w bardziej ewangeliczny – tzn. taki, w którym możemy być dla siebie świadkami nadziei, którą odkryliśmy i która stała się dla nas sensem życia. Mówi się, że miłość dzielona się mnoży. Tak samo jest z wiarą – jeżeli się nią dzielimy, to ona wzrasta, i co równie ważne, jeszcze bardziej odkrywamy naszą tożsamość katolików, chrześcijan, po prostu dzieci Boga – kończy Justyna Nowicka.

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przystanek Jezus 2018 - za trzy tygodnie rusza wielka inicjatywa ewangelizacyjna

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Przystanek Jezus

www.przystanekjezus.pl

„Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5, 1) - pod takim hasłem w Kostrzyniu nad Odrą odbędzie się tegoroczny Przystanek Jezus. Obok wymiaru religijnego, z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pojawią się też wątki patriotyczne. Podczas XIX Przystanku Jezus Dobrą Nowinę będzie głosiło ponad 500 ewangelizatorów z Polski, Anglii, Szkocji, Francji, Austrii, Niemiec, Malezji i Słowenii. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 29 lipca do 5 sierpnia.

Przez pierwsze 3 dni ewangelizatorzy wezmą udział w rekolekcjach, które poprowadzi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. – Patrząc na uczestników Przystanku Jezus, widzimy przedstawicieli różnych grup w Kościele – kleryków, księży, siostry zakonne, ale też małżeństwa, pary i singli – mówi ks. Artur Godnarski, koordynator Przystanku Jezus.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe: Jan Paweł II wprowadził ważne zmiany w procedurze wyboru papieża

2025-05-06 08:42

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

konklawe

zmiany

procedura

wybór papieża

PAP/EPA

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Kardynałowie w bazylice św. Piotra

Jan Paweł II, dostrzegając konieczność dostosowania zasad wyboru Biskupa Rzymu do współczesnych realiów, wprowadził zmiany w procedurze konklawe. To między innymi ustanowienie Kaplicy Sykstyńskiej jako jedynego miejsca głosowań podczas konklawe oraz Domu Świętej Marty jako miejsca zakwaterowania kardynałów-elektorów.

Jan Paweł II przywiązywał ogromną wagę do zachowania tajemnicy obrad. Kardynałowie uczestniczący w konklawe składają uroczystą przysięgę zachowania tajemnicy dokonywania wyboru Biskupa Rzymu pod sankcją kary ekskomuniki. Odcięci od świata zewnętrznego, nie mają dostępu do mediów, telefonów, internetu ani żadnych form komunikacji. W dniu rozpoczęcia konklawe biorą udział w uroczystej Mszy św. Pro eligendo Papa w Bazylice św. Piotra, a następnie, w godzinach popołudniowych, procesyjnie przechodzą do Kaplicy Sykstyńskiej przy dźwiękach hymnu Veni Creator.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję