Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jan Furtek

Pielgrzymka Akcji Katolickiej dotarła na Jasną Górę

Pielgrzymka Akcji Katolickiej dotarła na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Postawili wszystko na Maryję

Dobiega końca tegoroczne piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę. Ostatnia grupa pątników przybędzie na wrześniowe święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Po ubiegłorocznym sezonie, gdy pandemiczne ograniczenia były bardzo restrykcyjne, widać wielkie ożywienie i pragnienie, by fenomen „rekolekcji w drodze” nie tylko podtrzymać, ale go rozwijać. Do Częstochowy dotarło w sumie aż 220 pieszych grup. Uczestniczyło w nich ponad 80,5 tys. osób.

Obok pielgrzymek pieszych na Jasną Górę bardzo licznie przybywają też pielgrzymki rowerowe – dotarło ich ponad 200, coraz więcej jest też grup biegowych – w tym roku już 15.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymki odbywały się zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Większe grupy wybierały zasadniczo formę sztafetową, mniejsze przychodziły tradycyjnie, ale noclegi miały w namiotach, remizach czy szkołach.

Ksiądz Zbigniew Szostak, dyrektor tarnowskiej pielgrzymki, zwrócił uwagę, że nowa forma pielgrzymowania w czasie pandemii, którą jest sztafeta, pokazała, iż zdecydowali się na nią ci, którzy być może nigdy w pełnym wymiarze tego trudu by nie podjęli. – Ta metoda stała się więc bardzo ewangelizacyjna – stwierdził ks. Szostak.

Reklama

– Warto zejść z kanapy, zrezygnować ze strefy komfortu, włożyć wyczynowe buty i doświadczyć czegoś więcej – potwierdzili zachętę papieża Franciszka pielgrzymi z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika z Żor.

Uczestnicy pielgrzymek modlili się o odnowienie wiary dla siebie i innych, o wypełnianie w życiu indywidualnym i społecznym Jasnogórskich Ślubów Narodu, o zgodę między Polakami w duchu myśli kard. Stefana Wyszyńskiego. Tegoroczne pielgrzymowanie to też szczególne „rekolekcje w drodze” o Eucharystii. W programy duchowe wpisana została także, w Roku św. Józefa, postać opiekuna Świętej Rodziny.

Niektórzy „z kanapy” pobiegli. – W zabieganym świecie można biec inaczej, by bardziej być i kochać niż więcej mieć i znaczyć – zauważyli uczestnicy sztafetowej Akademickiej Pielgrzymki Biegowej z Bydgoszczy. Dotarli w 33 godziny. „Pałeczką” był różaniec, a wraz z nim intencje – wśród nich o wiarę dla młodych.

Pielgrzymów z Warszawy Bemowa połączyły natomiast pasje: miłość do Maryi i jazda na rolkach. 54 osoby przejechały prawie 300 km. Były kilometry z ulewnym deszczem, na wertepach, ale niosła ich wiara. – To też dobra forma ewangelizacji – podkreślili.

Pątnicy zgodnie stwierdzili, że udział w pielgrzymce pozwolił im na utworzenie niezwykłej wspólnoty, co po czasie lockdownu i wciąż jeszcze niepewnej sytuacji nabiera szczególnego znaczenia.

Reklama

Biskupi, przewodnicy grup i paulini dziękują pielgrzymom za ich trud i świadectwo o bliskości Boga. Wyrażają wdzięczność dla wszystkich służb, które podjęły wysiłek przygotowania pielgrzymek, dostosowując je do nowych wymagań i zapewniając wszystkim bezpieczeństwo.

Jasnogórski flesz

W oczekiwaniu na beatyfikację prymasa Stefana Wyszyńskiego i m. Róży Czackiej – TELEMOST – wspólne przeżywanie uroczystości ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

• 11 września, sobota

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski i nocne czuwanie z Prymasem Tysiąclecia prowadzone przez młodzież archidiecezji częstochowskiej.

• 12 września, niedziela

– godz. 9.00 – radosne oczekiwanie z udziałem polskich artystów, m.in. utwory z projektu „Czas to miłość”, świadectwa, modlitwa – błonia jasnogórskie;

– godz. 11.00 – niedzielna Msza św. – błonia jasnogórskie;

– godz. 11.45 – rozpoczęcie transmisji TVP ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie (TELEMOST);

– godz. 14.00 – Msza św. dziękczynna za nowego błogosławionego – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej;

– godz. 16.15 – Różaniec – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej;

– godz. 21.00 – Apel Jasnogórski – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej.

2021-08-31 12:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paulini zakończyli Rok bł. Euzebiusza

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rok bł. Euzebiusza

Jasna Góra/Twiiter

– Być paulinem to przyprowadzać ludzi do Boga – powiedział o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów, 20 stycznia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze podczas Mszy św. wieńczącej obchody Roku bł. Euzebiusza związane z 750. rocznicą śmierci założyciela paulinów.

– Dziękujemy za życie, przykład świętości i charyzmat bł. Euzebiusza, który pozostał w naszej wspólnocie zakonnej. Kończąc rok jubileuszowy, dziękujemy także za wszystkie wydarzenia, które w tym czasie stały się naszym udziałem. Dziękujemy Bogu za drogę zawierzenia wskazaną przez bł. Euzebiusza, który początki nowej wspólnoty zakonnej wpisał bardzo mocno w tajemnicę Krzyża św. i orędownictwo Bożej Matki Maryi – powiedział na rozpoczęcie Eucharystii o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, którzy przewodniczył liturgii.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję