Reklama

Niedziela w Warszawie

Nauka myślenia

Dyskusja, drama, praca w grupach i nad projektami – tak często przebiegają tutaj lekcje. Osiągnięcia uczniów potwierdzają skuteczność systemu opartego na indywidualnym podejściu do ucznia oraz twórczym łączeniu teorii z praktyką.

Niedziela warszawska 35/2021, str. V

[ TEMATY ]

nauczanie

Archiwum KSP im.HK

Katolicka Szkoła Podstawowa im. Heleny Kmieć Fundacji Na Rzecz Rodziny

Katolicka Szkoła Podstawowa im. Heleny Kmieć Fundacji Na Rzecz Rodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Katolickiej Szkole Podstawowej im. Heleny Kmieć Fundacji Na Rzecz Rodziny przy ul. Przy Bażantarni 3 młodzi uczą się myślenia nie tylko głową, lecz także sercem.

Rozpoznawać i wspierać

A chodzi tu o naukę logicznego i kreatywnego myślenia, które wymaga stosowania praktycznych metod nauczania. – Zależy nam na tym, by uczniowie współtworzyli lekcje, a nie byli ich biernymi uczestnikami. Zwracamy przy tym uwagę na praktyczny wymiar wiedzy i umiejętności – ucząc, odwołujemy się do konkretnych sytuacji i doświadczeń życiowych, w których tę wiedzę można wykorzystać – podkreśla dyrektor szkoły Hanna Leśniewska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Potwierdzeniem skuteczności takich metod pracy są wysokie wyniki egzaminu ósmoklasisty i sukcesy uczniów – laureatów i finalistów konkursów oraz olimpiad przedmiotowych i tematycznych.

Reklama

Wsparciem w nauce i rozwijaniu pasji jest szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych, m.in. kół eksperymentów naukowych, prac artystycznych, szycia czy gotowania. Korzysta z nich Natalia, absolwentka piątej klasy, należąca do kół: przyrodniczego, teatralnego, plastycznego, sportowego, a także śpiewająca w chórze. Przyznaje, że atmosfera w szkole zachęca ją do nauki. – Każdy może uczyć się w swoim tempie, nauczyciele starają się każdemu pomóc, zawsze można prosić ich o konsultację – mówi uczennica i dodaje, że w czasie lekcji często uczestniczy w logicznych grach i konkursach. Dla naszej młodej rozmówczyni ważny jest także katolicki profil szkoły. – To miejsce, które pomaga mi w pogłębianiu relacji z Bogiem i lepszym rozumieniu Jego miłości – podkreśla Natalia.

Jej rodzice, państwo Weronika i Andrzej, obserwują rozwój empatii, ale też odwagi w wystąpieniach publicznych swojej pociechy, dzięki zajęciom w kole teatralnym i chórze. W szkole doceniają atmosferę, w której uczniowie wraz z całymi rodzinami zapraszani są także do udziału w propozycjach formacyjnych. – Na tę atmosferę składa się dobrowolność, obecność wychowawców i księdza prefekta oraz rodzin, z którymi łączy nas wspólny system wartości – podkreślają rodzice.

Dać świadectwo

Mówi się, że „nauczyciel najmniej uczy tym, co mówi, trochę więcej tym, co robi, a najwięcej tym, kim jest”. – Staramy się jako nauczyciele dawać świadectwo wiary, uczestniczyć we wspólnych Mszach św. i wydarzeniach religijnych. Modlimy się na rozpoczęcie dnia i przed posiłkiem, spotykamy się na wspólnej dla całej szkoły modlitwie Anioł Pański, uczestniczymy w Mszach św. pierwszopiątkowych – opowiada dyrektor szkoły.

Konkretnym świadectwem wiary i miłości bliźniego jest udział w akcjach charytatywnych – współpraca z Hospicjum Onkologicznym, przedświąteczne zbiórki dla potrzebujących, pomoc rodzinom w potrzebie w ramach Caritas Polska.

Pomocą w realizacji misji szkoły jest wzór jej patronki. – Chcemy poznawać bliżej jej życie, by korzystać z doświadczenia tej, która dążyła do założonego sobie celu: świętości – akcentuje Hanna Leśniewska.

2021-08-24 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praca katechety to nie tylko wyzwanie, ale też forma świadectwa wiary

Życie jest jedno, czasami krótkie, trzeba je dobrze wykorzystać, żeby codziennie być zadowolonym. Uniwersytet ma pomagać myśleć i prowokować do myślenia. Powinien też prowokować do bycia twórczym człowiekiem, do wykorzystywania daru życia - powiedział w rozmowie z Polskifr.fr ks. prof. Krzysztof Kaucha z Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Na początku października rozpoczyna się nowy rok akademicki.

Jak podkreślił ks. prof. Kaucha, „każdy rok akademicki jest szansą, nadzieją, jest też wyzwaniem”. Istnieje wiele wyzwań, spośród których ważniejsze to dobre rozpoczęcie kształcenia i formacji nowych studentów oraz owocne kontynuowanie ścieżki edukacyjnej starszych roczników. Profesor KUL przyznał, że w studiowaniu pomaga dobra atmosfera, a także możliwość przebywania razem, wśród ludzi wyznających podobne przekonania.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

We Wrocławiu będzie można "dotknąć" dziedzictwa języka polskiego

2026-06-23 13:41

ks. Łukasz Romańczuk

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska

W ramach Festiwalu „Mostem” we Wrocławiu zaprezentowane zostaną najcenniejsze zabytki języka polskiego, przechowywane w instytucjach naukowych i muzealnych stolicy Dolnego Śląska. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili ideę tego wydarzenia. 

Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się Księga Henrykowska i zapisane w niej pierwsze zdanie w języku polskim. - Słowa te wypowiedział czeski rycerz do swojej małżonki w Brukalicach miejscowości blisko Henrykowa. Choć całość księgi spisana jest po łacinie, to właśnie polskie zdanie stanowi wyjątkowy świadek rozwoju języka i kultury duchowej średniowiecza. - zaznaczył ks. Łukasz Piłat, reprezentujący Muzeum Archidiecezjalne.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję