Uroczystości zaplanowane na rok ubiegły, musiały zostać przesunięte w czasie, z racji pandemii. Dlatego dopiero 23 czerwca, w legnickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa nastąpiła pierwsza ich część. Była nią konferencja pt.: Rola katolików świeckich w budowaniu ładu społecznego. Spotkanie rozpoczęto Mszą św., podczas której homilię, poświęconą osobie św. Jana Chrzciciela, z racji wigilii święta jego narodzin, wygłosił ks. prof. Jan Klinkowski, diecezjalny asystent AK.
Konferencja
W drugiej części spotkania, które odbyło się z udziałem prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Urszuli Furtak, a także innych gości, podjęto rozważanie postawionego tematu. Poprzedzone zostały one modlitwą za żyjących i zmarłych członków stowarzyszenia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prezes Diecezjalnego Instytutu AK Jan Zimroz złożył podziękowanie księdzu asystentowi, który związany jest z tym ruchem od 1997 r. Przypomniał też, że AK w Polsce swoją historią sięga roku 1930. Po różnych wydarzeniach, związanych z jej istnieniem w czasie powojennym, odżyła po wydarzeniach 1989 r.
Dzieła AK w diecezji
Reklama
Działalność i obecność Akcji Katolickiej przebiega w różnych wymiarach. Należą do nich: spotkania formacyjne podczas rekolekcji, dni skupienia czy spotkań okolicznościowych, sesje naukowe, szczególnie związane z obchodami Dnia Papieskiego (było ich już 20), zaangażowanie w organizację pielgrzymek osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół do Krzeszowa, a także pielgrzymek dla członków AK z diecezji, organizacja święta patronalnego – Chrystusa Króla z udziałem autorytetów Kościoła i organizacja okolicznościowych koncertów, przedstawień, wystaw, bicicletta – to lokalny pomysł związany ze stworzeniem rowerowej grupy pielgrzymkowej AK, podróżującej po sanktuariach Polski i świata, spotkania regionalne, czy też organizacja konferencji i wystawy z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości.
Życzenia
– Przy okazji jubileuszu najpierw warto wspomnieć ludzi, a potem ich czyny, dokonania i to, co zdążyło urosnąć przez ten czas. Jeśli mamy być ludźmi, którzy zachowują wiarę – to jedno, ale mamy być też ludźmi, którzy tę wiarę pomnażają. Ona ma między nami wzrastać i to jest zadaniem Akcji Katolickiej. Do tego zostaliśmy powołani. To dobry moment, aby podziękować za wszystko, czego od Akcji Katolickiej doświadczyliśmy – mówiła prezes Urszula Furtak, przekazując na ręce ks. Klinkowskiego okolicznościowe gratulacje i podziękowania.
Wykład
Uwieńczeniem był wykład red. Michała Drozdka pt.: Rozwój gospodarczy w perspektywie myśli chrześcijańskiej. Zobowiązania i dylematy. Dotknął on dylematu, który stoi przed Kościołem, a szczególnie przed laikatem, do którego należą sprawy związane z rozwojem gospodarczym. Jak pokazują doświadczenia dziejów, stosowanie zasad katolickiej nauki społecznej najskuteczniej prowadzi do sprawiedliwego i trwałego rozwoju, ten do dobrobytu i bezpieczeństwa, a to sprawia, że rosną postawy konsumpcyjne i hedonistyczne, niechętne wobec domagającej się miłości, wierności, odpowiedzialności, a zwłaszcza trudu i poświęcenia zgodnego z nauką Kościoła.