Natalia Janowiec: Wielki Post to czas, w którym szczególną uwagę zwracamy na krzyż. Przy kaplicy na Starym Cmentarzu w Jaśle znajduje się krzyż z wizerunkiem Chrystusa, który często przyciąga uwagę przechodniów.
O. Artur Zajchowski: Według Mieczysława Wieliczki, profesora historii i autora naukowych opracowań historycznych na temat Jasła, krzyż z wizerunkiem Chrystusa przy kaplicy na Starym Cmentarzu w Jaśle pochodzi z XVII wieku. Istnieje prawdopodobieństwo pochodzenia tego krzyża z dawnych zabudowań pokarmelickich – klasztor karmelitów w Jaśle został zniesiony 17 listopada 1875 r. Znaczne bowiem dobra klasztorne znajdujące się na terenie Jasła podlegały podziałom i różnym transakcjom handlowym. Należy przypuszczać, że w obrębie posiadłości klasztornych występowały liczne obiekty sztuki sakralnej. Niektóre znajdują się obecnie w różnych kościołach powiatu jasielskiego.
Według przekazów historycznych krzyż przeniesiono na cmentarz, bo wcześniej był w innym miejscu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Zanim krzyż został przeniesiony na cmentarz, wcześniej znajdował się na gruntach w pobliżu mostu na rzece Jasiołce. Według wierzeń, krzyż miał chronić mieszkańców przed powodziami. Grunty należały do Józefa Neronowicza, który sprzedał je Żydowi Steinhausowi (jego prawnukiem był urodzony w Jaśle Hugo Steinhaus – słynny matematyk). Mieszkańcy Jasła często modlą się pod cmentarnym krzyżem, znajdującym się na zewnątrz kaplicy. Zapalają tu znicze i składają kwiaty.
Co mówią źródła historyczne na temat kaplicy?
Kronika klasztoru Ojców Franciszkanów w Jaśle zawiera zapis dotyczący krzyża i kaplicy cmentarnej. Jest nim petycja proboszcza jasielskiego ks. Leona Sroczyńskiego, skierowana do Rady Miejskiej w Jaśle z dnia 21 maja 1900 r. W piśmie tym czytamy m.in.: ,,W roku 1858 na prośby wielu obywateli, którzy pod przysięgą zeznali, że cudów na sobie i innych byli świadkami od Pana Jezusa na cmentarnej kapliczce drewnianej i grożącej upadkiem, zająłem się składkami na wystawienie nowej, murowanej kaplicy”. Mieszkańcy Jasła często modlą się pod tym cmentarnym krzyżem, znajdującym się na zewnątrz kaplicy. Zapalają tu znicze i składają kwiaty. Nastrój ciszy cmentarnej budzi dodatkowe refleksje.
Jakie osobiste znaczenie w życiu Ojca ma krzyż?
My Polacy bardzo dobrze rozumiemy, że krzyżem mierzy się nasza wolność i miłość. Krzyż jest znakiem zbawienia i ludzkiej dobroci. W krzyż wpisane jest nasze życie. Gdy wpatruję się w krzyż Jezusa, często towarzyszą mi słowa modlitwy: ,,Bądź pozdrowiony, Krzyżu Chrystusa gdziekolwiek się znajdujesz: w szpitalach, gdzie ludzie cierpią, w miejscach pracy, w szkołach, gdzie dzieci i młodzież kształci się i wychowuje, na każdym miejscu globu ziemskiego, na piersi każdego z nas i w naszych domach. Bądź uwielbiony Chryste za godzinę Krzyża, za miłość do końca”.