Reklama

Kościół

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 36/2020, str. 7

[ TEMATY ]

Jasna Góra

episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowska Panna Maryja

Na Jasnej Górze 26 sierpnia trwały uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. W tym roku była to też okazja do podziękowania za św. Jana Pawła II w 100-lecie jego urodzin, do modlitwy o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, a także do błagania o ustanie epidemii.

Mszę św., w ponad 60-osobowej koncelebrze, odprawili księża arcybiskupi i biskupi polscy pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Wraz z nimi modliło się ok. 10 tys. pątników. – Zawierzymy Maryi na nowo nasz trud budowania życia rodzinnego, społecznego, państwowego na fundamencie Bożych przykazań, na poszanowaniu godności ludzkiej i życia każdego człowieka. Oddamy także Twemu Niepokalanemu Sercu Białoruś i trudny czas, który przeżywa, prosząc o pokój i zgodę w tym kraju – powiedział w powitaniu o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Ojców Paulinów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prymas Polski w homilii podkreślił: – Powtórzę jeszcze raz za papieżem Franciszkiem – niezbędne jest znalezienie lekarstwa na małego, ale strasznego wirusa, który rzuca cały świat na kolana, ale też musimy uleczyć wielkiego wirusa, czyli wirusa niesprawiedliwości społecznej, nierówności szans, marginalizacji i braku ochrony najsłabszych.

Kaznodzieja nawiązał też do 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. – Trzeba nam i dziś pamiętać, że budować musimy na tym, co łączy, a nie na tym, co dzieli, że – jak mówił św. Jan Paweł II – solidarność musi iść przed walką, a jeśli wyzwala walkę, to jest to zawsze walka o człowieka, o jego godność, a nie walka przeciw drugiemu człowiekowi.

Przekazali respiratory dla Śląska

Caritas Polska oraz Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej przekazały na Jasnej Górze kolejne 11 respiratorów dla 3 ośrodków medycznych. W ramach akcji #WdzięczniMedykom Caritas Polska wraz z darczyńcami zakupiła i przekazała łącznie 100 respiratorów dla placówek medycznych i opiekuńczych, które pomagają osobom zarażonym koronawirusem. Dziewięć respiratorów trafi do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, a pozostałe dwa do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy Domu św. Józefa w Będzinie, prowadzonego przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej, oraz do Szpitala Powiatowego w Radomsku.

2020-09-02 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: Czy Jezus był obecny w naszym życiu w mijającym roku?

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Antoni Długosz

koniec roku

Maciej Orman/Niedziela

– Jezus rozbił swój namiot blisko nas i zamieszkał z nami. Czy był obecny w naszym życiu w mijającym roku? – pytał biskup senior Antoni Długosz z Częstochowy, który na zakończenie roku przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Nieszporom dziękczynnym.

W kazaniu przypomniał słowa z Pierwszego Listu św. Jana Apostoła: „Dzieci, jest już ostatnia godzina”. Przywołał również fragment listu, który laureat Literackiej Nagrody Nobla Gabriel García Márquez pod koniec życia rozesłał do swoich bliskich i przyjaciół: „Jutro nie jest zagwarantowane nikomu. Bądź zawsze blisko tych, których kochasz. Proś Pana o siłę i mądrość, okaż im miłość”. – Ewangeliczne przypomnienie o końcu czasu jest wezwaniem do życia, którego piękno i cel spełniają się w miłości Boga i bliźnich – podkreślił.
CZYTAJ DALEJ

Co z życia Jana Chrzciciela chciałbyś rozwijać i pielęgnować?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80. <- KLIKNIJ

Środa, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

Już na pątników czas. Jasna Góra wkracza w letni sezon pielgrzymkowy

2026-06-24 15:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

Karol Porwich/Niedziela

Gdzieś niesie się śpiew „Czarnej Madonny”, w innym miejscu słychać „ślonską godkę”, w słońcu błyszczą szprychy rowerów. To znak, że lato na Jasnej Górze, a wraz z nim sezon pielgrzymkowy, już się rozpoczyna.

O. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, który w imieniu paulinów wyszedł na powitanie pielgrzymów rowerowych z terenu swojej macierzystej diecezji radomskiej, przyznaje, że takie spotkania są radością dla obu stron. Jak mówi, jako paulin jest „do dyspozycji” pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję