Reklama

Niedziela Świdnicka

Szeroki strumień pomocy

Pracownicy Caritas Diecezji Świdnickiej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej wspólnie troszczą się o osoby objęte kwarantanną.

Niedziela Ogólnopolska 14/2020, str. 59

[ TEMATY ]

pomoc

Ks. Mirosław Benedyk

Pracownicy Caritas Diecezji Świdnickiej przygotowują transport żywności

Pracownicy Caritas Diecezji Świdnickiej przygotowują transport żywności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W wielu miejscowościach naszej diecezji kwarantannie poddane są dziesiątki, a nawet setki osób. Zakażeni koronawirusem zostali zdiagnozowani m.in. w gminachKudowa-Zdrój, Łagiewniki, Kłodzko, Świebodzice, Świdnica czy Wałbrzych, w którym inicjatywa pomocy ruszyła w pierwszej kolejności. To w Wałbrzychu zmarł mężczyzna, który był pierwszą osobą zakażoną koronawirusem w naszej diecezji. Wiele osób, z którymi zarażony kontaktował się w Szczawnie-Zdroju i Wałbrzychu, zostało poddanych kwarantannie. W tej sytuacji Caritas wychodzi naprzeciw osobom potrzebującym wsparcia.

Pomoc dla seniora

– W trzech wałbrzyskich parafiach (św. Barbary, św. Jerzego, jak również Podwyższenia Krzyża Św.) powstały punkty, w których rozdzielamy produkty spożywcze. Do objętych kwarantanną wałbrzyszan dostarczają je służby mundurowe lub dorośli harcerze, wolontariusze, którzy przestrzegają procedury kontaktu – informuje ks. Radosław Kisiel, dyrektor świdnickiej Caritas. – Dzięki współpracy z miejskimi ośrodkami pomocy wparcie trafia do osób najbardziej potrzebujących. Tak się dzieje np. w Świdnicy, gdzie w ramach ogólnopolskiego programu „Pomoc dla seniora” żywność trafia do osób objętych kwarantanną – dodaje ks. Kisiel.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

PEAD, pomoc żywnościowa i respirator

Reklama

Dzięki wysiłkom Caritas Polska i Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także przy współpracy 19 gmin: Dobromierz, Piława Górna, Bardo Śląskie, Głuszyca, Pieszyce, Bielawa, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Międzylesie, Lewin Kłodzki, Lądek-Zdrój, Stoszowice, Strzegom, Nowa Ruda, Gmina Świdnica, Łagiewniki, Marcinowice i Walim, w ramach żywnościowego programu PEAD świdnicka Caritas wspiera osoby objęte kwarantanną na terenie wymienionych gmin.

– Natomiast dzięki Programowi Operacyjnemu Pomoc Żywnościowa, współfinansowanemu ze środków UE, osobom, które nie mogą opuszczać swoich domów z uwagi na epidemię, dostarczamy wysokiej jakości towary suche: kaszę, ryż, makarony, cukier, oleje, oraz w puszkach: pasztety, szynki, przeciery, ryby czy powidła – mówi ks. Radosław Kisiel. I dodaje: – Jako instytucja kościelna chcemy też angażować się w pomoc tym, którzy teraz są na pierwszej linii frontu w walce z epidemią. Dlatego łącząc się w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Zanurzeni w Miłości”, razem z Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i fundacją SMS z Nieba przekazujemy respirator dla szpitala im. dr. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Jadłodajnie i spiżarnia

W naszej diecezji normalnie funkcjonuje 7 jadłodajni. Zmienił się tylko sposób wydawania posiłków. Muszą one być przekazywane na wynos, a czekający w kolejce muszą między sobą zachować dystans 2 m. Trwa również akcja Spiżarnia Caritas, w ramach której wolontariusze i pracownicy Caritas wraz z ks. dyrektorem odbierają wieczorami żywność z 34 Biedronek na terenie diecezji; podobnie jest z siecią handlową Tesco. Żywność z krótkim terminem ważności trafia do najuboższych, wykluczonych społecznie i bezdomnych.

2020-03-31 14:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska: 30 tys. euro na pomoc poszkodowanym w Nepalu

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc

© mtaira/fotolia.com

Caritas Polska przekazuje kwotę 30 000 Euro na pierwszą pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Nepalu. Jednocześnie trwa zbiórka środków finansowych, które zostaną przekazane na działania ratownicze i aprowizacyjne dla osób, które ucierpiały.

Liczba ofiar śmiertelnych w Nepalu przekroczyła 3300 osób. Blisko 6 mln osób zostało poszkodowanych. Wiele osób utraciło dorobek całego życia, wiele osób przebywa bez dachu nad głową, bez wody i żywności.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02

[ TEMATY ]

lekarz

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela/P.o. prezydenta: co najmniej 164 osoby zginęły w trzęsieniach ziemi

2026-06-25 12:43

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

Caracas

PAP/EPA

Co najmniej 164 osoby straciły życie, a ponad 970 zostało rannych w wyniku dwóch trzęsień ziemi, które nawiedziły Wenezuelę w nocy ze środy na czwartek - poinformowała p.o. prezydenta tego kraju Delcy Rodriguez.

Wcześniejszy bilans mówił o 32 ofiarach śmiertelnych i ponad 700 rannych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję