Reklama

Niedziela Małopolska

Pretekst do spotkania

Niedziela małopolska 32/2019, str. 1

[ TEMATY ]

kultura

Michał Król

Na uczestników Plenerowego Kina Letniego czeka przytulne miejsce, poczęstunek i atrakcyjne filmy

Na uczestników Plenerowego Kina Letniego czeka przytulne miejsce, poczęstunek i atrakcyjne filmy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyjemnie jest obejrzeć film „pod chmurką” – mówią państwo Agnieszka i Roman z Krakowa, którzy przybyli wraz z córką Gają na Plenerowe Kino Letnie w „Wioskach Świata”. – Taka forma wspólnego wypoczynku bardzo nam odpowiada, dodatkowo można obejrzeć naprawdę ciekawe i wartościowe filmy – mówi cała trójka.

Kino Letnie w Parku Edukacji Globalnej to interesująca propozycja na sierpniowe, piątkowe wieczory. Podczas pierwszego seansu, który odbył się 2 sierpnia, widzowie obejrzeli komedię biograficzną pt. „Boska Florence” w reż. Stephena Fearsa. – „Wioski Świata” mają ogromny potencjał, który chcemy wykorzystać dzięki organizowaniu właśnie takich spotkań, jak plenerowe kino letnie – mówi Joanna Zając, koordynatorka projektu. – Miejsce to ma dogodne położenie w centrum miasta, a jednocześnie to przestrzeń pełna ciszy, idealna do rekreacji – dodaje. Rok temu, podczas pierwszej edycji, z tygodnia na tydzień na seansach pojawiało się coraz więcej widzów. – Osoby te chwaliły nie tylko ciekawe filmy, ale przede wszystkim atmosferę naszego kina – mówi Joanna Zając. Podkreśla, że to pretekst do spotkania, odpoczynku i wspólnego spędzenia czasu. Służy temu wyjątkowy klimat: bezpłatny poczęstunek dla widzów i odpowiednie warunki (cisza, spokój). – Udało nam się stworzyć swego rodzaju filmową wspólnotę, do której zaproszeni są wszyscy: osoby samotne, młode i starsze, rodziny z dziećmi, grupy przyjaciół – stwierdza Joanna Zając i dodaje: – Ideę kina letniego chcemy rozwijać, dobierając filmy wartościowe, zarówno jeśli chodzi o przekaz zawartych w nim idei, jak i walory artystyczne – zaznacza Joanna Zając.

Organizatorem inicjatywy jest Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” we współpracy z instytucjami samorządowymi i kulturalnymi. W ramach wydarzenia wyświetlane będą bezpłatnie: „Przełęcz ocalonych” – 9 sierpnia; „Za jakie grzechy, dobry Boże?” – 16 sierpnia; „Forrest Gump” – 23 sierpnia; „Jutro będziemy szczęśliwi” – 30 sierpnia. Każdy seans rozpoczyna się o godz. 20.30. Do Parku Edukacji warto zajrzeć jednak trochę wcześniej – od godz. 19.00 można go zwiedzać nieodpłatnie. Kino Letnie w „Wioskach Świata” działa bez względu na pogodę; w przypadku burzy lub deszczu zostaje przeniesione pod dach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-08-06 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tylko dobra zabawa

Muzyka, bez względu na to, jakiego gatunku czy stylu, ma dostarczać nam satysfakcji, być źródłem przyjemności.

Kiedy 2 tygodnie temu pisałem Państwu o fenomenie renesansu polskiej muzyki ludowej pod rozmaitymi postaciami, tej wpisanej w nasz folklor zarówno wiejski, jak i miejski, celowo nie dotykałem kwestii fenomenu przełomu XX i XXI wieku, owocu naszej systemowej transformacji – disco polo. Zdumiewające dla mnie najbardziej jest to, że gdy na tapet wchodzi ta kwestia, to jakimś dziwnym trafem oczekuje się, aby piszący czy wypowiadający opinię miał pozytywny lub negatywny stosunek do tej muzyki. Zauważam, że są kręgi, w których modne jest negowanie tej formy muzycznej ekspresji przy jednoczesnym wytykaniu jej braku artyzmu i formalnym uproszczeniu. Rzecz w tym, że z muzyką jest jak – może dla niektórych to ryzykowne porównanie – z kuchnią. Ot, ze sztuką kulinarną. Jedni uwielbiają podroby, ktoś ceni zimne nóżki, a ktoś inny bez pieczonej golonki nie wyobraża sobie udanego pikniku. Jedni zasiadają przy grillach, podczas gdy inni zgłębiają tajniki kuchni Dalekiego Wschodu na czele z ikonicznym sushi. Tak samo jest z muzyką. Ktoś kocha stare covery, bez Beatlesów i Czerwonych Gitar nie wyobraża sobie świata. Ktoś inny, zasłuchując się w Budkę Suflera i Queen, wspomina z nostalgią czasy, gdy na makatce w akademiku brylowała Izabela Trojanowska bądź Bajm, a gwiazdami wszelkich dożynek czy festynów byli młodzieńcy spod szyldu Oddział Zamknięty lub Lady Pank. Czas płynął, pojawiały się nowe gwiazdy, inne znikały w mroku zapomnienia, często pod dyktando notowań Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia. Aż nagle w Polsce zaistniał fenomen włoskich hitów wpisanych w nurt italo disco, a naszą rodzimą odpowiedzią okazało się disco polo.
CZYTAJ DALEJ

Zełenski krytykuje Karola Nawrockiego. Porównuje prezydenta do Viktora Orbana

2026-06-22 07:07

[ TEMATY ]

Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki

PAP

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Karol Nawrocki, Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że "prezydent RP Karol Nawrocki zdecydował się na eskalację w kwestii odebrania ukraińskiemu przywódcy Orderu Orła Białego ze względu na wewnętrzną walkę polityczną w Polsce". Dodał, że Nawrocki "działa jak Viktor Orban, gdy był premierem Węgier".

Widzę w tym wyłącznie proces wyborczy. Prezydent Karol Nawrocki walczy o pozycję swojej partii wobec premiera (Donalda) Tuska. Nie mamy z tym nic wspólnego, to ich wewnętrzna sprawa – powiedział Zełenski w niedzielnym wywiadzie dla stacji telewizyjnej TSN, omówionym przez portal Ukrainska Prawda.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję