Reklama

Niedziela Częstochowska

Ministrancka siła

Blisko 800 ministrantów, lektorów i ceremoniarzy wzięło udział w VIII Pielgrzymce Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej w Dankowie

Niedziela częstochowska 26/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

pielgrzymka

służba liturgiczna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Młodzi pielgrzymi uczestniczyli m.in. w spotkaniu ewangelizacyjnym

Młodzi pielgrzymi uczestniczyli m.in. w spotkaniu ewangelizacyjnym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka pod hasłem: „Św. Tarsycjusz – miłośnik Eucharystii” rozpoczęła się od spotkania ewangelizacyjnego, które poprowadzili ojcowie duchowni z Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie: ks. Michał Pabiańczyk i ks. Łukasz Dyktyński. Pielgrzymi wysłuchali również koncertu w wykonaniu zespołu muzyczno-wokalnego Your Time z parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie.

Mszy św. na błonach przed sanktuarium przewodniczył abp Wacław Depo, a koncelebrowali kapłani i duszpasterze ministrantów z terenu archidiecezji. Na zakończenie Eucharystii odmówiono modlitwę św. Jana Pawła II o powołania kapłańskie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Trzeba ukochać Chrystusa w Kościele, a wtedy odkryjemy jeszcze więcej radości i duchowej siły – mówił w homilii metropolita częstochowski. – Odkrywajmy piękno Kościoła. Piękno pracy moich współbraci kapłanów, którzy pochylają się nad wami i chcą was wychować w duchu Bożym i ludzkim, a nie dla siebie. Odkrywajmy radość współpracy z rodzinami, z nauczycielami, którzy pragną waszego dobra, a nie tylko wykształcenia – powiedział abp Wacław Depo.

Reklama

– Kiedy miałem może cztery lub pięć lat mama zabrała mnie w „wielki świat” – do Radomia. Wstąpiliśmy do kościoła w środku starego miasta. Zwróciłem uwagę na ambonę w kształcie okrętu z masztem i sieciami przerzuconymi za burtę. I stałem tak wobec tego obrazu Kościoła jako łodzi. A mama mówi: Idziemy dalej. Podprowadziła mnie pod ołtarz i piękny duży krzyż. Kiedy modliliśmy się, to zrozumiałem, że przed moimi oczami jest ten sam Pan Jezus, który jest w moim rodzinnym kościele – dzielił się swoim świadectwem abp Depo i dodał: – Życzę wam takiej radości odkrywania Boga na każdym miejscu. To jest piękno Kościoła, że Jezus jest z nami.

Podczas pielgrzymki odbyły się zawody sportowe m.in. w przeciąganiu liny oraz losowanie nagród.

Organizatorami spotkania byli: Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza pod kierunkiem ks. Pawła Wróbla, Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej i parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dankowie.

Św. Tarsycjusz, patron pielgrzymki miał być akolitą Kościoła Rzymskiego. Jest to jedno ze święceń niższych, które daje klerykom prawo usługiwania do Mszy św., czyli do zaszczytnej funkcji, którą obecnie pełnią ministranci. Św. Tarsycjusz zanosił potajemnie Komunię św. więzionym chrześcijanom. Przypuszcza się, że poniósł śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza (lata 249-251 po narodzeniu Chrystusa).

Relacja na: tv.niedziela.pl

* * *

Powiedzieli:

Ks. Paweł Wróbel, duszpasterz LSO Archidiecezji Częstochowskiej:
Po raz kolejny możemy ucieszyć się dużą liczbą ministrantów na naszej pielgrzymce. Docenić trzeba ich wielkie zaangażowanie w to wydarzenie. Ta pielgrzymka przybliżyła postać św. Tarsycjusza, który tak bardzo kochał Eucharystię.
Ministrant jest kimś, kto powinien ukochać Eucharystię, nosić Jezusa w swoim sercu i zanosić Go do innych.

Kacper Graczyk z parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Kiełczygłowie:
Do bycia ministrantem zachęcił mnie nasz ksiądz. Dla mnie bardzo ważne jest pilnowanie dyżurów ministranckich, pomoc księdzu przy Mszy św. Przede wszystkim robię to dla Pana Boga, ale także dla siebie.

Szymon Szczepański z parafii pw. św. Tekli w Raczynie:
Ministrantem jestem od roku. Sprawia mi to wielką radość, że mogę robić coś dla Pana Boga. Do bycia ministrantem namówiła mnie moja mama.

2019-06-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyrwani z codzienności

Pielgrzymka to dobry czas, aby zastanowić się nad sobą, nad życiem swoim i bliskich – mówił Grzegorz Jamróz, wyruszając na szlak XXXVI Pieszej Pielgrzymki z Trzemeśni na Jasną Górę razem z żoną Marią i dziećmi – Anią, Michałem, Kubą i Tomkiem.
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję