Reklama

Niedziela Przemyska

Owocowanie

Niedziela przemyska 24/2019, str. 1-2

[ TEMATY ]

jubileusz

kapłaństwo

Kl. Daniel Pawlak

Jubileusze święceń kapłańskich

Jubileusze święceń kapłańskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień 31 maja, uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, był czasem radosnego Te Deum za kapłańskie jubileusze. W słoneczne przedpołudnie abp Adam Szal zaprosił swoich współbraci świętujących 40-lecie kapłaństwa do swojego domu. Przy kawie i herbacie, w miłej atmosferze kapłani mieli czas na snucie refleksji o tym, co było, z czym zmagają się aktualnie i co ich jeszcze czeka w czas jesieni życia. Następnie jubilaci przybyli do stołu Eucharystii, która miała miejsce w kaplicy seminaryjnej, czyli w miejscu, gdzie przed laty spędzili sześć lat, zastanawiając się nad trafnością wyboru drogi. Kaznodzieja, ks. Zbigniew Suchy, „uposażył” ich w święty olej, którego komponentami były 4 składniki; mirra – symbol cierpliwości i ofiary; wonna trzcina – zachęta do pięknych słów i unikania tego, co mogłoby ranić bliźniego; cynamon – ostrzeżenie przed pokusą kształtowania bliźniego na miarę własnych oczekiwań, i wreszcie kasja – symbol woni, której ujawnienie związane jest z gorącością, przez co zostali zachęceni do ożywienia swojej gorliwości sprzed 40 lat. Po Eucharystii jubilaci wraz z alumnami przeżywali déja vu swoich kleryckich czasów.

Reklama

Nie był to jednak koniec świętowania, bowiem w godzinach wieczornych w katedrze przemyskiej odbyła się jeszcze jedna uroczystość, na którą złożyło się kilka kapłańskich jubileuszów: 55-lecie święceń kapłańskich abp. Józefa Michalika; 30-lecie kapłaństwa bp. Stanisława Jamrozka, a ponadto kapłani wyświęceni w 1994 roku obchodzili swój srebrny jubileusz. Wszyscy wspólnie zgromadzili się przy ołtarzu, by pod przewodnictwem Metropolity sprawować ofiarę eucharystyczną, dla której zostali przed laty ustanowieni. Homilię tego dnia wygłosił abp Józef Michalik, przypominając o ważnej prawdzie, że „przez wiarę powinniśmy być świadomi tego, że w wypełnianiu kapłańskiej misji ksiądz przestaje być sobą, ale staje się Chrystusem, pośrednikiem wobec Ojca i bierze na siebie trud zadośćuczynienia za grzechy swoje i powierzonego mu ludu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Posługa kapłańska to niewątpliwie wielka i odpowiedzialna misja, zwłaszcza w dzisiejszych niełatwych czasach. Daje się zauważyć silną falę ataków na Kościół, księży i podważanie tego, co najświętsze. Dlatego tak bardzo powinniśmy wspierać duchownych i modlić się o świętość osób przeznaczonych na wyłączną służbę Bogu. W tak uroczystych chwilach, jakimi są jubileusze, powinniśmy także złożyć Bogu dziękczynienie za dar świadków Chrystusa, którzy mimo wielu trudów i przeciwności pracują ciężko dla rozszerzania Królestwa Bożego na ziemi. Wszystkim jubilatom serdecznie gratulujemy wytrwałości i odwagi w podążaniu drogą za Chrystusem i życzymy wszelkich łask Bożych i opieki Najświętszej Maryi Panny.

Warto również wspomnieć i poprosić o modlitwę za tych, którzy do kapłaństwa się przygotowują lub tę drogę rozważają, aby nie zabrakło im wiary w to, że podążają za Chrystusem na wzór apostołów i aby pewnego dnia doczekali tak wyjątkowej chwili kolejnego okrągłego jubileuszu, tak jak ich starsi bracia w wierze.

2019-06-12 09:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski do księży: musicie być kapłanami nadziei

[ TEMATY ]

kapłaństwo

nadzieja

bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Owce nie pójdą za pasterzem, który nie ma nadziei. I dlatego ten Rok Jubileuszowy jest nam kapłanom bardzo potrzebny, byśmy sobie na nowo uświadomili nadzieję, za którą idziemy, bo ona zawieźć nas nie może, bo miłość Boża jest rozlana w naszych sercach cokolwiek działoby się na świecie - powiedział bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa z okazji Diecezjalnego Dnia Świętości Kapłańskiej.

Kapłani z diecezji kaliskiej rozpoczęli Dzień Świętości Kapłańskiej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Konferencję formacyjną wygłosił bp Andrzej Przybylski, a po niej księża mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania oraz prywatnej adoracji Najświętszego Sakramentu.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

2026-06-24 12:03

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła 24 czerwca 2026 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję