Reklama

Niedziela Częstochowska

W blasku 600-lecia

Parafia pw. św. Stanisława BM w Dankowie 8 maja br. obchodziła swoje święto patronalne oraz jubileusz, bowiem pierwsze zachowane wzmianki o parafii pochodzą z 1419 r.

Niedziela częstochowska 20/2019, str. 7

[ TEMATY ]

jubileusz

Danków

Julia A. Lewandowska

Abp Wacław Depo wołał o wierność Bogu i sumieniu

Abp Wacław Depo wołał o wierność Bogu i sumieniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia jest nie tylko tym zapisem w kronikach, ale pewną siłą, którą zdobywamy poprzez umysł, pracę intelektualną, ale również przez serce, wiarę i modlitwę. Dzisiaj chcemy wypraszać tę siłę od Boga na kolanach przez pośrednictwo naszej Matki Dankowskiej – mówił podczas uroczystości 600-lecia parafii w Dankowie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Dzieje parafii

Uroczystości rozpoczęły się sesją popularnonaukową w kościele parafialnym, podczas której wystąpili: dr hab. Tadeusz Grabarczyk, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, który opowiadał o początkach parafii w Dankowie, oraz dr Andrzej Kobus z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, który mówił o czasach świetności Dankowa w XVII wieku i rodzie Warszyckich. W drugim panelu wystąpili: dr Zdzisław Włodarczyk z Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, który przedstawił zwyczaje i obrzędy doroczne w parafii Danków w XIX wieku, oraz ks. dr hab. Sławomir Zabraniak, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, który ukazał dzieje Dankowa „W cieniu swastyki”. Między panelami wystąpiła młodzież ze scenką teatralną pt. „Danków zawsze wierny”, ukazującą przybycie króla Jana Kazimierza na zamek dankowski. Na zakończenie uczestnicy konferencji mogli posłuchać wykładu kustosza sanktuarium o skarbach dankowskiej świątyni. Całość koordynowała Jolanta Cyprych, polonistka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pokłosiem konferencji będzie publikacja naukowa o 600-leciu parafii w Dankowie, która ukaże się jeszcze w tym roku. Ale to nie koniec świętowania, bo – jak zapowiadają organizatorzy konferencji ks. kan. Henryk Dusza i Bożena Wieloch, wójt Gminy Lipie – uroczystości jubileuszowe potrwają cały rok.

Macie potężnego Patrona

Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita Częstochowski. Na jubileuszowy odpust przybyli księża z dekanatu krzepickiego z dziekanem ks. Jackiem Marcińcem, przedstawiciele gminnych władz z wójt Bożeną Wieloch na czele i wielu gości spoza parafii.

Przywołując postać patrona parafii, abp Wacław Depo powiedział m.in.: – Św. Stanisław pozostaje, za wzorem Chrystusa, przykładem dobrego pasterza, który życie daje za prawdę, którą głosi. I życie daje za ludzi, którzy zostają Mu powierzeni. (...) Męczennik ze Szczepanowej Skałki powraca dzisiaj w naszej najnowszej historii, zaświadczając, że życie trzeba dać dla wierności Bogu, sumieniu i ludziom niż sprzeniewierzyć się głosowi własnego sumienia. Czas próby polskich sumień trwa.

Metropolita przypomniał także słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Skoczowie w 1995 r.: „Polsce potrzeba ludzi sumienia”. I podsumował, że ani życie, ani śmierć nie odłączą nas od Boga. A patron dnia dzisiejszego przekonuje nas o tym. „Minęły kolejne wieki, a my o nim mówimy, bo on żyje i przypomina nam, że trzeba bardziej słuchać Boga aniżeli ludzi”.

Na zakończenie przypomniał, że to z Dankowa szła pomoc dla obrońców Jasnej Góry.

Te Deum laudamus

Po Mszy św. i odmówieniu Litanii do św. Stanisława BM odbyła się procesja odpustowa, w której wierni przeszli za krzyżem, feretronami i Najświętszym Sakramentem niesionym przez Metropolitę Częstochowskiego wokół kościelnego placu. Odśpiewano uroczyste „Te Deum laudamus”, a na zakończenie zgromadzeni otrzymali również specjalne błogosławieństwo relikwiami św. Stanisława BM.

Okolicznościową oprawę uroczystości stanowiły poczty sztandarowe szkół, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Lipie, panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz dzieci rocznicowe sypiące kwiaty.

2019-05-15 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz na Manhattanie

[ TEMATY ]

jubileusz

Ks. Adrian Put

Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który jednocześnie wizytował dekanat Gorzów-Katedra.

Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który jednocześnie wizytował dekanat Gorzów-Katedra.

W parafii pw. Pierwszych Męczenników Polskich w Gorzowie dziękowano Bogu za 30 lat istnienia parafii. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który jednocześnie wizytował dekanat Gorzów-Katedra.

Parafia pw. Pierwszych Męczenników Polskich powstała w 1989 roku. Utworzył ją bp Józef Michalik. Początkowo ośrodek duszpasterski powstał w szczerym polu. Dziś jest to największe osiedle Gorzowa i jednocześnie największa parafia w diecezji zielonogórskio-gorzowskiej. Pierwszym proboszczem i budowniczym kościoła oraz całego kompleksu duszpasterskiego był ks. prał. Władysław Pawlik. Po nim parafią kierował ks. Jan Mikołajewicz, a dziś przewodzi jej ks. Bogusław Kaczmarek.
CZYTAJ DALEJ

Zatrzymano 36-latka, który miał grozić Prezydentowi RP

2026-06-27 14:17

[ TEMATY ]

Prezydent RP Karol Nawrocki

zatrzymano 36‑latka

groźby

Przemysław Keler/KPRP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Zielonogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który na jednym z kanałów internetowych miał grozić prezydentowi Karolowi Nawrockiemu. W sobotę mężczyzna ma zostać doprowadzony do prokuratury.

Zatrzymany to 36-letni obywatel Ukrainy.
CZYTAJ DALEJ

V Festiwal Kultury Łowieckiej Dolnych Łużyc w Przewozie

2026-06-28 12:08

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

V Festiwal Kultury Łowieckiej Dolnych Łużyc

Przewóz

Karolina Krasowska

Bp Put z uczestnikami z myśliwymi i uczestnikami uroczystości

Bp Put z uczestnikami z myśliwymi i uczestnikami uroczystości

W Przewozie 27 czerwca odbył się V Festiwal Kultury Łowieckiej Dolnych Łużyc. Mszy św. na rozpoczęcie wydarzenia przewodniczył bp Adrian Put.

Festiwal Kultury Łowieckiej Dolnych Łużyc to cykliczne wydarzenie plenerowe, którego celem jest promocja tradycji myśliwskiej, edukacja przyrodnicza oraz integracja leśników z mieszkańcami regionu. W tym roku wydarzenie zorganizowali Gmina Przewóz, Koło Łowieckie "Cietrzew" Żary, Zarząd Okręgowy PZŁ w Zielonej Górze wraz z kołami łowieckimi powiatu żarskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję