Rocznicowe obchody rozpoczęły się poświęceniem Domu Kapłańskiego „Fraternitas”, w którym mieszkać będą kapłani starsi, chorujący, znajdujący się w trudnej sytuacji oraz posługujący w instytucjach diecezjalnych. W ten sposób dom będzie łączył różne pokolenia kapłanów, stając się miejscem braterstwa, wzajemnej pomocy i życzliwości.
– Potrzebne było miejsce, gdzie kapłani naszej diecezji znajdą swoją przystań w jesieni życia – wyjaśnił bp senior Andrzej Suski. Bp Wiesław Śmigiel, nawiązując do nazwy, którą nadano Domowi Kapłańskiemu, dodał: – Nazwa domu „Fraternitas” znaczy bezpieczna przystań, w której kapłani mogą zamieszkać w braterskim klimacie. Każdy potrzebuje bezpiecznego domu, szczególnie wtedy, kiedy jest seniorem, niedomaga, choruje lub jest w specyficznej sytuacji życiowej. Takim bezpiecznym i przyjaznym domem dla kapłanów diecezji toruńskiej jest właśnie „Fraternitas”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Poświęcenia budynku dokonał abp Salvatore Pennacchio, który ufundował figurę św. Jana Pawła II. Figura została umieszczona w kaplicy pw. Dobrego Pasterza w Domu Kapłańskim.
Wdzięczność
Reklama
Dziękczynnej Eucharystii w katedrze toruńskiej przewodniczył oraz homilię wygłosił abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Udział w niej wzięli również bp Wiesław Śmigiel, bp Józef Szamocki, biskup senior Andrzej Suski, kapłani diecezjalni, przedstawiciele władz, klerycy, osoby konsekrowane oraz licznie zebrani wierni świeccy.
– Diecezja to nie tylko instytucja i wspólnoty, ale to przede wszystkim ludzie – powiedział bp Wiesław Śmigiel w słowie wstępnym. – Kościół jest silny mocą Jezusa Chrystusa, ale też zaangażowaniem i świadectwem dobrych, czyli świętych chrześcijan – dodał. Następnie złożył podziękowanie na ręce pierwszego pasterza diecezji bp. Andrzeja Suskiego oraz zaznaczył ważną rolę biskupa pomocniczego Józefa Szamockiego w budowaniu diecezjalnej wspólnoty.
Trzy dary
Abp Salvatore Pennacchio podkreślił, że Bóg podczas Zwiastowania obdarzył Maryję trzema darami: wypełnieniem łaską, zapewnieniem o obecności Boga przy Niej i zstąpieniem Ducha Świętego. – Pierwszym darem Ducha Świętego dla Maryi jest łaska. W Biblii łaska oznacza miłość i życzliwość ze strony Boga. Maryja wyjątkowo dostąpiła tej łaski. Drugi dar otrzymany od Bożego Ducha to „Pan z Tobą” (por. Łk 1, 28). W Piśmie Świętym dar ten otrzymali patriarchowie, prorocy, ale w sposób szczególny stał się on udziałem Maryi. Nikt tak nie wszedł w bliskość duchową i fizyczną, nikt tak nie trwał w zjednoczeniu z Bogiem, jak Maryja. Trzeci dar to moc Ducha Świętego. Duch Święty w znaczeniu biblijnym jest mocą Boga, który jest wszechmogący – powiedział abp Pennacchio. Dzięki temu Maryja staje się dla nas pośredniczką do Ducha Świętego.
Moc Ducha Świętego
Reklama
– Podobne dary jak Maryja otrzymał Kościół toruński – dodał abp Pennacchio. Przypomniał, że moc Ducha Świętego obdarowała diecezjalny wieczernik ważnymi osobami i patronami, m.in. bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim, którego św. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze podczas pielgrzymki do Torunia w 1999 r., oraz kandydatami na ołtarze – m. Magdaleną Mortęską i bp. Adolfem Szelążkiem.
Umiłowanie życia
W toruńskiej katedrze obchodzono również Dzień Świętości Życia. Podczas Liturgii miało miejsce uroczyste przystąpienie wiernych oraz duchownych do dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą. Modlitewną pomoc dzieciom poczętym podjęło ok. 100 osób.
To piękne świadectwo wiary oraz umiłowania życia. Bezinteresowny dar modlitwy w obronie i trosce o najmniejszych.