Reklama

Niedziela Lubelska

Serce świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Matki Kościoła w Dębie (dekanat garbowski) jest jedną z najmniejszych w naszej archidiecezji. Wspólnotę, której przewodzi ks. Jan Rząd, tworzy zaledwie 800 osób zamieszkałych w kilku wioskach: Bronisławka, Choszczów, Dęba, Marianka, Paluchów, Posiołek i Wolica. Wiernych jednoczy wspólna wiara i troska o dom Boży; od lat starają się, by ich niewielki kościół był miejscem godnym i pięknym.

Reklama

W ostatnim czasie wspólnota postarała się o nowy ołtarz. Poświęcenia najważniejszego miejsca w świątyni dokonał abp Stanisław Budzik w I niedzielę Wielkiego Postu. – Patronką naszej parafii jest Matka Kościoła. Piszesz o Niej w swojej książce pt. „Kocham dzieło Ducha Świętego” następujące słowa: „Wpatrując się w Matkę Bożą, łatwiej nam zrozumieć nasze powołanie do świętości, do słuchania słowa Bożego, do postępowania drogami Chrystusa w mocy Ducha Świętego”. W przestrzeni życia naszej parafii te słowa i twoje ojcowskie przesłanie pragniemy wykuwać w czyn. Sercami pełnymi radości witamy i prosimy o przewodniczenie Mszy św. na chwałę Boga i dla umocnienia w wierze – mówił ks. Jan Rząd, witając Metropolitę Lubelskiego. Wraz z Pasterzem archidiecezji na piękną, rodzinną uroczystość przybył ks. Andrzej Machowicz z Baranowa Sandomierskiego, dziekan ks. Marek Czerko oraz krewni proboszcza: wujek ks. Józef Łukasz i brat ks. Stanisław Rząd. Wnętrze świątyni wypełnili wierni; wśród nich siostry benedyktynki z Puław: s. Edyta i pochodząca z Dęby s. Innocencja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Cieszę się, że moja pierwsza wizyta w tej parafii wypada w I niedzielę Wielkiego Postu, że mogę poświęcić nowy ołtarz, serce świątyni i miejsce sprawowania Najświętszej Ofiary, w prawdziwie rodzinnej wspólnocie. Wszyscy w Kościele jesteśmy rodziną dzieci Bożych; spożywamy ten sam Chleb, słuchamy tego samego Słowa, a przez miłość, jaką Duch Święty rozlewa w naszych sercach, stajemy się jednym, świętym Kościołem – mówił abp Stanisław Budzik. Pasterz pogratulował wspólnocie i proboszczowi, że udało im się dokonać pięknego dzieła. – Dziękujmy Chrystusowi, że w Najświętszym Sakramencie Ołtarza zostawił nam pamiątkę swojej męki, byśmy nieustannie, przez całe życie, czerpali z owoców Odkupienia. Z tego ołtarza Chrystus daje nam Chleb z nieba, który nas umacnia w drodze do Ojca; tu spełnia swoją obietnicę pozostania z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. Niech ten ołtarz gromadzi nas jako lud Boży, zjednoczony miłością Ojca, Syna i Ducha jako rodzinę parafialną jednym głosem wyznającą słowem i życiem wiarę w Boga, który nas stworzył i odkupił; niech naszym autorytetem będzie Chrystus i Jego Ewangelia – mówił Ksiądz Arcybiskup.

U progu Wielkiego Postu abp Budzik wskazał na Chrystusa, który nie uległ namowie szatana. – Jezus staje przed nami i pokazuje, jak wyjść zwycięsko z życiowej próby, jak walczyć z ułudą grzechu, jak odnaleźć radość z odzyskania panowania nad sobą, jak przeciwstawić się złu. Człowiek, chociaż jest spragniony dobra, popełnia zło, bo szatan przedstawia je jako dobro, mami obietnicami szczęśliwego życia i łatwego rozwiązania problemów. Jednak kiedy już ulegniemy podszeptom szatana, budzimy się z iluzji z pustką w sercu, z poczuciem winy i odarci z godności. Nasze decyzje pokazują, kim jesteśmy, do kogo należy nasze serce. Chociaż często ulegamy pokusie łatwego życia, taniej popularności i fałszywego autorytetu, naszym zadaniem jest stać na straży granicy dobra i zła, odważnie sprzeciwiać się złu i zło dobrem zwyciężać – nauczał Pasterz. – Chrystus przychodzi do nas ze swoim słowem, by uczynić je światłem życia, daje nam siebie, by być nie tylko Bogiem z nami, ale Bogiem w nas; posyła Ducha, byśmy umieli przeciwstawić się złu i nie ulegali pokusie – podkreślał.

2019-03-20 09:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Szczepan – patron na radosne święta

Niedziela kielecka 50/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

św. Szczepan

TD

Św. Szczepan i św. Maciej

Św. Szczepan i św. Maciej

26 grudnia wspólnota parafialna w Mnichowie pw. św. Szczepana jak co roku będzie przeżywała odpust ku czci patrona, wyobrażonego na zasuwie w ołtarzu głównym. Od św. Szczepana do niedzieli Świętej Rodziny obraz odbiera cześć w ołtarzu głównym i przypomina patrona, na pamiątkę którego, zgodnie ze starą ludową tradycją, święci się owies. Jest to jedyny w diecezji kościół pod tym wezwaniem

Odpust ma specyficzny charakter złączony z atmosferą świąt Bożego Narodzenia – mówi ks. Marek Zyzański, proboszcz parafii zaledwie od sierpnia 2015 r., który dopiero poznaje jej charakter i tradycje. – O ile wiem, wielką czcią cieszy się odpust Matki Bożej Bolesnej, wyobrażonej w ołtarzu bocznym. 15 września tradycyjnie do Mnichowa zjeżdżają rodziny parafian i goście – twierdzi.
CZYTAJ DALEJ

Strefa Chwały 2026 - sześć dni uwielbienia, wspólnoty i wakacyjnego wypoczynku w Starym Sączu

2026-06-26 13:49

[ TEMATY ]

Strefa Chwały

Mat.prasowy/Piotr Babisz

W dniach 9 - 14 lipca 2026 roku Plac Papieski w Starym Sączu znów stanie się miejscem spotkania ludzi, którzy pragną budować swoje życie w oparciu o Ewangelię. Strefa Chwały to rekolekcje uwielbieniowe połączone z wakacyjnym wypoczynkiem — przestrzeń modlitwy, dobrej muzyki, inspirujących treści i radosnego świętowania, otwarta dla całych rodzin i wszystkich pokoleń.

Strefa Chwały to czas wypełniony codzienną Eucharystią, spotkaniami i wieczorami uwielbienia, podczas których posługuje zespół przygotowany przez Agnieszkę i Piotra Cudzichów. Ich muzyka i modlitwa tworzą przestrzeń wzrostu dla każdego uczestnika, zbliżając go do Prawdy, Dobra i Piękna. To rekolekcje, które - jak mówią sami uczestnicy - owocują przez cały rok i stają się miejscem podejmowania przełomowych życiowych decyzji.
CZYTAJ DALEJ

Trwają przygotowania do Rowerowej Pielgrzymki z Elbląga na Jasną Górę

2026-06-26 17:12

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rowerowa pielgrzymka

diecezja elbląska

Karol Porwich/Niedziela

Od kilkunastu już lat mieszkańcy Diecezji Elbląskiej mają możliwość podążania do duchowej Stolicy Polski nie tylko w tradycyjnej pielgrzymce pieszej, ale także rowerami. Tegoroczna rowerowa pielgrzymka z Elbląga odbywać się będzie od 5 do 11 sierpnia.

na rowerze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję