Reklama

Niedziela Częstochowska

Ambasador kultury polskiej

Niedziela częstochowska 2/2019, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

Beata Pieczykura/Niedziela

Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” obchodził 40. urodziny

Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” obchodził 40. urodziny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest ambasadorem kultury polskiej, promuje tradycję, twórczość ludową i narodową. Jest zjawiskiem wyjątkowym w życiu kulturalnym miasta. Prezentuje programy dojrzałe, mające nie tylko wysokie walory artystyczne, lecz także porywające barwnością, dynamiką i rozmachem, co przysparza mu sympatyków. W tym roku świętuje czterdzieste urodziny. Jubilat, czyli Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”, zaprezentował się podczas jubileuszowego koncertu galowego pt. „Pory roku” 15 grudnia ub.r. w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Występ żywiołowy i nostalgiczny, barwny i jednokolorowy, piękny i wzruszający dostarczył dobrych przeżyć, u jego źródła bowiem leżą zaangażowanie, pasja i praca; w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przed oczami publiczności zarysował piękno naszej Polski.

Urodziny

Reklama

Na rocznicowe obchody przybyli: władze Częstochowy wraz z prezydentem, radni miasta, dyrektorzy instytucji kultury i jednostek samorządowych, reprezentanci organizacji gospodarczych, stowarzyszeń kulturalnych, świata kultury, nauki i mediów, związków twórczych i zespołów folklorystycznych, m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, byli tancerze z różnych stron Polski, którzy z dumą oglądali występ młodszych kolegów, osoby związane z zespołem, rodzice i rodzina tancerzy. Wśród zebranych była prof. Anna Brzozowska-Krajka, przewodnicząca Polskiej Sekcji Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej afiliowanej przy UNESCO, która przypomniała, że kierownik Danuta Morawska jest wiceprzewodniczącą Polskiej Sekcji Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej ds. Zespołów Folklorystycznych i Festiwali.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z okazji jubileuszu kierownik Danuta Morawska otrzymała Nagrodę Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury w 2018 r. oraz od prezydenta RP Andrzeja Dudy Medal Złoty za Długoletnią Służbę, kierownik artystyczny Jarosław Świątek odebrał Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a zespół „Częstochowa” – odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przedsięwzięcia i uznanie

Reklama

W repertuarze zespołu znajdują się tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski, od północy do południa i od wschodu do zachodu, takie jak: kaszubskie, kujawskie, łowickie, lubelskie, śląskie, cieszyńskie, góralskie, okolic Częstochowy oraz wszystkie tańce narodowe. Ponadto koncerty wokalne: ludowe, patriotyczne i koncerty kolęd, a także plenerowe obrzędowe widowiska „Wesele częstochowskie” i „Noc Świętojańska”. Wśród licznych przedsięwzięć artystycznych na uwagę zasługują udział w przygotowaniu, wspólnie z artystami Teatru Wielkiego w Łodzi oper Stanisława Moniuszki – „Strasznego dworu” i „Halki” oraz częstochowskiej inscenizacji „Krakowiaków i górali” Wojciecha Bogusławskiego, a także opracowanie tańców i przyśpiewek z okolic Częstochowy we współpracy z Muzeum Częstochowskim i Klasztorem Ojców Paulinów na Jasnej Górze. Dlatego nie dziwi, że występy zespołu spotykają się z gorącym przyjęciem publiczności, co sprawia, że cieszy się popularnością i uznaniem. O sukcesie zespołu świadczą zaproszenia i koncerty odbywające się na całym świecie: na 4 kontynentach, w 24 krajach, w tym w Polsce, województwie, Częstochowie oraz w szkołach i przedszkolach. W ten sposób przybliża przede wszystkim dzieciom i młodzieży piękno naszego rodzimego folkloru. Uznanie dla działalności zespołu potwierdzają liczne wyróżnienia, nagrody czy odznaki. Najważniejsze z nich to m.in. pierwsze nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Częstochowie i Międzynarodowym Konkursie Polskich Tańców Narodowych Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Elblągu, nagrody specjalne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Według wyliczeń 40 lat to ponad 2 tys. tancerzy, setki koncertów w kraju i za granicą, setki godzin spędzonych w autokarach, dziesiątki godzin spędzonych w samolotach, setki godzin spędzonych na próbach, hektolitry wylanego potu, kilometry zużytej czerwonej wstążki, setki agrafek, łzy szczęścia po udanym koncercie i nieszczęścia, gdy coś poszło nie tak, a przede wszystkim grono wspaniałych przyjaciół, tworzące jedną wielką rodzinę.

Z kart historii

Tajemnicą zapewne pozostanie, w jaki sposób udało się w okresie historycznych zawirowań utrzymać zespół i stworzyć mu warunki mniej lub bardziej aktywnej działalności, otwierającej drogę do rozwoju artystycznego możliwego w szerszym zakresie dopiero od początku lat 90. XX wieku. To zasługa przede wszystkim ludzi: kadry instruktorskiej, opiekunów organizacyjnych, a w szczególności młodzieży zarażonej bakcylem muzyki ludowej i tańca. W okresie minionego czterdziestolecia współpracowało z nim wiele osób znanych i znaczących dla częstochowskiej kultury. Ewa Piernik, Jadwiga Opala-Spisak, Tadeusz Gorzelak, Czesław Płaczek, Marek Koper – oto nazwiska choreografów i muzyków związanych z zespołem w pierwszych latach jego aktywności. Organizacyjną pieczę nad „Częstochową” sprawowali w tym czasie Bożena Pęciak i Stanisław Nocuń. W 1992 r. ZPiT „Częstochowa” stał się oficjalnie zespołem miasta Częstochowy, działając przy Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.

Od 1996 r. nad stroną artystyczną czuwa z powodzeniem pełen energii i pomysłów artystycznych choreograf Jarosław Świątek, którego obecnie wspomagają Teresa Turek, Michał Knaś i Maria Szczyrkowska. Opiekę nad stroną organizacyjną zespołu sprawuje już od 31 lat Danuta Morawska, poświęcając tej pracy wiele zapału i energii. Zmiany te zaowocowały niezwykle szybkim rozwojem i dynamicznym wzrostem aktywności Zespołu. Od stycznia 2017 r. zespół działa w strukturach Miejskiego Domu Kultury, a od roku współpracuje z Politechniką Częstochowską.

2019-01-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz parafii

Niedziela wrocławska 27/2023, str. I

[ TEMATY ]

jubileusz

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Ks. Stanisław Małysa niesie relikwie św. Wawrzyńca

Ks. Stanisław Małysa niesie relikwie św. Wawrzyńca

Z okazji 25-lecia erygowania parafii św. Wawrzyńca w Wołowie, wprowadzone zostały relikwie świętego patrona, a abp Józef Kupny udzielił specjalnego papieskiego błogosławieństwa oraz odsłonił pamiątkową tablicę.

Uroczystość pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego była inauguracją Roku Łaski, który rozpoczął się na mocy odpowiednich dekretów Stolicy Apostolskiej. Dzięki temu do 25 czerwca 2024 r. spełniając podstawowe warunki, można uzyskać odpust zupełny (stan łaski uświęcającej, Komunia św., wyznanie wiary, modlitwa w intencjach Ojca Świętego.)
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

[ TEMATY ]

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Wakacje to czas, gdy wielu udaje się na zasłużony wypoczynek. Destynacje urlopowe – zarówno te bliższe, jak i dalsze – z różnych przyczyn mogą stanowić wyzwanie z perspektywy praktykowania wiary w warunkach innych niż te codzienne. – Czas urlopu jest ważny i potrzebny. Wielu myśli o nim przez wiele miesięcy. Planuje, wybiera, realizuje. Człowiek wierzący w tych działaniach pamięta o Bogu – podkreśla ks. dr Stanisław Szczepaniec. Wraz z przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego, a jednocześnie konsultorem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, poruszamy kwestie, o których warto pamiętać, planując wakacyjne wyjazdy.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję