Reklama

Niedziela Rzeszowska

Boże Ciało w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 23/2018, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Ks. Tomasz Nowak

Koncert "Jednego serca, jednego ducha"

Koncert Jednego serca, jednego ducha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 31 maja 2018 r., dziesiątki tysięcy osób uczestniczyło w Rzeszowie w procesji eucharystycznej ulicami Śródmieścia, a później w koncercie „Jednego Serca, Jednego Ducha”.

Miłość w Eucharystii

Reklama

Procesję poprzedziła Msza św. w kościele farnym. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył m.in. bp Kazimierz Górny oraz sześciu neoprezbiterów, którzy przyjęli święcenia kapłańskie 19 maja br. W homilii bp Jan Wątroba mówił o działaniu Ducha Świętego w różnych obszarach życia, przypominając, że szczególnym miejscem Jego aktywności jest Eucharystia. Biskup Rzeszowski mówił m.in. o związku Eucharystii z miłością. „Tajemnica wiary skłania nas do refleksji nad potęgą Bożej miłości. Oto Bóg, stwórca świata, w Jezusie Chrystusie, mocą Ducha Świętego przychodzi do człowieka w kawałku chleba i staje się pokarmem miłości. Człowiek przynosi owoce ziemi i winnego krzewu, razem z nimi swoje troski i radości, sukcesy i porażki, tęsknoty i cierpienia, to wszystko, co stanowi jego codzienny trud, i oddaje to Bogu prosząc, aby mocą Ducha Świętego stało się miłą Bogu ofiarą. Chleb i wino, które spożywamy, stają się częścią naszego ciała na poziomie biologicznym, ale przemienione mocą Ducha Świętego w Ciało i Krew Pańską, stają się częścią naszego życia i wyzwalają nas z grzechu i śmierci. W tym objawia się miłość Boga, że daje nam siebie na pokarm” – mówił bp Wątroba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wolność w Chrystusie

Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Pierwszy ołtarz przygotowała parafia Świętego Krzyża, Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz rzemieślnicy. Wystrój ołtarza nawiązywał do jubileuszu odzyskania niepodległości: na tle dużej flagi narodowej widniały napisy: „1918 – wolność odzyskana” oraz „2018 – wolność w Chrystusie Zmartwychwstałym”. Rzemieślnicy ozdobili ołtarz bochenkami chlebów. Po modlitwie młodzież ze Szkolnych Kół Caritas zabrała część chlebów i dalej poniosła w procesji. Ołtarz obok skweru ks. Walentego Bala przygotowali żołnierze i policjanci. Pod dużym napisem: „Z Ciebie moc płynie i męstwo” umieszczono cztery fotografie przedstawiające żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Trzeci ołtarz przed rondem Pakosława przygotowała Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna oraz Służba Więzienna. Tłem ołtarza były dwa, zwrócone tyłem do siebie, samochody: strażacki i służby więziennej. Na samochodzie służby więziennej widniał napis: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”. Ostatni ołtarz przygotowali wierni i duszpasterze z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. W jego centrum była figura Pani Rzeszowa.

Jedność w Duchu

Reklama

Na zakończenie procesji eucharystycznej Jan Budziaszek zaprosił zebranych na koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha”. Odywają sie one od 2003 r. Z roku na rok przybywa jego uczestników i w tym roku padł zapewne kolejny rekord. O godz. 19 park Sybiraków wypełnił się w większości młodymi ludźmi, którzy przyjechali nieraz z bardzo odległych województw. W koncercie uczestniczył bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, i bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Wśród gości koncertu był o. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca i ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy. Ks. Kras przekazał organizatorom koncertu list od prezydenta Andrzeja Dudy i biało-czerwoną flagę, która została umieszczona na maszcie przygotowanym na scenie.

Koncert otworzyli pomysłodawcy i organizatorzy koncertu: ks. Andrzej Cypryś – dyrektor Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie i ks. Mariusz Mik – proboszcz parafii św. Stanisława Męczennika w Boguchwale. Koncert tradycyjnie prowadził Jan Budziaszek, jeden z pomysłodawców rzeszowskiego uwielbienia. W tym roku, oprócz często goszczących w Rzeszowie artystów (m.in. Marcina Pospieszalskiego, Lidii Pospieszalskiej, Tamary Przybysz, Joachima Mencla i Leopolda Twardowskiego) wystąpili: Beata Bednarz, Dariusz „Maleo” Malejonek, Andrzej Lampert, Krzysztof Antkowiak, Mirna Kebbeh, Micho Kurihara, ks. Mykola Bystrytskyi oraz zespoły: New Life’M, Kana i Full Power Spirit. Wykonawcom towarzyszyli orkiestra i chór „Jednego Serca, Jednego Ducha” ze wsparciem muzyków z Filharmonii Podkarpackiej i uczniów rzeszowskich szkół muzycznych. Kierownikiem muzycznym koncertu był Marcin Pospieszalski.

Tegoroczny koncert zawierał szereg akcentów związanych z Ojczyzną.

2018-06-06 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczcili Jezusa

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2020, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

biskup Tadeusz Lityński

procesja Bożego Ciała

Archiwum redakcji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył procesji w Wielisławicach

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył procesji w Wielisławicach

Ze względu na sytuację epidemiczną, w tym roku nie odbyły się duże procesje eucharystyczne w miastach podczas uroczystości Bożego Ciała.

Księża biskupi udali się do kilku wiejskich parafii, gdzie odprawili Msze św. i wzięli udział w niewielkich procesjach wokół kościołów. Biskup Tadeusz Lityński przewodniczył liturgii Bożego Ciała w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wielisławicach k. Strzelec Krajeńskich. – Tegoroczna uroczystość Bożego Ciała różni się zdecydowanie od tych, które miały miejsce w minionych latach. Jest to jeszcze czas ograniczeń duszpasterskich, ale to nie zwalnia nas, jako chrześcijan, jako katolików, z obowiązku uczczenia i zauważenia Jezusa Chrystusa pod postacią eucharystyczną Ciała i Krwi Pańskiej – mówił bp Tadeusz Lityński. – Pragnę skierować moją prośbę do wszystkich diecezjan, aby Boże Ciało było czasem osobistego uczestnictwa w spotkaniu z Jezusem, z Bogiem w kościele. Tegorocznym akcentem ma być również chwila adoracji, także – jeżeli to jest możliwe – w czasie procesji wokół świątyni i przyjęciu błogosławieństwa – kontynuował pasterz diecezji. Jednocześnie zachęcał do adoracji Najświętszego Sakramentu w oktawie Bożego Ciała oraz przypominał, że w diecezji nie obowiązuje już dyspensa od uczestnictwa w Mszy św.
CZYTAJ DALEJ

Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie: Nie było żadnej kary dla bp. Jana Wątroby

2026-06-26 07:29

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Wątroba

Bp Jan Wątroba

Nie było żadnej kary dla bp. Jana Wątroby – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prof. Piotr Steczkowski.

Ks. prof. Piotr Steczkowski, kanonista i kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie w rozmowie z Naszym Dziennikiem odniósł się do medialnych doniesień, sugerujących, że mianowanie bp. Krzysztofa Chudzia biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej miało stanowić formę kary dla bp. Jana Wątroby. Podkreśla, że takie interpretacje są niezgodne z faktami i wynikają z błędnej znajomości prawa kanonicznego. Jak wyjaśnia, ks. bp Jan Wątroba sam zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ustanowienie dla diecezji biskupa pomocniczego lub koadiutora, przedstawiając stosowne uzasadnienie.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Muskus zbierał pieniądze dla chorego chłopczyka… sadząc pomidory!

2026-06-26 21:09

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus OFM

zrzut ekranu FB

WALCZĘ O OSKARA!!! Uspokajam – nie chodzi o błyszczącą statuetkę, ale o małego chłopca z Regulic koło Alwerni. Oskar, urodził się zdrowy i do szóstego miesiąca życia rozwijał się prawidłowo. Z czasem zaczął tracić napięcie mięśniowe i z dnia na dzień słabnąć. Dziś już wiadomo, że przyczyną braku sprawności chłopca jest rzadka mutacja jednego z genów, prowadząca do choroby zwanej zespół Leigha. W Polsce takich przypadków jest zaledwie kilka, a możliwości leczenia są bardzo ograniczone - pisał w swoich mediach społecznościowych bp Damian A. Muskus.

HISTORIA POMIDORA PO GÓRALSKU CZ. 1
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję