Mszy św. odpustowej 8 kwietnia br. przewodniczył bp Antoni Dydycz, koncelebrowali ks. Stanisław Bogusz, pierwszy proboszcz parafii i budowniczy sanktuarium, ks. Krzysztof Kisielewicz – obecny proboszcz, ks. inf. Jan Sobechowicz, ks. Łukasz Gołębiewski – dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, ks. Jerzy Cudny – dziekan siemiatycki, ks. Andrzej Sochal – dyrektor KRP, ks. Włodzimierz Soszyński oraz ks. Sławomir Gaworek. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz: starosta sokołowski Leszek Iwaniuk z zastępcą Martą Sosnowską, burmistrz Sokołowa Bogusław Karakula wraz z zastępcą Krzysztofem Dąbrowskim, wójt gminy Sokołów Podlaski Marcin Pasik, przedstawiciele urzędów, szkół, przedszkoli i instytucji działających na terenie parafii, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych oraz licznie zgromadzeni parafianie i przybyli z tej okazji goście. Uroczystość uświetnił śpiew chóru parafialnego, scholi młodzieżowej Misericordias, scholi dziecięcej Arka Miłosierdzia, orkiestry strażackiej oraz asysty liturgicznej.
Reklama
W wygłoszonej homilii bp Antoni Dydycz nawiązał do pobytu w Rosji, przybliżył tamtejszą rzeczywistość – brak świątyń oraz kapłanów, co utrudniało rozwój duchowy katolików. Kościół bez kapłana nie jest pełny, nie pozwala w pełni przeżywać wiary, nie ma możliwości korzystania z sakramentów. Podwójny jubileusz obchodzony 8 kwietnia w Sokołowie Podlaskim skłania do dziękowania Bogu za dar kapłaństwa i możliwość wyznawania wiary w pięknej świątyni. Dodatkowo kościół ten jest sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a miłosierdzie to światło, które wskazuje nam, jak mamy patrzeć na ziemię i postępować w czasie całego życia. Ksiądz biskup zachęcił również do dziękowania Bogu za opiekę nad nami, za wolność Ojczyzny, za możliwość wyznawania wiary.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po zakończeniu procesji eucharystycznej odśpiewano uroczyste „Te Deum”, a następnie przedstawiciele instytucji, parafian i działających wspólnot skierowali życzenia oraz zapewnienie o dalszej chęci działania na rzecz szerzenia Miłosierdzia Bożego. Ks. proboszcz Krzysztof Kisielewicz wręczył nagrody za szczególną pomoc i współpracę w szerzeniu kultu Miłosierdzia Bożego dla Krystyny Świerczewskiej, Mariusza i Anny Złotkowskich oraz Zbigniewa i Anny Bakun wraz z synami Tomaszem i Markiem. Na pamiątkę 25-lecia parafii wydano także książkę zawierającą wspomnienia, modlitwy i świadectwa „Tak Bóg wzniósł ten przybytek. 25 lat Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim”.
3 lipca 1993 r., decyzją bp. Władysława Jędruszuka w Sokołowie Podlaskim erygowano parafię Miłosierdzia Bożego. W latach 1995-2008 trwała budowa nowej świątyni, w tym czasie rolę kościoła parafialnego pełnił drewniany kościół pw. św. Rocha, przeniesiony z ul. Kosowskiej w 1980 r. Uroczysta konsekracja nowej świątyni miała miejsce 5 października 2008 r., wtedy również kościół podniesiono do rangi sanktuarium Miłosierdzia Bożego.