Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

850 mln dolarów reparacji

Suma 850 mln dol., która może się stać podstawą do wyliczeń wysokości reparacji dla Polski od Niemiec za straty poniesione w wyniku II wojny światowej, działa na wyobraźnię. Niemniej to tylko część pieniędzy, których moglibyśmy żądać. Podaną przez posła Arkadiusza Mularczyka – szefa Parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej – kwotę wyliczono na podstawie raportu o poniesionych stratach, przygotowanego w 1947 r. Jeśli zaktualizować dokument o dane ujawnione później oraz straty w ludziach, ta suma znacznie wzrośnie. – Mówimy o bardzo dużych, ale uzasadnionych kwotach – za zbrodnie wojenne, za zniszczone miasta, wsie, utracony potencjał demograficzny naszego kraju – dlatego Niemcy prowadzą politykę kwestionującą jakiekolwiek roszczenia – przekonuje poseł Mularczyk. Jednak sprawa odszkodowań jest otwarta, nie została uregulowana po II wojnie światowej w kwestiach polsko-niemieckich.

Reklama

Prace zespołu, powołanego jesienią 2017 r., powinny się zakończyć opracowaniem specjalnego raportu na temat polskich strat wojennych i wskazaniem rekomendacji na temat dalszych działań politycznych i prawnych w celu uzyskania odszkodowań. Prace nad tzw. raportem powojennym mają potrwać kilka miesięcy, może do końca roku. Zgodnie z opinią Biura Analiz Sejmowych, polskie roszczenia odszkodowawcze wobec Niemiec nie wygasły i nie uległy przedawnieniu, jak chciałaby strona niemiecka w ekspertyzie przedstawionej przez Bundestag. Nieoficjalnie wiadomo, że zespół posła Mularczyka chce się spotkać z niemieckimi posłami. Wniosek o wizytę w Bundestagu ma trafić w najbliższym czasie do marszałka Sejmu RP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

***

Przeciw Polsce

Wynik głosowania w Parlamencie Europejskim nad rezolucją w tzw. sprawie praworządności w Polsce pokazuje determinację gremiów rządzących Unią Europejską, a także części polskich polityków w szkodzeniu naszemu krajowi. W głosowaniu co prawda nie wzięła udziału większość europosłów PO i parlamentarzyści PSL, a członkowie SLD wstrzymali się od głosu, niemniej pięcioro parlamentarzystów Platformy – Róża Thun, Barbara Kudrycka, Danuta Jazłowiecka, Julia Pitera i Michał Boni – poparło rezolucję i przyczyniło się do jej przyjęcia. Rezolucja powtarza treści zawarte w dokumencie PE z listopada 2017 r., w którym stwierdzono, że w Polsce zagrożona jest praworządność, a Radę UE wezwano do działań przeciwko Polsce.

jk

***

Zespoły Polski i Izraela

Reklama

Pierwsze spotkanie zespołów Polski i Izraela ds. dialogu prawno-historycznego, powołanych z inicjatywy premierów Mateusza Morawieckiego i Beniamina Netanjahu w związku z konfliktem wokół nowelizacji ustawy o IPN, zakończyło się ustaleniem, że... wkrótce powinny się odbyć kolejne spotkania. – Rozpoczęliśmy dialog, a to zawsze służy uspokojeniu. Wszyscy czekamy na decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o IPN – powiedział Bronisław Wildstein z polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem po spotkaniu w Jerozolimie. Nowelizacja zakłada m.in. karanie za publiczne przypisywanie Polsce współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez Niemcy. – Zaczęliśmy dialog merytoryczny, mam nadzieję, że zakończyliśmy emocjonalne wzajemne oskarżenia – powiedział dziennikarzom wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Jak zaznaczył, ustawa o IPN działa, ale zostanie doprecyzowana.

wd

***

Koniec samowoli

Uchwalenie przez Sejm ustaw o komornikach sądowych i o kosztach komorniczych oznacza koniec komorniczej samowoli. Nowe przepisy przewidują 10-procentową opłatę egzekucyjną – w miejsce obowiązujących 8 proc. i 15 proc. – oraz zwiększenie uprawnień nadzorczych ministra sprawiedliwości nad komornikami. Czynności egzekucyjne prowadzone w terenie mają być nagrywane, a nagrania staną się częścią dokumentacji. Ma to służyć zarówno kontroli czynności, jak i zachowaniu wysokich standardów pracy komorników. Towarzyszy temu regulacja umożliwiająca policji żądanie wstrzymania egzekucji w przypadku naruszenia prawa przez komornika. Ustawy wejdą w życie w przyszłym roku.

wd

***

Antypolska kampania

W ramach walki za pomocą ulicy i zagranicy z rządem PO uruchomiła kampanię, którą trudno nazwać inaczej niż antypolską. Spoty publikowane na zagranicznych portalach mają przekonać, że nad Polską – gdzie łamane są demokracja i wolność słowa, a głowę podnosi faszyzm – powinna się pochylić Europa. Celem kampanii jest uderzenie w rząd PiS i pokazanie PO jako alternatywy dla niego, ale skutkiem jest psucie wizerunku Polski za granicą.

wd

***

Biało-czerwone PGNiG

Reklama

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zmienia logo. Płomień ze znaku firmowego spółki będzie miał teraz biało-czerwone barwy. Narodowe barwy w logo PGNiG nawiązują do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. „W ten sposób spółka włącza się w trwające cały rok obchody stulecia niepodległości” – informuje PGNiG.

jk

***

Nominacja

Nowy biskup pomocniczy dla archidiecezji warmińskiej

Archidiecezja warmińska ma nowego biskupa pomocniczego. 27 lutego br. został nim mianowany ks. kan. dr Janusz Ostrowski. Biskup nominat ma 53 lata. Pochodzi z Olsztyna. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1991 r. Po dwóch latach kapłańskiej posługi rozpoczął studia specjalistyczne z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Tam w 1997 r. uzyskał doktorat. Po studiach został mianowany m.in. sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej i notariuszem Kurii metropolitalnej. Pełnił też funkcję wicerektora w Wyższym Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum”.

Ks. Ostrowski przez siedem lat pracował na misjach. W 1999 r. wyjechał, aby pełnić posługę w Afryce. Do Polski wrócił w 2006 r. Obecnie jest wiceoficjałem Trybunału Warmińskiego i adiunktem na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku prawo kanoniczne.

KAI

***

Przywracanie pamięci

Rotmistrz Witold Pilecki umierał kilka razy

Reklama

Imię rotmistrza Witolda Pileckiego otrzymała największa sala w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Witold Pilecki umierał kilka razy, bo nie tylko został zamordowany już po wojnie, jako żołnierz walczący o wolną Polskę w nowym stanie zniewolenia, ale również po tym zamordowaniu niedaleko stąd, na ul. Rakowieckiej, komuniści skazali go na śmierć przez zapomnienie po raz kolejny – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości nadania imienia. Tablicę poświęconą polskiemu bohaterowi odsłoniła jego córka – Zofia Pilecka. W uroczystości, podczas której otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej poświęconą Witoldowi Pileckiemu, wziął udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że „prawda o Pileckim kilkanaście lat temu zaczęła dopominać się o swoje, młodzi ludzie zaczęli coraz głośniej o nim mówić”. – Jest bohaterem naszych czasów – dodał. Prezes IPN zaprezentował premierowi i Zofii Pileckiej przygotowaną przez Instytut wystawę poświęconą Witoldowi Pileckiemu. Obecni byli też wiceprezesi IPN dr Mateusz Szpytma oraz Jan Baster.

Rotmistrz Witold Pilecki jako oficer Armii Krajowej został dobrowolnym więźniem w KL Auschwitz. Po wojnie wstąpił do II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech. 8 maja 1947 r. został aresztowany. Wyrok śmierci na Pileckim był wykonany 25 maja 1948 r. Jego ciało potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce na cmentarzu Powązkowskim. Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy, ukazał niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków, uwypuklił patriotyczną postawę skazanych w tym procesie. W lipcu 2006 r. prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

IPN/AP

***

Krótko

• 1 marca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o IPN, która zakłada kary za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy. Jej zgodność z konstytucją jest badana przez Trybunał Konstytucyjny.

• W Wielkiej Brytanii doszło do skandalicznej sytuacji. W Londynie polskim weteranom zabroniono złożenia wieńców pod pomnikiem Polish War Memorial, który Brytyjczycy ufundowali w podzięce dla Polaków. Brama otaczająca pomnik została zamknięta na kłódkę.

Reklama

• Rząd przyjął projekt tzw. ustawy degradacyjnej. Zakłada on możliwość pozbawiania stopni wojskowych żołnierzy w stanie spoczynku, którzy byli członkami m. in . WRON i KBW. Stopnie generalskie stracą m.in. Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak.

• Ks. prof. Andrzej Witko został mianowany przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego dyrektorem Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.

• Sławomira Siwka wybrano na nowego przewodniczącego Rady Programowej TVP.

• Prezydencka limuzyna uczestniczyła w drobnym zdarzeniu drogowym. W Krakowie kierujący autem funkcjonariusz SOP najechał na separator oddzielający jezdnię od torów tramwajowych. Prezydentowi nic nie zagrażało.

• Krzysztof Wielicki, kierownik Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017/2018, w oparciu o analizę sytuacji i w porozumieniu z zespołem, zdecydował 5 marca br. o zakończeniu akcji górskiej. – Priorytetem wyprawy jest bezpieczeństwo uczestników – powiedział. Na decyzję wpływ miały przede wszystkim prognoza pogody, która potwierdzała tylko jedno krótkie okno pogodowe ok. 11 marca, oraz zagrożenie lawinowe w górnych partiach drogi, spowodowane opadami śniegu.

2018-03-07 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najwyższe odznaczenie Czech i honorowe obywatelstwo Bratysławy dla św. Jana Pawła II

2024-11-18 12:13

[ TEMATY ]

Czechy

Słowacja

św. Jan Paweł II

Bratysława

odznaczenie

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel wręczył 13 listopada na ręce nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Jude Thaddeusa Okolo najwyższe odznaczenie państwowe, Order Tomasza G. Masaryka I klasy papieżowi Janowi Pawłowi II.  Natomiast 16 listopada nuncjusz apostolski w Republice Słowackiej abp. Nicola Girasoli odebrał dokument o nadaniu pośmiertnie honorowego obywatelstwa Bratysławy św. Janowi Pawłowi II. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prymasowskim w stolicy Słowacji w ramach wydarzenia „Świadek nadziei - św. Jan Paweł II i nasza walka o wolność”.

Uroczystość nadania najwyższe odznaczenia państwowego w Czechach miała miejsce 13 listopada w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Koclířovie w diecezji Hradec Králové. Tego dnia nuncjusz apostolski przewodniczył tam obchodom 35. lecia kanonizacji św. Agnieszki Czeskiej i wprowadzeniu do sanktuarium relikwii św. Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Oprotestowana choinka jednak trafi do Watykanu?

2024-11-19 13:02

[ TEMATY ]

Watykan

protest

choinka

Boże Narodzenie

Trydent

Włodzimierz Rędzioch

Wczoraj o godz. 20.10 z Val di Ledro w prowincji Trydent wyjechał przy akompaniamencie braw mieszkańców świerk przeznaczony na Plac Świętego Piotra. Jak podaje katolicki dziennik „Avvenire” 60-letnie drzewo i tak było przeznaczone do wycinki.

Przypomnijmy: Ścięcie ponad 30-metrowej jodły stanęło pod znakiem zapytania i to na krótko przed jej planowanym transportem Valle di Ledro do Rzymu - podały miejscowe media, powołując się na mieszkańców malowniczych okolic jeziora Garda. Mieszkańcy Trentino podpisali się pod petycją, z którą wystąpili miejscowi obrońcy środowiska. Sygnatariusze apelu mieli argumentować, że ścinanie wiekowych drzew z okazji świąt to "anachroniczna hańba".
CZYTAJ DALEJ

Kard. Czerny zapewnił mieszkańców Walencji o bliskości Papieża

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, kard. Michael Czerny, udał się do Walencji, aby zapewnić o bliskości, modlitwie i solidarności Ojca Świętego z ludnością dotkniętą cyklonem Dana, który spustoszył w ostatnim czasie wiele hiszpańskich miast. Podczas swojej wizyty kardynał odwiedził m.in. Paiporta, epicentrum tragedii, gdzie przewodniczył Mszy św., a także spotkał się z kapłanami i mieszkańcami.

Kard. Michael Czerny odwiedził 15 i 16 listopada Alfafar, Benetússer, Catarroja, La Torre, Picanya i Paiporta, gdzie wielu ludzi wciąż jest uwięzionych we własnych domach. „Pośród tak wielkiego bólu odnaleźliśmy Chrystusa, szczególnie w tych, którzy cierpią” – powiedział kardynał podczas wizyty w kościele parafialnym w Paiporta, gdzie przewodniczył Eucharystii. Podkreślił, że wolontariusze byli w najtrudniejszych chwilach tymi, którzy „nieśli życie”, czyniąc realną miłość Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję