Walory dziesięciodniowej ewangelizacji podkreślał proboszcz ks. Antoni Socha – Mogliśmy bardziej wnikać w prawdy Chrystusowej Ewangelii. Od tygodnia świątynia nasza stała się miejscem adoracji relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Dzisiaj nasz kościół staje się Wieczernikiem, w którym młodzi otrzymają dary Ducha Świętego – mówił. Ksiądz Proboszcz powitał rodziców młodzieży gimnazjalnej, chrzestnych i świadków bierzmowania, nauczycieli oraz kapłanów koncelebrujących i posługujących w konfesjonałach. Wyraził nadzieję, że młodzież dochowa wierności Chrystusowi. Witając Metropolitę, przedstawiciele rodziców mówili: – Z wielką troską patrzymy na nasze dorastające dzieci, które rozpoczynają nowy etap życia. Prosimy, abyś utwierdził nasz wysiłek i udzielił im sakramentu chrześcijańskiej dojrzałości. Poprzez przykład swojej wiary pragniemy przekazać im to, co najlepsze i pomocne w dalszym życiu – zapewniali w imieniu rodziców i opiekunów 137 dziewcząt i chłopców. Podczas uroczystości dominowały słowa, kwiaty i gesty wdzięczności wobec kapłanów, katechetów i wychowawców, którymi w pierwszym rzędzie są rodzice oraz nauczyciele. Znakiem dziękczynienia i obietnicą wierności Bogu była procesja z darami i adoracja kopii Krzyża Trybunalskiego wraz z poświęceniem pamiątkowych krzyżyków i obdarowaniem każdego z konfirmowanych Pismem Świętym.
Na miarę życiowego sukcesu
Paulina Trykacz mówiła: – Do bierzmowania przygotowywał nas ks. Paweł Moskwiak, a w szkole katecheci kładli nacisk, aby jak najgłębiej przeżyć przyjęcie sakramentu. Z katechetką Anną Mularczyk-Trzos wychodziliśmy na czuwania przy Krzyżu Trybunalskim. Cieszę się, że dla nas były też rekolekcje ewangelizacyjne. Świadectwami dzieliły się osoby świeckie, potwierdzające działanie Ducha Świętego w ich życiu. To było piękne: przeżywać z nimi radość doświadczania Boga i głoszenia Słowa. Było to dla mnie fantastyczne i jak najbardziej autentyczne. Sandra z Gimnazjum nr 24: – Przygotowanie do bierzmowania ułatwiały nam comiesięczne spotkania; pomagał nam w nich ks. Paweł. Sakrament, który umacnia naszą wiarę, może być na miarę medali olimpijskich. Kiedyś, przy I Komunii, nie byliśmy aż tak świadomi naszej wiary; teraz dojrzalsze są oczekiwania wobec siebie i Pana Boga. Dużo się modliłam i tak wpadłam na to, by wybrać imię Rita; patronkę od spraw beznadziejnych i trudnych. – Na patronkę mojego bierzmowania wybrałam św. Faustynę. Mama czytała nam kiedyś jej „Dzienniczek”; byłam w miejscach, gdzie Faustyna prowadziła życie mistyczne, rozmawiała z Jezusem. Dary Ducha Świętego są kontynuacją Jego działania jeszcze od chrztu. To dla nas niezwykła nagroda: dary, które będą nam pomagać i prowadzić do osiągnięcia sukcesu, jakim jest dalsze życie w Duchem Świętym i zbawienie. Ziarenka ryżu dla króla (z homilii Księdza Arcybiskupa) to niezwykle trafny przykład, jak pełna wiara i ufność Bogu może odmienić nasze życie. Chciałabym, aby ten sakrament był dla mnie zawierzeniem, oddaniem mego życia Duchowi Świętemu. Aby to on mnie prowadził, a słowa: „Niech będzie wola Twoja” będą na pierwszym miejscu w moim duchowym życiu – mówiła Paulina.
Królewskie dary
– Krzyż to dowód na to, jak bardzo nas Bóg umiłował, a jednocześnie apel o miłość. Miłość, która nie obejdzie się bez ofiary. Krzyż Chrystusa wpisuje się w wasz życiorys, w duchową drogę ku Bogu – mówił podczas Liturgii abp Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski kilka dni wcześniej wizytował lubelskich misjonarzy w Brazylii i Ekwadorze; udzielił sakramentu bierzmowania u stóp Andów. W homilii podkreślił niezmienną moc Ducha Świętego – Przewodnika, aby z ludzi różnych kultur i języków utworzyć jeden, święty lud Boży. – Wspaniały Gość, którego pieśń Kościoła nazywa „Ojcem ubogich i Dawcą darów mnogich”, przychodzi, aby was obdarować bogactwem. On daje nam o wiele więcej, niż my sami jesteśmy Mu w stanie ofiarować. Przemienia wszystko to, co możemy Mu dać, w złoto swoich królewskich darów – mówił Pasterz, nawiązując także do złotego medalu polskiego olimpijczyka. Zaznaczył, że bierzmowani otrzymują cenniejsze, „siedmiorakie medale” darów Ducha Pocieszyciela: mądrości i rozumu, rady i męstwa, pobożności, umiejętności i bojaźni Bożej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu