Walczcie, aby każdemu człowiekowi przyznano prawo do urodzenia się. Nie zniechęcajcie się trudnościami, sprzeciwami czy niepowodzeniami, jakie możecie spotkać na tej drodze. Chodzi o człowieka i nie można w tej sytuacji zamykać się w biernej rezygnacji…” – słowa św. Jana Pawła II skierował dr inż. Antoni Zięba – prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka do uczestników podsumowania drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu na prace licencjackie i magisterskie z zakresu problematyki pro-life. Przypomniano, że jego celem jest rozwijanie wśród młodzieży akademickiej zainteresowania problematyką pro-life oraz popieranie badań dotyczących obrony życia ludzkiego na różnych jego etapach i w różnych warunkach społeczno-kulturowych.
Reklama
Uroczystość odbyła się w piątkowy wieczór 23 lutego w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli laureaci i wyróżnieni, przedstawiciele organizatorów oraz zaproszeni goście. Jak poinformowała dr Krystyna Kluzowa, do drugiej edycji konkursu z 12 polskich uczelni zgłoszonych zostało w sumie 20 prac, w tym 14 magisterskich, a 6 licencjackich. Prace zostały obronione na takich kierunkach jak: teologia, prawo, administracja, nauki o rodzinie, psychologia, dialog i doradztwo społeczne, bezpieczeństwo narodowe, pielęgniarstwo, położnictwo i farmacja. Po wnikliwej lekturze i dyskusji jury postanowiło nagrodzić w sumie siedem prac. W kategorii licencjackich najwyższą, drugą nagrodę otrzymała Natalia Trzeciak za pracę: „Specyfika opieki nad pacjentką ze stwierdzoną wadą letalną płodu z uwzględnieniem opieki hospicjum perinatalnego. Studium przypadku”. Na najwyższe uznanie jurorów zasłużyła praca magisterska pt. „Statut ludzkiego embrionu i płodu w prawie polskim” Anny Bogdanowicz. Zdobywczyni I nagrody nie kryła radości i satysfakcji. Dziękowała za dostrzeżenie jej pracy i zorganizowanie konkursu. Zauważała: – To jest szansa, żeby zainteresować młodzież tak trudnym i kontrowersyjnym tematem, jakim jest ochrona życia poczętego. Przyznała, że w wielu środowiskach, niejednokrotnie na uczelniach, trzeba mieć odwagę, aby bronić swego zdania, aby mówić, że życie należy chronić od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uczestniczący w pracach jury prof. Franciszek Adamski, socjolog, pedagog zaznaczył: – Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się zainteresowaniem studentów w różnych ośrodkach. Tematyka także się poszerzyła. Warto podkreślić, że również na kierunkach niekoniecznie związanych wprost z problematyką humanistyczną, ale także medyczną, organizacyjną, a nawet techniczną, powstają prace zgłaszane na nasz konkurs.
Organizatorzy już zapraszają do udziału w kolejnej edycji. Szczegóły znajdują się na stronie: www.pro-life.pl/tak-dzialamy/konkurs-akademicki-2018.