Reklama

Niedziela Legnicka

Legnickie pole

Święto mediów

Niedziela legnicka 6/2018, str. III

[ TEMATY ]

spotkanie

dziennikarze

Monika Łukaszów

Warsztaty prowadził Tadeusz Grajpel, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Warsztaty prowadził Tadeusz Grajpel, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dzisiejszym świecie nie wyobrażamy sobie życia bez prasy, radia, telewizji czy internetu. Dzięki temu mamy nieograniczony dostęp do zasobów wiedzy i informacji podawanych nam przez ludzi pracujących w mediach.

Co roku 24 stycznia wspominamy św. Franciszka Selezego, który jest patronem dziennikarzy. Co roku też na ten dzień Ojciec Święty wydaje specjalne Orędzie związane ze Światowym Dniem Środków Społecznego Przekazu. Tegoroczne Orędzie zatytułowane jest „Prawda was wyzwoli. Fake news a dziennikarstwo pokoju”. Papież Franciszek pisze w nim m.in. o „fałszywych wiadomościach”, tzw. fake news i o pokoju, jako prawdziwej wiadomości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Regionalnie

Ponieważ jest to także święto dziennikarzy – czy szerzej: pracowników prasy, radia, telewizji i portali internetowych – w różnych redakcjach i na różne sposoby świętowano ten dzień. W większości były to spotkania w kręgach dziennikarskich, podczas których rozmawiano o bieżących sprawach, wymieniano się doświadczeniami, a przy okazji integrowało się środowisko dziennikarskie.

Reklama

O dziennikarzach pracujących w naszym regionie pamiętali też pracownicy Urzędu Gminy oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Legnickim Polu, zapraszając ich na „podróż” po historii dziennikarstwa. Okazją do spotkania były „Warsztaty rozwoju piśmiennictwa od Gutenberga do współczesności”, w których dziennikarze uczestniczyli w ostatni dzień ich trwania. Zajęcia prowadził Tadeusz Grajpel, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który na co dzień współpracuje z licznymi muzeami w Polsce, w zakresie konserwacji najcenniejszych starodruków. Warsztaty były podróżą po historii piśmiennictwa i obejmowały m.in.: prace na tkaninach, drzeworytnictwo, odciskanie historycznych pieczęci, składanie tekstów drukarskich, pracę na maszynach do pisania.

Benedyktyńska piwnica, gdzie odbywały się warsztaty, zmieniła się w oryginalna manufakturę drukarską. Wśród eksponatów prezentowane były liczne ryciny, drzeworyty i odciśnięte w oryginalnym laku pieczęcie dynastii Piastów i Jagiellonów. Prawdziwym rarytasem była kopia prasy drukarskiej Gutenberga, która zrewolucjonizowała i upowszechniła piśmiennictwo na świecie.

Cenna współpraca

Z przybyłymi z terenu Legnicy i okolic dziennikarzami spotkał się również wójt gminy Henryk Babuśka, jego zastępca Krzysztof Duszkiewicz oraz Kamil Strynkowski, odpowiedzialny za promocję gminy. Wójt, dziękując dziennikarzom za przybycie i dotychczasową współpracę, mówił: – Dzisiejsze media są zupełnie inne od tych które były kiedyś. Dziś są nadrzędnym źródłem kształtowania wyobraźni całego społeczeństwa. Jako wójt gminy Legnickiego Pola bardzo cenię sobie współpracę z mediami. Dlatego, w związku z obchodzonym świętem, przekazuję przedstawicielom mediów najserdeczniejsze życzenia, wytrwałości w pracy, która jest tak potrzebna dla społeczeństwa. Życzę samych sukcesów w życiu codziennym, jak i zawodowym oraz dalszej owocnej współpracy z gminą Legnickie Pole.

Spotkanie z dziennikarzami, było również okazją do zapoznania ich z planowanymi wydarzeniami, które w ciągu roku odbędą się na terenie gminy. A będzie to m.in. maraton „Bitwa pod Legnicą”, rekonstrukcja bitwy polsko-mongolskiej w obronie chrześcijaństwa, czy też Henrykalia.

2018-02-07 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kobieta w Watykanie

Magdalena Wolińska-Riedi, dziennikarka, korespondentka TVP w Rzymie i Watykanie gościła w Przemyślu.

Autorka książki Kobieta w Watykanie i ostatnio wydanej Jak żyje się w najmniejszym państwie świata odbyła spotkanie autorskie w auli Instytutu Wyższego Seminarium Duchownego. Pani Magdalena podzieliła się doświadczeniem życia w jednym z najbardziej specyficznych państw świata – enklawie będącej siedzibą najwyższych władz kościelnych. Jako żona członka Gwardii Szwajcarskiej, tradycyjnej formacji czuwającej nad bezpieczeństwem papieża, już od kilkunastu lat mieszka za Spiżową Bramą. Przez ten czas jej codzienne drogi przecinały się ze ścieżkami wybitnych osobistości, w tym szczególnie papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Autorka książki w barwny sposób opowiedziała wiele anegdot. Zapewne mało kto wie, że na uliczkach Watykanu można spotkać ludzi jeżdżących na rowerze, rolkach czy hulajnodze, a gwardziści wraz z rodzinami wolny czas spędzają na placu zabaw dla dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu Polski zaapelował o pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Wenezueli

2026-06-25 16:30

[ TEMATY ]

Caritas

trzęsienie ziemi

KEP

abp Tadeusz Wojda SAC

Wenezuela

Caritas Polska/ BP KEP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zaapelował do wiernych Kościoła katolickiego w Polsce o modlitwę i pomoc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Wenezueli. „Ludzkie dramaty, których świadkami byliśmy już wielokrotnie, pokazują, że Polacy mają serca otwarte na cierpienie innych i gotowe do niesienia pomocy" – napisał.

„Chcemy odpowiedzieć na ten dramat zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym, organizując pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi" – napisał abp Wojda. Zaapelował o modlitwę podczas Mszy Świętych sprawowanych w kościołach i kaplicach w całej Polsce, jak również w rodzinach oraz w domach zakonnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję