Reklama

Głos z Torunia

Chcę być blisko was

To był czas modlitwy i rozmów. W ten sposób już od pierwszych chwil nowy biskup toruński Wiesław Śmigiel pokazał, jak rozumie swoją posługę

Niedziela toruńska 51/2017, str. III

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Anna Głos

Bp Wiesław Śmigiel w serdecznym spotkaniu z młodzieżą podczas czuwania modlitewnego w jego intencji

Bp Wiesław Śmigiel w serdecznym spotkaniu z młodzieżą
podczas czuwania modlitewnego w jego intencji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości związane z mianowaniem nowego biskupa dla diecezji toruńskiej rozpoczęły się 8 grudnia. Tego dnia w Toruniu nastąpiło kanoniczne objęcie diecezji przez bp. Wiesława, briefing prasowy, spotkanie z kapłanami i czuwanie modlitewne przygotowane w Grudziądzu. Dzień później, 9 grudnia, odbyły się diecezjalne czuwanie i Msza św. w intencji bp. Wiesława.

Kanoniczne objęcie diecezji

Uroczystość w toruńskiej katedrze pw. Świętych Janów rozpoczęła się Nieszporami ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w których uczestniczyli: emerytowany biskup toruński Andrzej Suski, biskup pomocniczy Józef Szamocki, kanonicy kapituły katedralnej, kapłani, osoby konsekrowane i wierni świeccy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Wiesław podkreślił m.in., że biskup mówi „to jest moja diecezja, mój Kościół”, ale ze świadomością bycia narzędziem, bo „stwierdzenie «mój» nie ma nic z logiki władzy i posiadania, ale jest to tylko porządek miłości i odpowiedzialności”. Podziękował za dar diecezji, bp. Andrzeja Suskiego i wszystkich zaangażowanych w życie diecezji, poprosił o wsparcie modlitewne oraz zawierzył siebie i diecezję toruńską Maryi Niepokalanie Poczętej.

Reklama

Przed błogosławieństwem bp Śmigiel, Kolegium Konsultorów i kanclerz Kurii Diecezjalnej Toruńskiej podpisali dokumenty potwierdzające objęcie diecezji toruńskiej przez bp. Wiesława Śmigla. Od tego momentu diecezja toruńska ma formalnie nowego biskupa, któremu w imieniu kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich życzenia złożył bp Józef Szamocki.

W dalszej części uroczystości piątkowych w Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu odbył się briefing prasowy bp. Wiesława, który poprosił dziennikarzy o współpracę, gdyż media są jednym ze współczesnych narzędzi ewangelizacji. Po briefingu bp Wiesław spotkał się w kurii z kapłanami.

Tego dnia w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu w intencji bp. Wiesława odbyło się czuwanie modlitewne, na które zaprosił ks. prał. Stanisław Andrik oraz wspólnota młodzieżowa Przyjaciele Jezusa.

Modlitewne czuwanie diecezjalne

W sobotni wieczór wierni z całej diecezji zgromadzili się w kościele pw. Ducha Świętego w Toruniu, by tam modlić się w intencji bp. Wiesława. Modlono się radosnym śpiewem, uwielbiając Boga za dar nowego biskupa i adorowano Najświętszy Sakrament. W tej modlitwie brał udział również bp Wiesław. Sprawowano też Mszę św., którą koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.

Podczas czuwania bp Wiesław z otwartością odpowiedział na kilka pytań, które w imieniu młodzieży zadał ks. Artur Szymczyk. Bp Śmigiel wyjawił młodym, że to dzięki spotkanym w swoim życiu dobrym kapłanom przylgnął do Jezusa. – Nie byli idealni, ale oddani parafii i ludziom, do których zostali posłani – mówił bp Śmigiel. Podkreślił także potrzebę nowej ewangelizacji oraz rolę wspólnot w przekazywaniu wiary.

Zwracając się bezpośrednio do młodych, powiedział: – Pragnę, abyście byli, byli w Kościele, w waszych parafiach, świadkami Jezusa Chrystusa i żywego Kościoła. Biskup podkreślał: – Chcę być blisko was, chcę być blisko diecezji, chcę z każdym rozmawiać.

Przedstawiciele ruchów i wspólnot diecezji toruńskiej złożyli bp. Wiesławowi życzenia imieninowe, a młodzież wręczyła prezent w postaci kotwicy symbolizującej Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Toruńskiej.

2017-12-13 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. dr Stanisław Adamiak nowym rektorem toruńskiego semiarium

W poniedziałek 17 czerwca biskup toruński Wiesław Śmigiel podziękował ks. prof. dr. hab. Dariuszowi Zagórskiemu za wieloletnią posługę rektora w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu i mianował nowym rektorem ks. dr. Stanisława Adamiaka.

Ks. Stanisław Adamiak urodził się w Toruniu w 1980 roku. Maturę uzyskał w IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu w 1998 roku. Po roku międzywydziałowych studiów humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Święcenia prezbiteratu przyjął w 2004 roku, następnie przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu. W 2005 rozpoczął studia z historii Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 2011 roku obronił doktorat na temat: „Carthage, Constantinople and Rome: Imperial and papal interventions in the life of the Church in Byzantine Africa (533-698)”. Następnie wykładał na Uniwersytecie Gregoriańskim i na Wydziale Teologicznym UMK. Od 2014 do 2019 roku adiunkt naukowy w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, pomagał w tym czasie jako rezydent w parafiach pw. Trójcy Świętej oraz św. Michała Archanioła w Warszawie. Związany z Ruchem Światło-Życie, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego. Współpracownik i były stypendysta opiekującego się zdolną młodzieżą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję