Zima jest niełatwym czasem dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie dla bezdomnych, starszych, niepełnosprawnych lub samotnych. Partnerstwo, które nawiązały instytucje, służby i organizacje pozarządowe, stanowi pomocną dłoń wyciągniętą w ich kierunku, a także zachętę, aby przyjęli wsparcie oraz podjęli trud wyjścia z nałogów czy bezdomności.
Partnerstwo
Reklama
W trosce o zapewnienie bezdomnym wsparcia w okresie zimy wspólne działania z inicjatywy Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowa realizują m.in.: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, policja, straż miejska, pogotowie ratunkowe, Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape”, Fundacja Świętego Barnaby, fundacja „Adullam”, szpitale, Centrum Integracji Społecznej, Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, Ośrodek Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi w Częstochowie – Izba Wytrzeźwień. MOPS monitoruje wszystkie placówki wspierające osoby bezdomne. W okresie zimowym funkcjonariusze policji, straży miejskiej i streetworkerzy z pracownikami socjalnymi kontrolują miejsca niemieszkalne, w których przebywają bezdomni, takie jak: klatki schodowe, kanały ciepłownicze, dworce, ogródki działkowe, altany, piwnice, pustostany. Celem tego patrolu jest troska o zdrowie i życie tych osób, czyli niedopuszczenie do śmierci z powodu wychłodzenia. W przypadku spotkania osoby bezdomnej w jednym z wymienionych miejsc funkcjonariusze i streetworkerzy dokonują oceny sytuacji pod kątem zagrożenia zdrowia lub życia. Informują o możliwości uzyskania pomocy w placówkach, kierują np. do Sekcji ds. Przeciwdziałania Bezdomności w Częstochowie, Ogrzewalni miejskiej czy Izby Wytrzeźwień albo wzywają pogotowie ratunkowe.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pomoc
Osoby bezdomne mogą uzyskać pomoc zarówno finansową, jak i rzeczową, np.: prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, pokrycie kosztów zakupu niezbędnych leków, żywność, odzież, nocleg, możliwość skorzystania z węzła sanitarnego, pralni, łaźni, zmiany odzieży, otrzymać środki czystości, gorącą herbatę zależnie od miejsca pobytu w placówce. Są to: schronisko dla bezdomnych rodzin oraz mężczyzn, Przytulisko dla Kobiet „Oaza”, schronisko dla mężczyzn bezdomnych, mieszkanie treningowe, Klub Integracji Społecznej, Ogrzewalnia miejska w Częstochowie, Dom dla Bezdomnych w Lubojence, Dom dla Bezdomnych w Mariance Rędzińskiej. Organizacje pozarządowe zapewniają przynajmniej jeden ciepły posiłek w ciągu dnia, ciepłą odzież i obuwie.
Reklama
Ponadto, aby pomóc bezdomnym przeżyć zimę, trwa akcja „Podziel się ciepłem w święta”. Zainicjowała ją i zaangażowała się w nią Sylwia Oksiuta-Warmus, aktorka Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Zbiórkę najpotrzebniejszych przedmiotów, takich jak: męskie kurtki zimowe, koce, kołdry, pościel, termosy, męskie buty zimowe, skarpety, czapki, szaliki i rękawice, prowadzą organizacje i instytucje skupione w Częstochowskim Partnerstwie na rzecz Pomocy Osobom Bezdomnym. Dary można składać w stowarzyszeniu „Agape” przy ul. Piłsudskiego 41/43 w Częstochowie (wejście od ul. Piotrkowskiej) od poniedziałku do piątku w godz. 9-15; w Caritas Archidiecezji Częstochowskiej (ul. Staszica 5, w godz. 8-15); w Fundacji Świętego Barnaby (ul. Ogrodowa 24/44 w Częstochowie). Zebrane rzeczy trafią jeszcze przed świętami do osób bezdomnych.
Służby i telefony
W okresie zimowym na terenie województwa śląskiego informacje na temat pomocy bezdomnym w zakresie noclegu i wyżywienia można uzyskać całodobowo pod bezpłatnym numerem telefonu 987. Wszelkie działania wymagające interwencji, pomocy czy informacji podejmują służby pod numerami telefonów: 0-800-100-022 – bezpłatna infolinia w województwie śląskim, 112 – służby ratownicze, (34) 378-51-01 (02) – Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie, 0-800-579-997 (bezpłatny z tel. stacjonarnych), 986 – Straż Miejska w Częstochowie, 997 – Komenda Miejska Policji w Częstochowie, 999 – Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Działania interwencyjne pełnią właściwe służby w stosunku do osób bezdomnych przebywających na dworcach, klatkach schodowych i innych miejscach nienadających się do zamieszkiwania.
Współpraca i wszystkie działania na rzecz bezdomnych mają jeden cel – pomóc im przetrwać zimę. Człowiek jest najważniejszy i każdy ma niezbywalną godność.