Reklama

Niedziela Wrocławska

Święto plonów

Dożynki Wojewódzkie odbędą się 3 września 2017 r. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Urazie. Mszy św. o godz. 11 przewodniczyć będzie abp Józef Kupny. Transmisja w Radiu Rodzina.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nadchodzi szczególny czas dla polskiej wsi. Czas będący uwieńczeniem ogromu pracy i trudu rolników, który przypomina nam wszystkim, że dzięki ich staraniom codziennie na nasze stoły trafia polski chleb. Rozpoczynają się dożynki! Tradycyjnie to uroczyste, obrzędowe ścięcie ostatnich kłosów, uplecenie z nich wieńca, przyozdobienie, poświęcenie i przekazanie wśród śpiewów i tańców do chaty gospodarza.

Dzisiaj to nie tylko wielkie święto gospodarskie, to również dziękczynny obrzęd o charakterze religijnym. To czas podziękowań Opatrzności Bożej za sprzyjającą podczas żniw pogodę, za plony, a rolnikom za ich trud, za pielęgnowanie tradycji, za szacunek do Matki Ziemi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Coroczne święto plonów jest uwieńczeniem ciężkiej pracy, ale także doskonałą okazją do spotkań, wymiany bogatych doświadczeń i osiągnięć mieszkańców całej gminy. Jest to dzień, w którym możemy wspólnie podziękować Bogu za obfitość. Dzięki pracy, doświadczeniu i zdobywanej latami wiedzy Polakom wciąż nie brakuje jednego z najcenniejszych dóbr –chleba powszedniego. Pamiętajmy, że za każdym soczystym jabłkiem, pachnącym bochenkiem chleba czy złocistym miodem stoją właśnie ludzie, którzy co dzień troszczą się o dojrzewające owoce w sadach, zasiane zboża i miodne pasieki.

Reklama

Tegoroczne Dożynki Województwa Dolnośląskiego odbędą się 3 września w Urazie (gm. Oborniki Śląskie). Uroczystości rozpoczną się o godz. 11 Mszą św. W programie m.in. zostanie zorganizowany Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i jak corocznie zwycięski wieniec zostanie zaprezentowany na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Wydarzeniom dożynkowym towarzyszyć będą: jarmark produktu lokalnego, strefa zabaw – wesołe miasteczko, stoiska instytucji związanych z rolnictwem, ekspozycja maszyn rolniczych czy wystawa sprzętu wojskowego.

W imieniu Zarządu Województwa Dolnośląskiego serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska na uroczystości dożynkowe w Urazie!

Ze swojej strony przekazuję wyrazy głębokiego szacunku wszystkim dolnośląskim rolnikom i życzę wiele pomyślności w codziennym trudzie. Szczęść Boże.

2017-08-30 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękowaliśmy Stwórcy za każde ziarno zboża

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2018, str. IV

[ TEMATY ]

dożynki

ks. Robert Gołębiowski

Uroczyste poświęcenie trzech kopii obrazu Matki Bożej Królowej Polski – Hołd Stanów z kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie

Uroczyste poświęcenie trzech kopii obrazu Matki Bożej Królowej Polski – Hołd Stanów z kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gryfinie
Chleb od wieków jest owocem pracy rolników. Na polach, które oni uprawiają, w złocistych łanach pszenicy i żyta, rodzi się nasz chleb powszedni, o który modlimy się do Boga słowami: „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” (Łk 11, 3). Ponieważ wszyscy – nie tylko mieszkańcy wsi, ale także miast i miasteczek – w równym stopniu przyjmujemy i spożywamy chleb, „owoc ziemi i pracy rąk ludzkich”, powinniśmy razem wyrazić nasze dziękczynienie. Wyjątkową okazją do dziękczynienia Bogu i rolnikom za chleb w polskich domach są Dożynki, stanowiące doroczne Święto Dziękczynienia za plony. Te słowa zaprosiły cały świat rolniczy archidiecezji do udziału w dożynkach, które odbyły się w sobotę 8 września w Gryfinie. Dodać należy, że po blisko 20 latach świętowania w Pyrzycach miejscem tegorocznych Dożynek stało się Gryfino i historyczny plac Księcia Barnima.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję